HP na Formnext 2023 podkreśla postępy w druku 3D na bazie polimerów i metali

Na Formnext, największym na świecie wydarzeniu związanym z produkcją przyrostową, HP Inc. (stoisko D41, hala 12.1) zaprezentowało wczoraj kolejne innowacje, materiały i narzędzia oraz rozszerzone możliwości oprogramowania, aby przyspieszyć przejście od wdrożenia do skalowalnej produkcji addytywnej na bazie polimerów i metali.

HP ogłosiło także nowe partnerstwo z firmą Materialise, zawarte przez koncern w celu zwiększenia druku 3D w masowej produkcji poprzez integrację technologii HP Multi Jet Fusion i Metal Jet z platformą oprogramowania Materialise CO-AM. Integracja ta zapewnia zoptymalizowane zarządzanie zadaniami drukowania 3D, monitorowanie maszyn w czasie rzeczywistym i przygotowywanie danych, umożliwiając producentom tworzenie przepływów pracy poprawiających identyfikowalność, kontrolę jakości i wykorzystanie maszyn.

Stoisko HP na Formnext 2023

„HP w dalszym ciągu przesuwa granice druku 3D dzięki innowacjom, rozszerzonym możliwościom i nieustannemu wsparciu naszych partnerów i klientoów w rozwijaniu i zwiększaniu możliwości w zakresie bardziej zrównoważonej produkcji” – powiedział Savi Baveja, prezes ds. personalizacji i druku 3D oraz dyrektor ds. inkubacji w HP Inc. „Jesteśmy dumni, że  umożliwiamy przemysłowi tworzenie bardziej ekologicznej i elastycznej przyszłości. Nasze zaangażowanie w zrównoważony rozwój znajduje się w centrum naszej wizji”.

Zaangażowanie HP w zrównoważoną produkcję

Zaangażowanie HP w zrównoważony rozwój opiera się na trzech filarach, co zostało zaprezentowane w tym roku na Formnext — chodzi o zmniejszenie śladu węglowego, wytwarzanie w obiegu zamkniętym i dzielenie się wiedzą w celu uzyskania bardziej efektywnych wyników.

„Koncentrujemy się na trzech kluczowych obszarach rozwiązań, możliwości i materiałów HP do druku 3D, aby zapewnić bardziej zrównoważoną produkcję” – powiedział François Minec, globalny dyrektor ds. polimerów 3D w HP Inc. „Od materiałów nadających się w dużym stopniu do ponownego użycia, które pomagają markom ograniczać ilość odpadów netto i minimalizować ślad węglowy, po oferowanie programów odbioru i nowych narzędzi do obliczania śladu węglowego – chcemy pomóc naszym klientom w dokonywaniu wyborów, które chronią naszą planetę i ludzi ”.

Godnym uwagi przykładem jest długoletnia współpraca HP z liderem mobilności BMW Group, której celem jest rozwój zrównoważonych projektów, materiałów, automatyzacja produkcji i aplikacji przy użyciu różnych rozwiązań HP do druku 3D. Jens Ertel, szef działu wytwarzania przyrostowego w BMW Group, podkreśla wspólną wizję obu koncernów: „Oceniamy każdą część naszego procesu produkcyjnego i stale ulepszamy działania, aby minimalizować nasz ślad węglowy. HP priorytetowo traktuje odpowiedzialność za środowisko, oferując materiały niskoemisyjne bez dodatkowych kosztów, co ułatwia ich wdrożenie”.

Zastosowanie technologii HP Multi Jet Fusion w BMW Group doprowadziło do szybszego rozwoju, krótszych czasów realizacji oraz elastycznego i opłacalnego podejścia do produkcji. Aby osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnej oszczędności kosztów, BMW Group korzysta ze stacji HP Jet Fusion 3D Automation. Rozwiązanie ma na celu minimalizację przestojów, redukcję kosztów pracy związanych z produkcją przyrostową oraz stworzenie nowych możliwości produkcji seryjnej. Ertel podkreślił: „W ramach naszego modelu operacyjnego HP Automation Accessory pozwala nam podwoić wydajność na tej samej drukarce, co jest przydatne w przypadku projektów o krótkim czasie realizacji. Dzięki oszczędnościom w druku 3D i nowym uzasadnieniom biznesowym wdrażanie przyspieszy, a popyt na części drukowane 3D wzrośnie”.

Oprogramowanie do optymalizacji przepływu pracy w AM na bazie rozwiązań HP

Inne zalety zrównoważonego rozwoju HP

HP współpracuje z partnerami z obszaru chemii przemysłowej, aby opracowywać bardziej zrównoważone materiały o dużej możliwości ponownego użycia. Razem z firmą Arkema HP opracowuje biomateriały na bazie surowców odnawialnych, np. oleju rycynowego i biometanu, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy.

Wraz z firmą Evonik, HP podwaja wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, opracowując nowy nylon PA 12. Materiał ten, wytwarzany przy użyciu energii odnawialnej podczas produkcji, może pomóc zmniejszyć ślad węglowy powszechnie stosowanego materiału PA 12 o 49% bez zmiany jego właściwości.
Klienci HP, tacy jak Decathlon, stale szukają nowych możliwości ulepszenia swoich praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i aktywnie uczestniczą w programie Arkema Take Back

Julien Guillen, dyrektor ds. wytwarzania przyrostowego w Decathlon, stwierdza: „Wytwarzanie przyrostowe, szczególnie przy użyciu technologii Multi Jet Fusion, wydłuża cykl życia naszych produktów sportowych, poprawia trwałość i możliwości modernizacji oraz zmniejsza wpływ naszych procesów produkcyjnych na środowisko”.
HP na Formnext przedstawia również przełomowe narzędzie, jakim jest kalkulator śladu węglowego — innowacyjne oprogramowanie, które umożliwia klientom obliczanie śladu węglowego określonych drukowanych części. Narzędzie to pozwala producentom na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wpływu ich praktyk wytwarzania przyrostowego na środowisko.

Kalkulator online do weryfikacji śladu węglowego wydruków 3D opracowany przez HP

Kolejne innowacje i partnerstwa HP

HP podczas tegorocznnych targów Formnext prezentuje także nowe rozwiązania do druku 3D z polimerów, zaawansowane możliwości automatyzacji, zintegrowane opcje oprogramowania i dynamikę metali 3D, w tym:

  • Nowe urządzenia w obszernej ofercie drukarek 3D z polimerów — obejmują serię HP Jet Fusion 5600 i 5000. Nowa seria HP 5600 oferuje większą powtarzalność, niezawodność i możliwość dostosowania, co pomaga obniżyć koszty rozwoju i walidacji. Klienci, w tym Prototal i Protolabs, już produkują części przy użyciu nowego rozwiązania. Drukarkę HP Jet Fusion 5000 3D zaprojektowano z myślą o obniżeniu bariery wejścia na rynek w przypadku wdrożenia technologii Multi Jet Fusion, obsługując nowych klientów chcących ocenić wielkość produkcji, a także organizacje badawczo-rozwojowe oraz małe firmy przemysłowe lub związane z opieką zdrowotną, które obecnie zlecają produkcję części końcowych na zewnątrz.
  • Nowe partnerstwo z Materialise w celu zwiększenia masowego druku 3D poprzez  zintegrowanie technologii HP Multi Jet Fusion i Metal Jet z platformą oprogramowania Materialise CO-AM. Integracja ta zapewnia zoptymalizowane zarządzanie zadaniami drukowania 3D, monitorowanie maszyn w czasie rzeczywistym i przygotowywanie danych, umożliwiając producentom tworzenie przepływów pracy poprawiających identyfikowalność, kontrolę jakości i wykorzystanie maszyn.
  • Współpraca z firmą Autodesk w celu połączenia oprogramowania Autodesk Fusion z drukarkami HP Multi Jet Fusion i Metal Jet w celu zapewnienia zintegrowanych rozwiązań projektowych i produkcyjnych.
  • Prezentacje na żywo koncepcji automatyzacji HP we współpracy z firmą Siemens są teraz dostępne dla firm, które chcą usprawnić produkcję, zwiększyć wydajność i zminimalizować przestoje. Zamawiane są wersje demonstracyjne w DFfactory z siedzibą w Barcelonie, która jest centrum współpracy HP z partnerami i klientami w zakresie badań i rozwoju, opracowywania aplikacji i zastosowań produkcyjnych. 
  • HP kontynuuje swój wiodący w branży rozwój w dziedzinie metali 3D, ogłaszając nowe partnerstwa z INDO-MIM, Sandvik i Elnik oraz dodatkowe materiały metalowe z wieloletnim partnerem GKN Additive.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas