INDO-MIM i HP wynoszą druk 3D z metalu na nowy poziom

HP Inc. nawiązało współpracę z INDO-MIM, firmą zajmującą się formowaniem wtryskowym metali, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na drukowane w 3D precyzyjne części metalowe wykorzystywane w takich sektorach, jak motoryzacja, lotnictwo, obronność, elektronika użytkowa, sprzęt medyczny i produkty związane ze stylem życia na całym świecie.

W ramach tej współpracy INDO-MIM nabył trzy drukarki HP Metal Jet S100. Dwie z nich będą oferować lokalne wsparcie klientom w Indiach, pomagając jednocześnie w rozwoju produkcji. Jedna maszyna będzie wykorzystywana do innowacji materiałowych, a druga do rozwoju aplikacji dla klientów w Indiach, na Bliskim Wschodzie i w Azji Zachodniej oraz Pacyfiku. Trzecia drukarka stacjonuje w zakładzie INDO-MIM w Teksasie, USA.

Savi Baveja, prezes ds. personalizacji i druku 3D w HP Inc, powiedział, że sojusz ma na celu przekształcenie krajobrazu produkcji części metalowych w Indiach poprzez produkcję lokalną i eksport na cały świat,  implikowanie innowacji i zwiększanie obecności Indii na globalnej arenie produkcyjnej. „To, co tu widzicie, to nie tylko możliwość prototypowania. To realna zdolność produkcyjna. To będzie produkowane w Indiach, dla Indii i w Indiach dla świata” – podsumowuje Baveja.

Według firmy proces druku 3D w technologii Metal Jet zapewnia 10 razy większą wydajność produkcji niż inne metody wytwarzania przyrostowego. Ponadto generuje bardzo małą ilość odpadów, albo wcale i zapewnia niemal całkowitą swobodę w projektowaniu części.

„Proces druku 3D ze sproszkowanych metali w technologii Metal Jet rozwiąże każdy problem, który tego wymaga. W ciągu ostatnich 30–40 lat przemysł obronny zaimportował wiele sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, INDO-MIM może produkować części zamienne i pomóc krajowi zmniejszyć import oraz zwiększyć bezpieczeństwo narodowe oraz gotowość bojową” – powiedział Krishna Chivukula Jr, dyrektor generalny INDO-MIM.

W przeciwieństwie do różnych technik laserowego wytwarzania przyrostowego, w druku HP Metal Jet (Binder Jetting) 3D występuje ponad 19-procentowy skurcz, który musi zostać uwzględniony w projekcie każdego komponentu, co wymaga kilku iteracji części, aby uzyskać je we właściwych wymiarach, jednak INDO-MIM pracuje nad oprogramowaniem procesowym, aby zmniejszyć ten problem.

Partnerstwo HP z INDO-MIM obejmuje również testowanie nowych materiałów do druku w technologii HP Metal Jet, takich jak np. stal narzędziowa M2, poprawiających właściwości i precyzję druku 3D z metalu.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele HP i INDO-MIM przekazali, że indyjska Organizacja Rozwoju Badań nad Obronnością (DRDO) i Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) to niektórzy z klientów, którym w ramach tej wspólnej inicjatywy będą dostarczane części maszyn. Średnio złożony komponent maszyny można wydrukować na drukarce 3D w ciągu 6 godzin, co zwykle trwa kilka dni w przypadku produkcji konwencjonalnej.

Zakład INDO-MIM w Doddaballapur może drukować w 3D złożone części bez konieczności budowania ich prototypów, zapewniając w ten sposób znaczną redukcję kosztów, czasu i surowców. Według Krishny Chivukuli Jr z INDO-MIM różne komponenty wydrukowane w 3D mogą obniżyć koszty produkcji do 30-40%. Z kolei Savi Baveja z HP zauważył, że obecnie produkcja przyrostowa stanowi około 1% całkowitej produkcji części maszyn na całym świecie, ale dzięki współpracy z firmami takimi, jak INDO-MIM HP ma nadzieję zwiększyć udział AM w przemyśle.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas