Nowe rozwiązania HP Automation przyspieszają zastosowanie druku 3D w produkcji masowej

Kluczem do szerszego zastosowania wytwarzania przyrostowego (AM) jest zarówno zwiększona łatwość obsługi maszyn, jak i ich przepustowość, dzięki automatyzacji.

Podczas gdy zalety pierwszego z nich są dość oczywiste, większa automatyzacja może prowadzić do wytworzenia większej liczby części, co z kolei wpływa na szybszy zwrot inwestycji w infrastrukturę do druku 3D.

Firma HP przoduje w rozwiązywaniu tych problemów, oferując drukarki 3D typu binder jetting, o których mówi się, że są łatwe w użyciu i zdolne do bardzo dużej przepustowości. Szybko po wprowadzeniu na rynek pierwszej polimerowej drukarki 3D w 2016 roku koncern stał się liderem w druku 3D gotowych produktów. W celu dalszego ulepszania swojej technologii, a tym samym zwiększania ogólnej popularności AM w przemyśle, HP ogłosiło na targach RAPID + TCT 2023 nowe rozwiązania w zakresie automatyzacji i oprogramowania, które nadal zapewnią jej przewagę nad konkurencją.

Automatyzacja procesów produkcyjnych

HP Jet Fusion 3D Powder Handling Automation to pneumatycznie połączony system do zautomatyzowanej obsługi przetwarzania materiałów. Firma twierdzi, że w ten sposób można zminimalizować nakład pracy, ułatwić kontrolę jakości i identyfikowalność operacji oraz zapewnić bardziej wydajny przepływ materiałów. 

Nowe akcesorium do automatyzacji druku HP 3D, zaprojektowane z myślą o klientach o dużych potrzebach produkcyjnych, zapewnia automatyczną wymianę jednostek konstrukcyjnych, umożliwiając wykonanie dwóch kolejnych etapów wytwarzania przyrostowego bez udziału operatora. Ostatecznie daje to możliwość zminimalizowania przestojów między zadaniami drukowania oraz obniżenia kosztów poprzez zminimalizowanie pracy ręcznej.

HP Jet Fusion 3D Powder Handling Automation opiera się na automatycznej stacji rozpakowującej, która została wprowadzona przez koncern na rynek w 2020 roku, aby jeszcze bardziej zautomatyzować przepływ pracy w produkcji AM. Kluczowe gałęzie przemysłu dla tej nowej technologii obejmują spersonalizowane zaopatrzenie ortopedyczne — protezy i ortezy oraz wkładki obuwnicze, narzędzia produkcyjne, dostosowywane części samochodowe itp.

HP podbiło rynek AM w zaledwie kilka lat. Oczywiście produkty koncernu nie dotyczą wszystkich dziedzin przemysłu, ale dzięki połączeniu siły korporacyjnej i pomysłowości technologicznej HP stworzyło szeroką sieć partnerów do masowej produkcji addytywnej.  Francois Minec — Globalny Dyrektor Polimerowego Druku 3D w HP wyjaśnił, że w ciągu pierwszych pięciu lat od wejścia HP na rynek druku 3D, ich klienci wydrukowali 100 milionów części, a w ostatnich 12 miesiącach  aż 75 milionów. Dzięki najnowszemu rozwiązaniu jasne jest, że koncern dopiero się rozpędza.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas