Legor wprowadza druk 3D na zlecenie w technologii Metal Jet dla branży jubilerskiej, modowej i przemysłowej

Addytywna produkcja na zlecenie w technologii HP Metal Jet 3D jest częścią utworzonego dwa lata temu innowacyjnego centrum firmy Legor, którego celem jest eksperymentowanie i produkcja biżuterii, odzieży oraz komponentów przemysłowych przy użyciu wytwarzania przyrostowego.

Współpraca z HP Metal Jet

Legor Group SPA z siedzibą w Vicenzy we Włoszech jest producentem najwyższej jakości stopów metali, rozwiązań galwanicznych i proszków metali szlachetnych dla branży jubilerskiej, dóbr luksusowych i mody. Rozpoczął współpracę  z HP ponad pięć lat temu, ale w dopiero w 2022 r. firmy ogłosiły oficjalne partnerstwo. Dzięki współpracy z HP Legor jest pierwszą włoską firmą, która wprowadziła technologię Metal Jet do produkcji na pełną skalę. Zapewnia to ekskluzywną usługę wytwarzania przyrostowego umożliwiającą opracowywanie nowych rozwiązań w różnych sektorach, od branży jubilerskiej i modowej – podstawowej działalności Legora – po potencjalne zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i elektronicznym.

Legor wierzy, że jego outsourcingowa usługa druku 3D w technologii HP Metal Jet może przynieść korzyści całemu sektorowi produkcyjnemu. Zastosowania obejmują szybkie prototypowanie, produkcję skomplikowanych części geometrycznych, redukcję odpadów materiałowych i związanych z tym kosztów oraz możliwość wytwarzania części o różnych funkcjach w jednym obiekcie, zmniejszając w ten sposób potrzeby montażowe. Zapewnia również oszczędności w przypadku skomplikowanych komponentów lub małych serii i promuje bardziej zrównoważony rozwój.

Produkcja proszku

W oczekiwaniu na dalsze powszechne zastosowanie wytwarzania przyrostowego w branży jubilerskiej i modowej, Legor opracował własną gamę proszków metali pod marką Powmet. Według doniesień cała gama certyfikowanych proszków metali jest produkowana przy użyciu ekskluzywnego procesu atomizacji, który umożliwia uzyskanie idealnie kulistych, wyjątkowo drobnych i jednorodnych cząstek o jednolitym składzie chemicznym i niskim poziomie zanieczyszczeń.

Obecnie Legor może produkować części ze stali (316L, Panacea bez niklu, 17-4 PH), brązu, srebra (925) i platyny (950). Kolejnym krokiem firmy będzie produkcja przyrostowa z wykorzystaniem 18-karatowego złota.

Zachęcanie do przyjęcia AM

Oprócz możliwości produkcyjnych, pod względem elastyczności i zrównoważonego rozwoju, intencją koncernu Legor w odniesieniu do usługi druku 3D z metali na zlecenie jest zachęcenie większej liczby graczy w sektorze produkcyjnym do ponownego przemyślenia całego procesu produkcyjnego, rewolucjonizując go na każdym etapie, zarówno w realizacji obiektów oraz w zakresie koncepcji, projektu jak i możliwości poprawy estetyki.

Dzięki Additive Manufacturing projektanci mogą przede wszystkim tworzyć przedmioty, których obecnie nie da się wyprodukować w innych technologiach, poszerzając tym samym granice kreatywności. W tym sensie Legor promuje swoją koncepcję „Beyond Extraordinary” – zaproszenie do myślenia poza schematami, nieszablonowo i kształtowania przyszłości poprzez innowacyjną metodologię na coraz bardziej dynamicznym i rozwijającym się rynku. Firma szerzy to przesłanie poprzez liczne webinaria i warsztaty skierowane do sektora produkcyjnego.

Poprzez usługę druku 3D w technologii HP Metal Jet i prezentację potencjału AM, Legor wyjaśnia, że ​​pozycjonuje się jako katalizator innowacji w sektorze biżuterii i akcesoriów modowych. Swoją rolę widzi w ułatwianiu integracji najnowocześniejszych technologii z artystyczną i twórczą wizją projektantów, wprowadzając na rynek wyjątkowe i spersonalizowane produkty z metali.

Chcesz produkować addytywnie z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii druku 3D gotowe części i prototypy? Skorzystaj z platformy AM3D i wyślij pliki do wyceny w czasie rzeczywistym, dobierając odpowiednią technologię dla swoich potrzeb.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas