Kolejny elastomer w portfolio materiałów do przemysłowego druku 3D od HP

Nowy materiał do druku 3D, opracowany wspólnie przez Evonik i HP, to specjalistyczny proszek o wysokiej wydajności, powstały na bazie termoplastycznego amidu TPA.

Dzięki wieloletniemu partnerstwu branżowemu obu firm, nowy materiał został zoptymalizowany pod kątem wiodącej w branży technologii HP Multi Jet Fusion i zaprezentowany na tegorocznym Formnext Connect w dniach 10-12 listopada.

Elastomer TPA to elastyczny, lekki materiał konstrukcyjny, wyróżniający się bardzo niską gęstością 1,01 g / cm 3 i twardością Shore A wynoszącą 91. Nadaje się zarówno do produkcji prototypów, jak i funkcjonalnych elementów seryjnych, wymagających dużej rozciągliwości i zwrotu energii, znajdując zastosowanie w produkcji sprzętu sportowego lub części samochodowych.

Wykorzystując w produkcji addytywnej (w autorskiej technologii HP – MJF 3D) nowy materiał TPA, można wytwarzać części gumopodobne, nieosiągalne tradycyjnymi metodami produkcyjnymi. Dzięki wysokiej odporności zmęczeniowej można go stosować w produkcji obuwia, odzieży ochronnej, okularów i  sprzętu sportowego.

Sprawdza się  także w produkcji rur i kanałów, zwłaszcza w niewielkim nakładzie, co dotąd było zupełnie nieopłacalne, choćby ze względu na koszty związane wytworzeniem dedykowanych narzędzi, podcięcia, cienkie ściany i skomplikowaną geometrię.

Oprzyrządowanie na końcach ramienia robotycznego znajduje się w czołówce „nowych wymagań inżynieryjnych”, gdzie ze względu na amorficzne kształty, ciężar musi zostać zoptymalizowany, a właściwości materiału mogą znacząco wpłynąć na wydajność. Elementy te wydrukowane z nowego materiału TPA, testowane przez współpracującego z HP usługodawcę Go Proto, mogą być lżejsze, bardziej wytrzymałe, zoptymalizowane pod względem kształtu, liczby elementów w złożeniu, wydrążone w środku, wzmocnione dzięki strukturze kratowej etc.

Rozwój nowych, gotowych do użycia materiałów specjalnie dostosowanych do wymagań klientów, należy do DNA koncernu Evonik, który jest przodującym producentem innowacyjnych, wysokowydajnych proszków, filamentów i płynnych żywic, stosowanych w różnych technologii druku 3D.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas