Druk 3D przełamuje ograniczenia tradycyjnego budownictwa

Druk 3D zaczyna być postrzegany jako jedna z technik konstrukcyjnych, która może zupełnie zmienić przemysł budowlany w niedalekiej przyszłości. Od modelowania komputerowego po wykorzystanie pojazdów elektrycznych na placach budowy, zmienia się sposób tworzenia budynków.

Technologie druku 3D w betonie szybko się rozwijają, a dzięki licznym zaletom są stosowane coraz powszechniej. Druk 3D jest idealny do personalizacji oraz szybkiego iterowania. Pozwala na wprowadzanie modyfikacji lub poprawek w projekcie tyle razy, ile potrzeba, bez dodatkowych kosztów. Daje to sektorowi architektonicznemu niemal nieskończone możliwości – swobodę zarówno formy, jak i struktury. Nieregularne kształty budynków, zaokrąglenia, detale puste w środku lub wypukłe, dotąd nie były możliwe do uzyskania.

Screenhouse

Druk 3D może być wykorzystywany do tworzenia szkieletu konstrukcji i poszczególnych komponentów lub całych budynków.

Sprawdza się również w wytwarzaniu form do betonowych odlewów, czego przykładem jest konstrukcja stojąca w słynnym Chicago Millennium Park, autorstwa Edry Soto, wykonana przez nią na wystawę plenerową, organizowaną przez The Millennium Park Foundation and the Department of Cultural Affairs and Special Events.

Previous slide
Next slide

Zbudowana z około 400 12-calowych bloków betonowych w kolorze węgla drzewnego, 2,5-metrowa konstrukcja przypominająca pawilon, stanowi przeniesienie żelaznych krat i dekoracyjnych betonowych ekranów, powszechnych na Karaibach i krajach  Ameryki Południowej. Te dekoracyjne ekrany, znane jako rejas i quiebrasoles, są wszechobecne w miejscu urodzenia Soto – Puerto Rico.

W Screenhouse artystka przekształca płaską formę quiebrasolu, oddzielającą przestrzeń publiczną od prywatnej, w prawie całkowicie zamkniętą, wolnostojącą strukturę, będącą zarówno obiektem rzeźbiarskim, jak i miejscem spotkań towarzyskich.

Efekt światła przechodzącego przez ażurowe ściany konstrukcji zachwyca spacerowiczów chicagowskiego parku. 

Druk 3D form do betonowych odlewów

Do odlania betonu konieczne jest wykonanie form. Realizując projekt Screenhouse, firma Navillus Woodworks, zdecydowała się na użycie frezowania CNC do wytworzenia form odlewniczych, bazując na materiale Corian.

Okazało się, że Corian jest zbyt ciężki i nie można z niego prawidłowo wytworzyć środkowego obszaru wsparcia w formach, przy tak zaprojektowanym kształcie pojedynczego elementu.

Zdecydowano zatem o druku 3D matryc za pośrednictwem firmy Fast Radius, która oferuje produkcję addytywną w przemysłowej technologii HP Multi Jet Fusion 3D.

Formy powstały z materiału PA 12, który oferuje wodoszczelne i niemal zupełnie gładkie powierzchnie wytwarzanych z niego elementów. Jest to konieczne, ponieważ beton podczas utwardzania oddaje dużo ciepła, a forma musi wytrzymać powtarzający się proces odlewania,  bez wypaczania form.

Previous slide
Next slide

Dzięki technologii HP MJF Navillus i Fast Radius wydrukowały i przetestowały trzy iteracje projektu w ciągu zaledwie dziesięciu tygodni, aby mógl powstać ten ostateczny. Elementy wydrukowane w technologii HP MJF są w pełni funkcjonalne i gotowe do użytku od razu po zakończeniu procesów drukowania.

 Fast Radius ostatecznie wyprodukował dziewięć części z PA 12 dla każdej formy blokowej i dostarczył firmie Navillus 21 zestawów. 

W zaledwie 3 miesiące powstało 400 pojedynczych bloczków, które następnie połączono, tworząc w ten sposób gotowe dzieło wg projektu Soto. 

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas