Ultralekkie instrumenty drukowane w 3D podbijają rynek muzyczny

Lipiec to miesiąc imprez na świeżym powietrzu, festiwali oraz innych plenerowych eventów. Wieloletnia tradycja europejskich letnich festiwali muzycznych opiera się na znanej formule: scena pod gołym niebem, tysiące widzów na polu kempingowym i znany zespół, którego muzyka rozbrzmiewa na wysokim poziomie decybeli.

Na całym kontynencie organizowane są festiwale dla różnej publiczności, które stanowią świetną okazję do zaprezentowania innowacji w obszarze instrumentów i innych rozwiązań związanych z przesyłaniem dźwięku. Fani Guns N’ Roses już nie mogą się doczekać występu zespołu podczas AM Summit 2022, gdzie zagrają na gitarze elektrycznej opracowanej i wydrukowanej w 3D z przetworzonych trocin.

W ostatnich latach w branży muzycznej zaczyna się dostrzegać potencjał druku 3D, który oferuje znaczne korzyści firmom i użytkownikom, wykorzystującym go do realizacji swoich kreatywnych projektów. 

Skrzypce elektryczne drukowane w 3D

Katahashi Instruments to japońska firma lutnicza, która inspiruje się zachodnimi koncepcjami w wytwarzaniu instrumentów i właśnie stworzyła Karen Ultralight, czyli skrzypce elektryczne wydrukowane w 3D przy użyciu technologii HP MJF z poliamidu nadającego się do recyklingu.

Previous slide
Next slide

Skrzypce Karen Ultralight łączą tradycyjną sztukę tworzenia instrumentów z nowoczesnością. Klasyczne elementy zostały zaprojektowane przez Katahashi Instruments, a futurystyczne (rama) przez hiszpańską firmę projektową ANIMA Design, z siedzibą w Barcelonie.

W cyfrowym projekcie zoptymalizowano kształt i wagę instrumentu, aby uzyskać maksymalne odciążenie i wyjątkową geometrię. Dostępne za 1850 Euro skrzypce Karen Ultralight mają futurystyczną ramę o bionicznych kształtach zaprojektowanych przez hiszpańskie studio Anima Design. Oferują wysokiej jakości dźwięk w połączeniu z doskonałą ergonomią i ultralekką wagą, co umożliwia granie na tym instrumencie znacznie dłużej niż na jego klasycznym odpowiedniku.

W tej samej technologii został wyprodukowany inny instrument muzyczny — Travel Sax, czyli saksofon podróżny, który otrzymał na prestiżowym Purmundus Challenge w 2021 roku, organizowanym podczas targów Formnext, czyli najbardziej rozpoznawalnemu wydarzeniu w świecie druku 3D drugą nagrodę. 

Instrumenty muzyczne drukowane w 3D stają się powoli rzeczywistością, zastępując tradycyjne rzemiosło generatywnymi projektami o wyższej wydajności oraz optymalnej jakości i kształtach inspirowanych naturą.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas