Industrializacja druku 3D – podsumowanie Formnext 2021

Tegoroczna edycja Formnext, czyli jednego z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń w branży druku 3D na świecie, potwierdza, że wytwarzanie przyrostowe staje się nieodłącznym elementem krajobrazu produkcyjnego. Jako dostawca usług przemysłowej produkcji addytywnej na zlecenie na platformie AM3D, nie mogliśmy przeoczyć tego wydarzenia. 

Targi Formnext w 2019 roku okazały się wielkim sukcesem, ponieważ służyły potwierdzeniu roli i miejsca druku 3D w przemyśle. Podkreślono między innymi rosnące znaczenie wytwarzania addytywnego metali, a także materiałów takich jak silikon, ceramika i wysokowydajne tworzywa termoplastyczne.

W tym roku lejtmotywem była automatyzacja i powtarzalność procesów. Mianowicie, jak zapewnić użytkownikom rozwiązania, które zwiększą produktywność, jednocześnie rozwiązując problemy z niezawodnością.

Z ponad 600 wystawcami z 36 krajów, zajmującymi łączną powierzchnię 30 000 metrów kwadratowych, Formnext 2021 gościł 17 859 specjalistów i kadry kierowniczej z 76 krajów. Ta liczba jest równa mniej więcej połowie odwiedzających, którzy wzięli udział w targach w 2019 roku, ale i tak tegoroczna edycja pozostaje z najwyższą frekwencją, obserwowaną w wydarzeniach branżowych poświęconych AM w 2021 roku.

Premiery nowych rozwiązań i sprzętu

Formnext to miejsce premier, nowych rozwiązań i ważnych ogłoszeń. Tegoroczna edycja nie była wyjątkiem od reguły. Wystawa, która odbyła się we Frankfurcie nad Menem w dniach 16-19 listopada 2021 r., obejmowała szereg światowych premier w całym łańcuchu procesów, demonstrując stale rozszerzające się obszary zastosowań wytwarzania przyrostowego i jego imponujący potencjał na przyszłość.  

Wystawcy koncentrowali się na wyzwaniach związanych z decentralizacją produkcji, bezpiecznych łańcuchach procesów, wydajności i zrównoważonym rozwoju.

W ciągu czterech dni Frankfurt nad Menem przekształcił się w międzynarodowe centrum innowacji w zakresie globalnej produkcji addytywnej i nowoczesnej produkcji przemysłowej.

Postprocessing kluczem w automatyzacji AM

Stworzenie nowego ekosystemu produkcyjnego, który będzie w pełni zautomatyzowany i rozproszony, stanowi kierunek, w jakim zmierzają firmy działające w branży addytywnej. Systemy produkcyjne muszą współpracować z systemami wykańczania powierzchni w celu skalowania i dostarczania części produkowanych masowo. Tegoroczna edycja Formnext pokazała, że polimerowy druk 3D jest już dojrzałą technologią produkcyjną, która może konkurować z konwencjonalnym metodami.

Na platformie AM3D korzystamy z technologii oferujących maksymalną automatyzację w całym przepływie pracy — od projektowania po postprodukcję, dzięki temu koszty wytwarzania mogą być niższe, a wydajność produkcji zwiększona.  Wiemy, że przemysł wytwarzania przyrostowego (AM) niczego nie osiągnie bez usprawnień w postprodukcji. 

Coraz więcej firm zaczyna postrzegać przemysłowy druk 3D jako metodę wytwórczą, staje się więc oczywiste, że koszt systemów lub materiałów nie jest już kluczowym czynnikiem ograniczającym skalowanie wykorzystania tej technologii. Użytkownicy AM stają przed coraz większymi wyzwaniami w ekosystemie, w którym procesy są trudne do połączenia i usprawnienia. 

Dlatego największym trendem wpływającym na industrializację AM jest wspólny wysiłek w sektorze, aby stworzyć rozwiązania automatyzujące i integrujące przepływ pracy w produkcji addytywnej. Takie rozwiązania pomagają AM stać się niezawodną, ​​rentowną technologią ukierunkowaną na przekształcenie globalnego przemysłu wytwórczego. Właśnie na tym polu dominują dostawcy technologii oferowanych przez platformę AM3D, czyli HP — producent systemów drukujących oraz niemiecki startup — DyeMansion, lider w rozwiązaniach postprocessingu, co udowodnili, po raz kolejny prezentując na Formnext przełomowe rozwiązania.

Previous slide
Next slide

HP i DyeMansion jako główni gracze w industrializacji AM

Po wkroczeniu na rynek druku 3D polimerów w 2016 roku HP, które w stosunku do swoich głównych konkurentów, tj. firm Stratasys i Voxeljet, było opóźnione co najmniej 10 lat, obecnie ma nad nimi 5-letnią przewagę, jeśli chodzi o produkcyjny druk 3D. HP maksymalnie koncentruje się na 3 obszarach związanych z uprzemysłowieniem produkcji addytywnej — zdalnym zarządzaniu procesami, rozwojem materiałów i automatyzacją posprocessingu.

Z kolei DyeMansion, to obok takiego potentata jak Rösler, nomen omen współpracującego z HP nad optymalizacją produkcji 3D, dostarcza rozwiązania wpływające na pełną automatyzację przepływu pracy. Połączony, trzyetapowy obieg — od wydruku 3D od gotowego produktu — umożliwia skalowanie, od prototypowania lub małych serii, po produkcję na dużą skalę.

Na Formnext 2021 firma zaprezentowała swoje nowe rozwiązania, które oznaczają dalszy postęp w świecie produkcji addytywnej (AM). Obejmowały nowe serie sprzętu — Powershot DUAL Performance i DM 60, integrację maszyn z Siemens MindSphere oraz udział w dwóch liniach produkcyjnych — okularów i obuwia w ramach projektów aplikacyjnych Additive Scale i iAMfootwear.

Pierwszym z nich jest współpraca w zakresie okularów pomiędzy firmami YOU MAWO i AM Global, które wprowadziły  technologię kolorowania DyeMansion do masowej postprodukcji niestandardowych oprawek jako część skalowalnego i powtarzalnego procesu produkcyjnego.

Previous slide
Next slide

W ramach projektu iAMfootwear firma współpracuje z konsorcjum dostawców technologii, w tym Arkema, EOSSiemens i Twikit, w addytywnej produkcji obuwia. Procesy czyszczenia i wygładzania DyeMansion zostaną wykorzystane do przekształcenia drukowanych podeszew środkowych EOS w kolorowe produkty konsumenckie. Konsorcjum docelowo zamierza zaoferować swoje autorskie rozwiązanie markom obuwniczym.

Addytywna produkcja butów wg DyeMansion i jego Partnerów

Jakość wydruków 3D po poddaniu ich procesom  wykańczającym — zwłaszcza z termoplastycznych polimerów — teraz z łatwością konkuruje z tradycyjną produkcją w rosnącej liczbie i zakresie części, od okularów i odzieży sportowej aż po bardzo modne i popularne maski na twarz…

Masowa produkcja na bazie tworzyw sztucznych dzięki współpracy w sektorze oraz prezentowanym na tegorocznym Formnext innowacjom zorientowanym na klienta potwierdzają, że Przemysł 4.0 wyszedł już ze strefy idei i na naszych oczach staje się rzeczywistością, co można sprawdzić produkując addytywnie na platformie AM3D.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas