TCT Awards 2023 zostały rozdane!

W środę wieczorem 7 czerwca 2023 r. podczas uroczystej gali ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji TCT Awards. Wydarzenie odbyło się w National Conference Centre w Birmingham, a gospodarzem była legenda brytyjskiej F1 — Johnny Herbert. Głównym sponsorem tegorocznej gali był koncern HP, przewodzący światowej transformacji przemysłu wytwórczego w kierunku AM.

Ponad 200 profesjonalistów z branży zebrało się, aby uczcić laureatów tych prestiżowych nagród, które są wyrazem uznania dla wielu osiągnięć i wybitnego wkładu w sektor druku 3D i wytwarzania przyrostowego.

Tego wieczoru wyłoniono łącznie 11 zwycięzców oraz 11 projektów i organizacji, które zostały wysoko ocenione. 

Innowacje i Aplikacje

Kategorie nagród TCT Awards są podzielone na dwa główne obszary: Innowacje (nagrody są przyznawane za wkład w rozwój sprzętu do wytwarzania przyrostowego, oprogramowania, materiałów i postprocessingu) oraz Aplikacje (nagradzane są przełomowe zastosowania, zapewniające rzeczywiste korzyści — od finansowych i biznesowych po społeczne, środowiskowe i edukacyjne). Zwycięzcy są wybierani przez Radę Doradczą TCT, składającą się z prawie 30 ekspertów branżowych, którzy głosują na uprzednio wyłonionych finalistów.

Wśród nominowanych w tym roku aplikacji były projekty firm: Boston Scientific, General Motors, Marvel Studios, Swarovskiego i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli chodzi o innowacje, to w gronie finalistów znalazły się: SLM Solutions, Formlabs, Carbon, Materialise i DyeMansion.

Partnerzy AM3D w gronie laureatów

Z przyjemnością ogłaszamy, że nasi partnerzy, z których rozwiązań można korzystać na platformie AM3D – Dyemansion i Formlabs otrzymali nagrody w obszarze innowacji. DyeMansion zdobyło Nagrodę TCT Post-Processing  za wprowadzenie na rynek Powerfuse S PP, pierwszego w historii zielonego rozwiązania do postprocessingu 3D wydruków z polipropylenu (PP). Proces wykorzystuje w 100% nietoksyczny rozpuszczalnik pochodzenia biologicznego, który działa w systemie zamkniętym i umożliwia ponowne wykorzystywanie ekologicznego płynu w postprodukcji wydruków 3D na bazie PP. Korzyści wykraczają daleko poza estetykę wydruków, które dzięki postprodukcji DyeMansion zyskują większą odporność na zarysowania, wodoszczelność, jak i lepszą zmywalność powierzchni, które nadają się do sterylizacji, tym samym eliminując powstawanie bakterii. Ma to bardzo istotne znaczenie dla wielu obszarów zastosowania, szczególnie w przemyśle spożywczym oraz medycynie.

Formlabs wygrało w kategorii TCT Hardware Award – Polymer systems Award dzięki rozwiązaniu Formlabs Automation Ecosystem, które zapewnia skalowalną flotę wielomateriałowych drukarek 3D, przeznaczonych dla zróżnicowanych użytkowników. Wykorzystując połączenie automatycznego usuwania podpór, zarządzania oprogramowaniem Fleet Control i oraz materiałów żywicznych o dużej objętości, ekosystem AM Formlabs zmniejsza ilość pracy operatora i minimalizuje czas bezczynności drukarki, dzięki czemu użytkownicy mogą wydajnie produkować części do użytku końcowego przy niższych kosztach jednostkowych.

TCT Awards

Nagrody TCT to coroczne święto druku 3D oraz technologii wytwarzania przyrostowego, popularne i prestiżowe na całym świecie. Oprócz nagród za innowacyjny sprzęt, oprogramowanie, materiały i technologie przetwarzania końcowego, które zostały opracowane w ciągu ostatniego roku, a także ich  zastosowania w przemyśle, lotnictwie, obronności, motoryzacji, produktach konsumenckich itp. nagradzani są również ludzie. W ramach Hall of Fame, wyróżniane są osoby wywierające znaczący i długotrwały wpływ na rozwój wytwarzania addytywnego (Additive Manufacturing AM), a Women in 3D Printing Innovator Award, promuje inżynierki, badaczki i pionierki przemysłu, które torują drogę kobietom i dziewczętom w sektorze wytwarzania przyrostowego.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas