DyeMansion zapowiada premierę nowego PowerFuse S PP jeszcze w tym roku

Podczas trwającego właśnie RAPID + TCT DyeMansion, czyli jeden z głównych dostawców rozwiązań do postprodukcji w AM, prezentuje kolejne możliwości swojego flagowego urządzenia, jakim jest PowerFuse S. 

DyeMansion dopracowało swoją autorską technologię VaporFuse Surfacing, aby była kompatybilna z całym portfolio materiałów stosowanych w proszkowych technologiach do przemysłowego druku 3D – HP Multi Jet Fusion oraz SLS.

Podczas trwającego właśnie RAPID +TCT  pokazano nowy Powerfuse S, przeznaczony do postprocessingu elastomeru, oferowanego przez Lubrizol pod nazwą rynkową ESTANE 3D TPU, który jest przeznaczony do druku w przemysłowej technologii proszkowej HP Multi Jet Fusion 3D. 

Kompatybilność z TPU 3D firmy Lubrizol ESTANE® to kolejny duży krok w rozwoju technologii VaporFuse Surfacing. Materiał ten charakteryzuje się odpornością na ścieranie i wysokimi właściwościami mechanicznymi, które utrudniają tradycyjne wygładzanie chemiczne. DyeMansion był w stanie stworzyć nowy program dla swojego systemu Powerfuse S — zaprojektowany specjalnie dla tego TPU. To  kolejny rodzaj TPU w portfolio materiałów Powerfuse obok wszystkich elastomerów oferowanych przez  firmę BASF.

Komponenty wydrukowane z elastomeru Lubrizol i poddane postprocessingowi w technologii VapourFuse Surfacing

Pierwsze w historii rozwiązanie do postprocessingu wydruków 3D z polipropylenu PP

Elastyczne tworzywa sztuczne, takie jak termoplastyczny poliuretan (TPU) i polipropylen (PP), zyskują na znaczeniu i oferują szereg nowych zastosowań, dlatego DyeMansion stale rozwija technologię VaporFuse Surfaceing stosowaną w Powerfuse S.

Lider postprocessingu, zapowiada nadchodzącą premierę nowego Powerfuse S PP. Przygotowania do wprowadzenia kolejnego rozwiązania idą już pełną parą. Obecnie DyeMansion kwalifikuje klientów do fazy pilotażowej. System ma zostać oficjalnie ujawniony na Formnext 2022 jeszcze w tym roku.
 
DyeMansion opracował specjalny rozpuszczalnik dedykowany do postprocessingu materiałów PP. Jest ekologiczny, a także pochodzenia biologicznego i zapewnia zrównoważoną oraz ekonomiczną postprodukcję w AM. Ten nowy rozpuszczalnik został już pomyślnie przetestowany ze wszystkimi powszechnie dostępnymi na rynku materiałami PP, oferowanymi przez głównych graczy na rynku przemysowego druku 3D, takimi jak HP, BASF, EOS, ALM i Prodways.
Układ dolotowy wydrukowany z polipropylenu PP (tech. HP MJF 3D) poddany postprocessingowi DyeMansion za pomocą PowerFuse S PP

Według ekspertów rynkowych, którzy oceniali testowe wydruki 3D z wykończeniem powierzchni systemem PowerFuse S PP, technologia zastosowana w tym urządzeniu już zapewnia standard jakości powierzchni wydruków z polipropylenu (PP) odpowiedni do dzisiejszych zastosowań przemysłowych. Postprocessing chemiczno-parowy poprawia właściwości mechaniczne części z polipropylenu — w efekcie uzyskuje się uszczelnione, zmywalne powierzchnie, które wizualnie i funkcjonalnie dorównują częściom formowanym wtryskowo.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas