Wpływ skanowania 3D na produkcję addytywną

Skanowanie 3D to nowoczesna i przydatna w wielu branżach metoda pozyskiwania informacji na temat kształtu obiektów do tworzenia ich trójwymiarowych modeli cyfrowych. Może być wykorzystywana w trzech obszarach – do kopiowania/odtwarzania, produkcji nowych wyrobów czy też do kontroli i pomiarów. Stworzone dzięki skanom modele 3D mogą być pomocne przy produkcji filmów i gier. Wykorzystuje się je także w pracach rozwojowych do prototypowania i inżynierii odwrotnej. Dokładny model przedmiotu ułatwia zrozumienie, w jaki sposób on działa. W medycynie skany 3D pozwalają tworzyć doskonale dopasowane do pacjentów protezy i ortezy, a w muzealnictwie są przydatne w kontroli jakości oraz utrwalaniu obiektów dziedzictwa kulturowego, zabytków etc., które w przyszłości będzie można odrestaurować lub odtworzyć. 

Wybór odpowiedniego urządzenia do skanowania zależy przede wszystkim od tego jakiej wielkości obiekty będą nim skanowane oraz jego zastosowania – w inżynierii odwrotnej, odwzorowaniu lub cyfrowej archiwizacji. Inną ważną rzeczą jest to, jak dobrze skaner może przechwytywać kolory oraz jakie posiada oprogramowanie do przetwarzania danych 3D.

Wśród producentów oferujących profesjonalne skanery 3D o szerokim spektrum zastosowań znajduje się firma Artec, która ma w swojej ofercie zarówno skanery ręczne, odpowiednie do przechwytywania danych obiektów średniej wielkości jak i stacjonarne, pozwalające uchwycić małe przedmioty – biżuterię, implanty dentystyczne lub inne, z dokładnością do 1 mikrona. Skanowanie dużych obiektów, takich jak budynki, samoloty, ciężarówki lub turbiny wiatrowe może z kolei zapewnić profesjonalne rozwiązanie LIDAR (wykrywanie światła i określanie odległości) takie jak Artec Ray, specjalnie zaprojektowane do skanowania dużych obiektów.

Oprogramowanie skanerów Artec posiada wiele narzędzi i algorytmów, ułatwiających tworzenie modeli 3D, na przykład funkcję usuwania lśnienia opartą na PBR, która automatycznie usuwa blask z modelu 3D, dzięki czemu można wysłać go prosto do druku, zamiast spędzać godziny na korekcji kolorów w dodatkowym oprogramowaniu do modelowania 3D.

Przedsiębiorstwa  produkcyjne coraz częściej interesują technologiami skanowania 3D z uwagi na potrzebę sprostania wymaganiom stawianym przez rynek oraz odbiorców. Skanowanie 3D wraz z drukiem przestrzennym pozwala na szybkie prototypowanie i wprowadzenie nowych produktów, kontrolę jakości oraz rekonstrukcję, dokumentowanie i digitalizację obiektów. Ułatwia pracę, często obniżając jej koszty oraz pomaga w osiąganiu coraz lepszych wyników jakościowych produktów, wpływając na rozwój innowacyjnej produkcji 4.0.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas