Przyszłość skanowania 3D z AI

Prognozy dotyczące trendów w druku 3D na najbliższe 2 lata zakładają rozwój skanerów 3D dzięki sztucznej inteligencji (AI), która umożliwi lepsze rozpoznawanie i rozumienie kształtów geometrycznych oraz materiału, z którego wykonana jest powierzchnia.

Andrei Vakulenko – dyrektor ds. Rozwoju biznesu w firmie Artec 3D, znanego producenta skanerów przemysłowych, w wywiadzie dla 3D Printing Industry zauważa, że dzięki temu szybkie przechwytywanie danych 2D i 3D stanie się tak intuicyjne, jak nagrywanie wideo na telefonie komórkowym.

Skanery 3D obecnie stanowią niezbędne wyposażenie nowoczesnych biur konstrukcyjnych i zautomatyzowanych linii produkcyjnych, znajdując zastosowanie w szybkim prototypowaniu, inżynierii odwrotnej czy w bezdotykowej kontroli jakości.

Według Vakulenki procesy cyfrowego odwzorowywania kształtu obiektów ułatwiają wprowadzanie nowych produktów i zmian w już istniejących, przez co przyspieszają procesy produkcyjne, przyczyniają się do zmniejszenia zużycia surowców, a nawet pomagają w optymalnym pakowaniu i magazynowaniu wyrobów. 

Dodatkowo możliwe będzie również przechwytywanie kolorów, co w branżach CGI, AR / VR i e-commerce jest istotne w tworzeniu hiperrealistycznej grafiki.

Skalowalność technologii cyfrowych w połączeniu z rozproszoną inteligencją, korzystającą z wielu źródeł danych, niesie ze sobą wielki potencjał w tworzeniu w pelni zdigitalizowanych przedsiębiorstw na miarę Przemysłu 4.0, czyli integracji inteligentnych maszyn, systemów oraz wprowadzaniu zmian w procesach produkcyjnych, w celu zwiększania wydajności wytwarzania oraz elastycznych zmian asortymentu.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas