Prototypowanie okularów sportowych z HP Multi Jet Fusion 3D. Jak robi to firma Oakley?

Tym, którzy lubią sporty zimowe chyba nie trzeba przedstawiać firmy Oakley, producenta okularów i innych akcesoriów, najczęściej wybieranych na Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro przez 850 najlepszych sportowców na świecie, którzy z logo Oakley zdobyli 102 medale w różnych dyscyplinach sportowych.

W tym samym roku firma otworzyła swój pierwszy w Europie, innowacyjny salon sprzedaży, ulokowany w stolicy designu i mody – Mediolanie. Nowoczesny sklep koncepcyjny, w którym można odkrywać świat Oakley, to symbol innowacji i wydajności w dziedzinie okularów i sportu.

Część portfolio okularów sportowych od Oakley

Nowy sposób projektowania w Oakley

Amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Lake Forest, w Kalifornii, należy do włoskiej firmy Luxottica i jest drugą po Ray-Ban, najbardziej znaną marką, przejętą w 2007 roku ze względu na potencjał w projektowaniu i produkcji akcesoriów z pogranicza sportu i mody, w tym: okularów, gogli, nart, snowboardu, zegarków, plecaków, butów i innej odzieży. Luxottica przejmując Oakley wzmocniła swoje portfolio o jedną z najbardziej znanych marek sportowych, będącej synonimem innowacyjnej technologii, przełomowego designu i maksymalnej wydajności, dzięki czemu jest wybierana przez najlepszych światowych sportowców wyczynowych. Integracja obu firm stwarza im nowe możliwości rozwoju.

Dzięki stałym inwestycjom w innowacje Oakley posiada obecnie ponad 600 patentów na okulary, materiały i przekładnie rowerowe, które rozwija między innymi korzystając z druku 3D w technologii HP Multi Jet Fusion

Praca działu designerskiego nad prototypami okularów

Ta rewolucyjna metoda wytwarzania przyrostowego, pomimo stosunkowo krótkiego stażu, zaczyna wypierać z rynku konkurencyjne rozwiązania, oparte na proszkowej technice. Oszczędza czas i zdecydowanie przyspiesza proces projektowania. Według Jonathana Clingenpeela – Design Model Shop Managera Oakley, korzystając z urządzenia  z serii HP Jet Fusion 580 3D, jego zespół jest w stanie zaprojektować konkretny element nie w 2 lub 3 dni, jak dotychczas, tworząc realne modele na podstawie szkiców w 2D, ale w ciągu 24 godzin.

Previous slide
Next slide

Prototypy okularów sportowych wytwarzane w technologii HP Multi Jet Fusion 3D

Dodatkowo dzięki drukowi 3D w kolorze, designerzy mogą lepiej ocenić model, posiadając gotowy element, a nie jedynie zrzut ekranu monitora. „Możliwość przekształcenia cyfrowego modelu do postaci 3D oraz zobaczenie go na żywo – to wielka rzecz!” podkreśla Jonathan Clingenpeel. Projektant zwraca również uwagę na fakt, że materiał PA 12, z którego drukuje się w technologii HP MJF, pozwala na uzyskanie jakości porównywalnej z formowaniem wtryskowym, a wytworzony prototyp ma dokładnie takie same właściwości co finalny produkt, przez co testowanie go pozwala w pełni ocenić projekt. Ich słynne soczewki Prizm oraz kolekcja Harmony Fade, powstawały właśnie w ten sposób.

Rozwiązanie do druku 3D – HP Jet Fusion 580 służące do prototypowania w firmie Oakley

Współpraca z NFL

Oakley jako dostawca odzieży i okularów sportowych, gogli, kasków etc., zaangażował się w tym roku we współpracę z NFL, która dotyczy optymalizacji kasków dla graczy, do których Oakley produkuje wizjery z zastosowaniem technologii HP MJF.

Po raz kolejny zatem technologia HP MJF podnosi jakość w całej lidze futbolu amerykańskiego. NFL wykorzystuje już platformę Fitstation HP do jak najlepszego dopasowania odpowiedniego modelu korków dla zawodników ligi, uwzględniając długość, szerokość i wysokość łuku stopy gracza, a w przyszłości również jego pozycję na boisku.

Soczewki „Prizm” firmy Oakley są używane jako wizjery w kaskach wszystkich zawodników NFL

Jako marka zakorzeniona w sportowej optyce wydajności, w ramach partnerstwa z National Football League, Oakley dostarcza zarówno sportowcom jak i konsumentom na całym świecie, wiodącą na rynku, technologię wpływająca na jakość  gry. W tak dynamicznym sporcie, jakim jest futbol amerykański, liczy się szybkie podejmowanie decyzji i jasność widzenia, dlatego wizjery Oakley zostały zaprojektowane w celu jak największego podniesienia wydajności i poprawy bezpieczeństwa graczy NFL. Po raz pierwszy w historii ligi, wszyscy gracze będą mogli nosić kaski z wizjerami Prizm Clear podczas gry i w codziennym życiu. Dzięki temu skorzystają z tych samych możliwości, jakie daje im Prizm na boisku – pozwolą ujawniać niuanse, których normalnie nie dałoby się zauważyć gołym okiem. Fani futbolu amerykańskiego także mogą ocenić jakość widzenia w okularach Prizm i reprezentować swoją ulubioną drużynę dzięki specjalnej kolekcji Oakley NFL, dostępnej w klubowych barwach wszystkich 32 drużyn w 2 wersjach męskich : Holbrook  i Flak 2.0 XL oraz na razie siedmiu drużyn w jednej kolekcji damskiej – Low Key. Użytkownicy mogą dostosowywać wybrane oprawki w ramach kolekcji za pomocą niestandardowego oprogramowania, które udostępnia producent.

Projekty przyszłości

Kolejne firmy udowadniają, że dzięki zastosowaniu druku 3D można zupełnie zrewolucjonizować sposób tworzenia, znacznie przyspieszając procesy iteracyjne.

Designerzy, koncentrujący się na rozwoju wzornictwa przemysłowego i innowacyjnych technik, podkreślają zalety druku 3D w tworzeniu unikatowych projektów przedmiotów wzbogaconych elementami, których uzyskanie jest niemożliwe w innych technologiach produkcyjnych.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas