Pierwsze na świecie wiązanie snowboardowe zaprojektowane przez sztuczną inteligencję i wydrukowane w 3D

Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu Purmundus Challenge, odbywającego się w ramach cyfrowej wystawy Formnext Connect, zaprezentowano pierwsze na świecie wiązanie snowboardowe, w całości zaprojektowane przez sztuczną inteligencję. 

NOW, Nidecker GroupADDIT · ION, wspólnie opracowali responsywne wiązanie, zoptymalizowane pod kątem skręcania, które jest maksymalnie sztywne i zarazem lekkie. Addit-ion odpowiadał za projekt z udziałem sztucznej inteligencji i druku 3D, wykorzystując do tego opatentowaną przez siebie technologię Skate Tech, a  Nidecker Group wniósł wiedzę na temat wiązań snowboardowych.

Główne komponenty wiązania oferowanego pod marką NOW, są inspirowane trakami deskorolkowymi, naśladując zarówno ich funkcję, jak i właściwości. Przenoszą więcej energii na deskę przy mniejszym nakładzie pracy, co oznacza, że ​​stopy snowboardzisty pozostaną bardziej zrelaksowane i mniej zmęczone podczas jazdy.

Wspólnie stworzono skrzynię obciążeniową, która naśladowała naprężenia, jakim poddawane są wiązania podczas dynamicznej jazdy i skręcania, a następnie wygenerowano ostateczny kształt za pomocą projektowania generatywnego Autodesk.

Wiązania snowboardowe AI

Porównując wyniki symulacji i analizy danych, ostatecznie wybrano do produkcji druk 3D w technologii HP Multi Jet Fusion z zastosowaniem polimeru PA12.

„Ta wiążąca koncepcja jest punktem wyjścia do nowego paradygmatu sprzętu sportowego, w którym algorytmy optymalizacji i masowe dostosowywanie zapewnią unikalne i dopasowane produkty do każdej konkretnej potrzeby”, stwierdza Saulo Armas – współzałożyciel ADDIT · ION.

Pierwsze w historii wiązanie snowboardowe stworzone przez sztuczną inteligencję jest, dzięki swojej konstrukcji, o 25% lżejsze niż obecne wiązania.

Wybór druku 3D jako metody produkcji nie był banalną decyzją. Stawiając na technologię HP MJF 3D firmy NOW, Nidecker Group i ADDIT · ION mogły wydrukować prawie każdy pożądany kształt, a ponadto wyeliminować jakiekolwiek podpory. Dało to absolutną swobodę w projektowaniu, a także pozwoliło na pełną personalizację.

Wraz z rozwojem zaawansowanych materiałów do wytwarzania przyrostowego, przemysł sportowy może produkować bardziej funkcjonalny sprzęt, dzięki któremu sportowcy osiągają coraz lepsze wyniki na zawodach i olimpiadach.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas