Meble drukowane w 3D, czyli pokaz nieograniczonego wzornictwa i funkcjonalności na Milan Design Week 2022

Innowacyjna produkcja mebli do siedzenia firmy OECHSLER, zaprezentowana podczas tegorocznej edycji Milan Design Week, definiuje bezprecedensowe podejście do amortyzacji, zapewniając elastyczność projektowania i hybrydowe funkcje w jednym wydruku.

Za pomocą druku 3D można wyeliminować tkaniny, sprężyny i warstwy pianki bez utraty komfortu, co potwierdza niemiecki startup OECHSLER, który na co dzień współpracuje z największymi na rynku AM dostawcami infrastruktury (HP) i materiałów (BASF).

Wprowadzając addytywne rozwiązania w wytwarzaniu mebli, można uzyskać wg głównego projektanta w OECHSLER — Johannesa Steinbauera, znacznie wydajniejszy proces produkcyjny, a także zapewnić użytkownikom większy komfort i wyroby lepszej jakości. To właśnie udowadnia w swojej nowej kolekcji foteli i krzeseł drukowanych głównie z elastycznego TPU, zaprezentowanych na Milan Design Week 2022.

SLOPE, czyli krzesło drukowane w technologii HP MJF 3D

Wyposażone jest w stojak z drukowanymi w 3D poduszkami do siedzenia, które zostały zaprojektowane z wykorzystaniem tzw. lattice structures, aby zmaksymalizować amortyzację.

Kombinacje rozmiaru, grubości i kształtu oczek w kratownicy umożliwiają dostosowanie sztywności do potencjalnego użytkownika, dzięki temu krzesło jest ergonomiczne, wygodne i lekkie. 

Drukując w 3D zarówno sztywne, jak i miękkie elementy jako jedną konstrukcję, OECHSLER stworzył nie tylko lekkie i wygodne do siedzenia krzesło, ale przede wszystkim pokazał przewagę addytywnego wytwarzania w tym obszarze. 

Jeśli chodzi o zrównoważony rozwój, wszystkie elementy można zdemontować i osobno zutylizować w celu ponownego przetworzenia. Ponadto krzesło jest bardzo łatwe w demontażu i transporcie ze względu na swoją lekkość.

Previous slide
Next slide

Spersonalizowane meble projektowane przez ADDIT-ION

Studio projektowe, które koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań inżynierskich przeznaczonych do wytwarzania przyrostowego, znane m.in. z opracowania pierwszego na świecie wiązania snowboardowego, zaprojektowane przez sztuczną inteligencję, również wykorzystuje technologię HP Multi Jet Fusion 3D do produkcji spersonalizowanych mebli biurowych.

ADDIT-ION stworzyło w swoim biurze szereg udogodnień takich jak na przykład stelaż na deski sportowe, w którym dyrektor kreatywny przechowuje akcesoria do różnych dyscyplin sportowych. Aby je właściwie przechowywać i wyeksponować, wykorzystano wiedzę i umiejętności projektowania do druku 3D  (Design for Additive Manufacturing — DfAM) w opracowaniu funkcjonalnych mebli, łącząc konwencjonalne techniki wytwarzania i obróbki drewna z wytwarzaniem przyrostowym w technologii HP Multi Jet Fusion.

Previous slide
Next slide

Druk 3D jako proces rozwojowy i produkcyjny w branży meblarskiej rozwija się coraz dynamiczniej. Wykorzystywanie technologii addytywnych staje się niemal wszechobecne i pozwala tworzyć produkty, w których granice pomiędzy designem a sztuką się zacierają, otwierając przed potencjalnymi użytkownikami nową jakość UX.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas