Druk 3D z metali szlachetnych, czyli o współpracy HP z Legor Group

HP jako dostawca rozwiązań do druku 3D w marcu 2022 roku ogłosiło kolejne strategiczne partnerstwo, tym razem  z ekspertem w dziedzinie metalurgii — firmą Legor Group SPA.

Współpraca obu koncernów dotyczy opracowania nowych materiałów, konkretnie proszków metali szlachetnych, przeznaczonych do druku 3D w autorskiej technologii HP — Metal Jet.

Legor Group jest pierwszą firmą, która rozwija materiały z myślą o rynku biżuterii i mody, opracowując sproszkowane metale szlachetne przeznaczone do druku 3D na platformie HP Metal Jet.

„Nasza wizja produkcji addytywnej wykracza poza krótkie serie i tworzenie prototypów — tłumaczy Massimo Poliero, prezes i dyrektor generalny Legor Group — Marzymy o przyszłości, w której każda nowoczesna firma będzie miała w swoich zakładach co najmniej jedną z innowacyjnych drukarek z serii Metal Jet od HP, które w połączeniu z technologią, projektami i wsparciem firmy Legor pomogą skrócić czas wprowadzania na rynek części z metali szlachetnych i półszlachetnych. Nasze strategiczne partnerstwo z HP jest kluczem do przyspieszenia realizacji tego celu i poprowadzenia branży w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji”.

Platforma do druku 3D HP Metal Jet w zakładzie Legor

Współpraca HP i Legor początkowo skupi się na wsparciu produkcji funkcjonalnych akcesoriów ze stali nierdzewnej dla branży jubilerskiej i modowej. Jednocześnie firmy planują wdrożyć obszerny program badawczo-rozwojowy dotyczący proszków brązu i srebra, a ostatecznie również złota, stanowiącego materiał rdzeniowy w sektorze metali szlachetnych.

Oba koncerny będą również pracować nad optymalizacją parametrów drukowania i spiekania nowych materiałów, a także postprodukcji w odniesieniu do wykończenia powierzchni wydruków powstałych z nowo opracowanych materiałów.

Badania będą prowadzone w 3DMetalHub, czyli w nowo otwartym centrum rozwoju firmy Legor w Bressanvido, we Włoszech, które powstało w celu przyspieszenia produkcji addytywnej w branży dóbr luksusowych.

Biżuteria drukowana w 3D

Technologie wytwarzania przyrostowego znajdują coraz więcej zastosowań w sektorach biżuterii i mody, począwszy od form drukowanych w 3D i oprzyrządowania, a skończywszy na akcesoriach konsumenckich. 

Partnerstwo HP z Legor Group pozwoli firmom jubilerskim odnieść korzyści związane z kosztami, jakością i wydajnością produkcyjną, a także możliwością zintegrowania bardziej zrównoważonego sposobu wytwarzania w swoich procesach produkcyjnych. Oczekuje się, że zastosowanie platformy Metal Jet wraz ze wspólnie opracowanymi materiałami z metali szlachetnych umożliwi klientom ekonomiczne wytwarzanie wysokiej jakości części metalowych na masową skalę.

HP zaprezentowało swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie druku 3D ze sproszkowanych metali i tworzyw sztucznych podczas konferencji AMUG, która odbyła się w dniach od 3 do 7 kwietnia 2022 r. w Chicago.

Zrównoważona produkcja

Cyfrowe możliwości platformy HP Metal Jet stanowią alternatywę dla klasycznego odlewania metali, które obejmuje wielu etapów (od przygotowania modeli wraz z materiałami formierskimi, poprzez formy i stopy odlewnicze, które muszą zostać zalane ciekłym metalem, krystalizację metalu w formie, po wyjęcie odlewu formy, oczyszczenie i wykończenie jego zewnętrznych powierzchni) i jest szkodliwe dla środowiska (procesy wymagają spalania wosków lub żywic oraz użycia gipsu (siarczanu wapnia) jako materiału odlewniczego, zawierającego wolną oddychającą krzemionkę).

Oprócz swobody projektowania, elastyczności produkcji i niższych kosztów rozwoju, addytywna produkcja w technologii HP Metal Jet oferuje klientom ekonomiczne wytwarzanie wysokiej jakości części metalowych na skalę przemysłową w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska, zgodnie z modelem gospodarki w obiegu zamkniętym, co HP sukcesywnie promuje już od dawna.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas