Jak zarządzać innowacjami 3D i odnieść sukces na przykładzie KONSTRUKTION BAUMANN OHG

Druk 3D nie jest już technologią zarezerwowaną jedynie dla globalnych graczy, ale przede wszystkim firm z sektora MŚP. Potwierdza to laureat niemieckiego The Innovators Top 100 – firma Konstruktion Baumann OHG, która właśnie dzięki wdrożeniu technik przyrostowych otrzymała to wyróżnienie już trzykrotnie (2015, 2017, 2019).

KONSTRUKTION BAUMANN OHG

Gdy Jet Fusion 580 – nowy model drukarki 3D firmy HP, został wdrożony w Niemczech po raz pierwszy, stało się to właśnie w KONSTRUKTION BAUMANN OHG, który jest pionierem wykorzystania technologii addytywnych na rynku niemieckim od ponad dziesięciu lat – zarówno do budowy prototypów jak i produkcji opartych o krótkie serie.

Firma Baumann OHG korzysta z oprogramowania HP SmartStream 3D Build Manager

Ten rodzinny biznes to znacznie więcej niż biuro projektowe: jego mocne strony to inżynieria, technologia automatyzacji, produkcja przyrostowa i doradztwo. Kolejna zaletą tej firmy jest fakt, że ma ona swoje korzenie w technologii medycznej, zwłaszcza w budowie urządzeń analitycznych do wczesnej diagnozy. Szczególną cechą tego obszaru działalności są kompleksowe wymagania dotyczące dokumentacji, które należy spełnić w 100%. „Dokumentacja jest również coraz bardziej poszukiwana w inżynierii mechanicznej. To nam oczywiście odpowiada, ponieważ opanowaliśmy już cały ten cyfrowy proces” – mówi Christian Baumann, syn założyciela firmy Albrechta Baumanna, który działa w firmie od 2004 roku i w ostatnich latach rozszerzył jej działalność w obszarze automatyzacji i produkcji przyrostowej.

Automatyzacja przepływu pracy

Od pierwszego znaku w projekcie do gotowego elementu z drukarki 3D – w KONSTRUKTION BAUMANN OHG wszystkie procesy są zdigitalizowane i łączone w sieci. „Przemysł 4.0” to dla firmy nie tylko modne obecnie hasło, ale codzienne życie z wieloma korzyściami dla wszystkich zaangażowanych stron – pracowników, którzy szybciej realizują zamówienia od klientów, Inżynierów Rozwoju, którzy zyskują czas oraz samej firmy, zmieniającej swój profil dostawcy usług inżynieryjnych na operatora rozwiązań w obszarze automatyki. Cyfrowy system informatyczny w KONSTRUKTION BAUMANN OHG, który został opracowany już wiele lat temu, zawiera wszystkie dane projektowe oraz automatycznie odwzorowuje wszystkie przepływy pracy od otrzymania zamówienia do dostawy.

Kolorowy druk 3D jako wskaźnik montażu i zużycia

Inwestycja w przemysłową technologię druku 3D od HP to dla KB OHG strzał w dziesiątkę – technologia Multi Jet Fusion skraca bowiem czas wprowadzenia produktu na rynek, zmniejsza koszty etapów optymalizacji, a także zwiększa stabilność i wytrzymałość elementów.

Według Christiana Baumanna przewaga HP MJF tkwi w kolorze, który umożliwia precyzyjne przekazywanie wiedzy od projektanta do wykonawcy. Zastosowanie barw w elemencie drukowanym przestrzennie pozwala zminimalizować prawdopodobieństwo nieprawidłowego montażu i sprawdzić zużycie części, tak aby ją wymienić w odpowiednim czasie.

Previous slide
Next slide

Kody QR

Dzięki technologii HP MJF firma KONSTRUKTION BAUMANN OHG jest w stanie umieszczać kody QR bezpośrednio na częściach plastikowych, które wytwarza dla swoich klientów. Pozwala to szybko sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonany element oraz kiedy i gdzie został wyprodukowany. Zapewnia to nową i niespotykaną dotąd identyfikację na rynku, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście modelu gospodarki w obiegu zamkniętym, tak zresztą promowanego przez HP, który zaczyna wypierać obecny linearny, oparty na wyczerpujących się zasobach.

Previous slide
Next slide

Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych tym, jak wykorzystać pełen potencjał druku 3D, zachęcamy do skorzystania z platformy do druku 3D online – AM3D.pl, która umożliwia testowanie technologii, ocenę jakości wydruków i zapoznanie się z nowym sposobem projektowania.

Produkcja addytywna pozwala bowiem dokonać przełomu w całym łańcuchu rozwoju, od modelu biznesowego po wprowadzanie nowych produktów i certyfikację.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas