Jak druk 3D może zmniejszyć koszty produkcji?

Druk 3D nie jest jedynie alternatywną metodą wytwarzania produktów. Jego kluczową zaletą jest możliwość rozwiązania problemów tradycyjnych metod wytwórczych. Technologie addytywne sprawdzają się zarówno w prototypowaniu jak i produkcji gotowych części zamiennych oraz przyrządów i niestandardowych narzędzi.

Nowoczesne technologie proszkowe takie jak MJF 3D i SLS wspierają swobodę projektowania i poprawiają szybkość wprowadzania produktów na rynek, pomagając producentom urządzeń przemysłowych w szybszym i „bardziej dochodowym” spełnianiu wymagań klientów.

Optymalizacja topologiczna

Produkując komponenty z zastosowaniem technologii przyrostowych, można łączyć elementy składowe bez użycia dodatkowych śrub czy też innego rodzaju złączek. Dzięki temu produkt może składać się z jednego elementu (zamiast z kilku), być lżejszym i wytrzymalszym. Implikuje to niższe koszty związane z logistyką dostaw, zużyciem energii oraz przyspiesza finalnie wprowadzenie nowych produktów na rynek.

Największymi korzyściami związanymi z produkcją addytywną są:

  • możliwość wytwarzania skomplikowanych geometrycznie modeli w krótkim czasie, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów produkcji
  • przyspieszony proces prototypowania
  • ograniczenie do maksimum strat materiałowych podczas produkcji (utrata materiałów w technologii Multi Jet Fusion to zaledwie 15% 

Perspektywy rozwoju rynku druku 3D

Rozwój druku 3D jest związany z aktualnymi mega trendami, stanowiącymi odpowiedź na najważniejsze wyzwania, przed jakimi stoi dzisiejszy przemysł. Chodzi o bardziej zrównoważoną produkcję – druk 3D jako technologia addytywna nie generuje tyle odpadów i strat materiału co konwencjonalne metody ubytkowe. Przepływ pracy AM jest ponadto w pełni cyfrowy, co pozwala na większą automatyzację, zatem przekształcenia na hali produkcyjnej.

W perspektywie następnej dekady jest również integracja platform 3D z tworzyw sztucznych i metalu, kodowanie informacji – już teraz kolorowy druk 3D na urządzeniach z serii HP Jet Fusion 580 3D pozwala na zapis kodów QR w teksturze, zawierających np. informacje o produkcie.

Masowa kastomizacja również stanowi trend kształtujący współczesny  rynek produkcyjny, istotna szczególnie w kontekście produkcji sprzętu sportowego i rehabilitacyjnego. Druk 3D obuwia ma wzrosnąć do 6,3 miliarda dolarów ogólnych dochodów w ciągu następnych 10 lat. SmileDirectClub – ambasador marki HP, który stosuje technologię HP MJF do cyfrowej produkcji alignerów, już konkuruje na rynku o wartości 12 miliardów dolarów.

Kolejnym obszarem wzrostu zastosowań dla druku 3D jest elektro mobilność. Rozwój produkcji addytywnej w oparciu o tworzywa sztuczne i metale przyspieszy powstawanie nowych, ekologicznych pojazdów, które będą zużywać mniej energii i tym samym zanieczyszczeń. Już teraz Volkswagen na platformach HP opiera swój nowy model produkcyjny i zobowiązuje się do produkcji ponad 22 milionów samochodów elektrycznych do końca 2028 r.

Zastosowanie drukarek 3D w produkcji jednostkowej i seryjnej

Zaletą technologii addytywnych jest możliwość łatwego dopasowania produktu do potrzeb użytkowników końcowych oraz szybkie przystosowanie do produkcji krótko-seryjnej.

Druk 3D umożliwia produkcję bez żadnych dodatkowych narzędzi, pozwalając na realizację małych partii produktów znacznie szybciej niż z wykorzystaniem konwencjonalnych metod wytwarzania, takich jak obróbka CNC lub formowanie wtryskowe. Oznacza to, że jeśli dana firma chce wyprodukować kilkadziesiąt czy nawet kilkaset komponentów, z AM łatwiej to osiągnąć. Bez oczekiwania tygodniami na wyprodukowanie narzędzi, takich jak formy do wtrysku. W produkcji addytywnej wystarczy po prostu utworzyć plik projektu, wysłać go bezpośrednio do przemysłowej drukarki 3D i wydrukować część w ciągu kilku godzin. Idealnym przykładem są urządzenia HP z serii Jet Fusion, których cykl drukowania pełnej komory roboczej został zredukowany nawet do 9.5 godzin przy zastosowaniu szybkiego trybu drukowania (w przypadku urządzenia HP Jet Fusion 5200 3D).

Dzięki takim rozwiązaniom mogą zaspokoić popyt na określone części bez konieczności uwzględniania wysokich kosztów, jak to ma miejsce w masowej produkcji.

Przykłady zastosowania technologii HP MJF 3D w wielu branżach

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas