Innowacje w robotyce dzięki zastosowaniu druku HP 3D

Seb’Automatisme jest francuskim producentem maszyn specjalnych i modułowych. Integruje roboty i wytwarza oprzyrządowanie, działając w obszarze inżynierii mechanicznej i elektrycznej.

Głównymi klientami docelowymi Seb’Automatisme są firmy reprezentujące sektor lotniczy, motoryzacyjny, medyczny, zbrojeniowy i kolejowy. To już kolejna firma inżynierska, która wprowadza rozwiązanie addytywne HP, dedykowane małym i średnim zespołom opracowującym produkty.

Pionier HP MJF we Francji

Koncern stara się wyprzedzać konkurencję, wspierając klientów innowacyjnymi rozwiązaniami i nowymi technologiami, takimi jak druk 3D. Jako pierwsi we Francji wdrożyli HP Multi Jet Fusion, aby przyspieszyć cykle projektowania. Od 2011 roku korzystają z wytwarzania przyrostowego w technologii FDM, ale z powodu występowania niedokładności w drukowanych częściach i ograniczeniach projektowych, jakie niesie ze sobą stosowanie technik opartych o filamenty, Seb’Automatisme poszukiwał innych rozwiązań, które mogą pomóc w rozwoju i produkcji kluczowych komponentów, od wstępnego projektu i prototypowania, aż po produkcję.

Previous slide
Next slide

Elementy ramienia robota drukowane w pełnym kolorze w technologii HP MJF 3D

Jako dostawca najwyższej jakości urządzeń, francuski koncern przez 5 lat starał się zwiększyć żywotność swoich maszyn z powodów ekonomicznych oraz ekologicznych. Chciał także usprawnić procesy produkcyjne i stworzyć więcej możliwości dla swoich klientów pod względem wzornictwa i funkcjonalności.

Przyspieszenie iteracji projektowych

Testując różne rozwiązania addytywne w Seb’Automatisme  dostrzeżono, że najwyższą wartość dla wytwarzania przyrostowego uzyskuje się, gdy druk 3D zostanie wprowadzony na bardzo wczesnym etapie cyklu życia produktu. Technologia HP Multi Jet Fusion w ich ocenie pomaga ulepszać produkt na wszystkich etapach, dzięki czemu można teraz tworzyć fizyczne modele koncepcyjne i prototypy.

Ponadto przyspiesza produkcję i zwiększa wydajność. Wytworzenie pojedynczej części przy użyciu poprzednich technologii wykorzystywanych w Seb’Automatisme, zajmowało do 100 godzin na część. Według Vincenta Hueta – site managera Seb’Automatisme, dzięki HP MJF, mogli uzyskać różnorodne prototypy w bardzo krótkim czasie i sprawdzić ich funkcjonalność już na etapie projektowania.

Optymalizacja topologiczna i złożona geometria

Dzięki zastosowaniu optymalizacji topologicznej oraz technologii HP MJF można znacznie obniżyć masę produktów drukowanych przestrzennie z tworzywa sztucznego. Wszystko dzięki możliwościom oprogramowania służącego do projektowania modeli.

Seb’Automatisme, wytwarzając ramię robota z okrągłym nożem powietrznym, podkreśla również, że było to możliwe do uzyskania jedynie z wykorzystaniem druku 3D. Złożona geometria wymagała precyzyjnej technologii, która pozwoli na bardzo dużą dokładność wymiarową i skierowanie przepływu powietrza tam, gdzie jest ono potrzebne.

Previous slide
Next slide

Noże powietrzne drukowane w pełnej palecie kolorów CMYK – technologia HP MJF 3D

Kolor

Kolejną zaletą addytywnej technologii HP MJF w przypadku wytwarzania przyrządów i narzędzi jest możliwość naniesienia koloru bezpośrednio na wydruk, co często pomaga np. w identyfikacji produktów poprzez dodanie kodu QR.

Kod QR nadrukowywany na model w celu ułatwienia jego identyfikacji na linii produkcyjnej

Dodatkowo znaki, w szczególności te ostrzegawcze w kolorze żółtym i czerwonym, mogą być niezwykle przydatne na halach fabrycznych –  najbardziej w tych miejscach, gdzie mówi się wieloma językami.

AM3D.pl, oferując na rodzimym rynku addytywną produkcję na żądanie, zachęca przedsiębiorców do zwiększenia zdolności produkcyjnych mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, które kładą szczególny nacisk na jakość wytwarzanych produktów i świadczonych usług. Rekomenduje przemysłowy druk 3D jako najlepsze rozwiązanie dla wygodnej i zautomatyzowanej produkcji o niższym wolumenie, w pełnej palecie kolorów, która pozwala zwiększyć wydajność parków maszynowych i obniżyć koszty produkcji, zyskując tym samym ogromną przewagę konkurencyjną, a także bardziej zrównoważoną produkcję.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas