Druk 3D i elektromobilność

Zmiana sposobu, w jaki świat zużywa energię, stanowi jeden z mega trendów, wpływających na bardziej zrównoważony rozwój miast – bez smogu i zanieczyszczeń. W trosce o jakość powietrza w zatłoczonych metropoliach, najistotniejsze jest zmniejszenie zapotrzebowania na samochody spalinowe.

Pojazdy elektryczne są w powszechnej świadomości kojarzone głównie z Elonem Muskiem i Teslą, ale to za sprawą takich firm jak Wallbox i Rideascout, mogą wkrótce stać się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu.

Elektromobilność

Wyeliminowanie pojazdów spalinowych z przestrzeni miejskiej i zastąpienie ich lżejszymi odpowiednikami –  elektrycznymi,  stanowi DNA startupu Rideascout, który promując zarówno jazdę na rowerze jak i druk 3D, wprowadził na rynek innowacyjny pojazd – Scouter Mobility, opracowany z udziałem technologii HP MJF 3D. Czterokołowiec napędzany energią elektryczną i mocą ludzkich mięśni, został zaprojektowany jako „czystsza” alternatywa dla samochodów na krótkich dystansach. Wallbox z kolei tworzy inteligentne systemy ładowania dla elektrycznych pojazdów, łącząc najnowocześniejsze technologie z wyjątkowym wzornictwem. Opracował rozwiązanie, które pozwala zarządzać komunikacją między samochodem a ładowarką, za pomocą łatwych w użyciu aplikacji.

Obie firmy stawiają na druk 3D w technologii HP MJF, który zwiększa wydajność produkcji, jednocześnie eliminując odpady poprodukcyjne, jak to ma miejsce w ubytkowych metodach wytwarzania. Produkcja addytywna (AM) pozwala również wytwarzać lżejsze komponenty, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa, a zatem bardziej zrównoważony rozwój miast – bez spalin.

Scouter Mobility

Według jednego z  założycieli Rideascout – Petri Pitkänena, zastosowanie już na etapie prototypowania autorskiej technologii HP, w przypadku takich elementów jak rama wyświetlacza, hamulec ręczny i części pedałów, miało kluczowe znaczenie w stworzeniu pierwszego modelu innowacyjnego Scoutera. Technologia MJF zapewnienia ponadto możliwość dostosowania pojazdu, do rozwiązań komercyjnych, np. nadanie mu kolorów i logo określonej marki, a także modyfikację jego wersji, która pozwoli przekształcić go na przykład w mobilną restaurację lub pojazd do dostarczania pizzy.

Quasar

Wallbox produkując swoje rozwiązania do ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych od początku korzysta z technologii addytywnych. Najpierw był to FDM, ale z uwagi na zdecydowanie lepszą dokładność wymiarową oraz udarność wydruków w technologii HP Multi Jet Fusion 3D, firma aktualnie korzysta z niej zarówno w prototypowaniu obudów, otaczających zamontowane ładowarki, jak i wytwarzaniu narzędzi oraz przyrządów, używanych na linii produkcyjnej. Ich pierwsza na świecie dwukierunkowa ładowarka EV do domu – Quasar, nie tylko ładuje pojazdy elektryczne, ale także pobiera z nich energię i następnie przekazuje z powrotem do sieci elektrycznej lub wykorzystuje do zasilania domu. Chociaż dwukierunkowe ładowanie nie jest niczym nowym, Wallbox, dzięki zastosowaniu druku 3D opracował model zorientowany na konsumenta, który jest elegancki, bardzo wydajny i co najistotniejsze, dostępny w znacznie niższej cenie niż wytwarzany tradycyjnie, a to wpływa na większe zainteresowanie elektromobilnością.

W obu przypadkach druk 3D przyspieszył iteracje projektowe, pozwalając szybciej uzyskać finalne produkty oraz wpłynął na ich optymalizację.

Ketola – drugi ze współzałożycieli firmy Rideascout, dostrzega także inne korzyści ekonomiczne i społeczne, związane z technologią druku 3D. Mianowicie zdalną produkcję w „mikro fabrykach” na całym świecie. To nowy model biznesowy, który jest obecnie rozwijany przez Wallbox i Rideascout,, jak również HP, w ramach Digital Manufacturing Network.

Produkcja addytywna (AM) otwiera zatem zupełnie nowe możliwości w wytwarzaniu innowacyjnych pojazdów elektrycznych, umożliwiając ich lokalną produkcję cyfrową. Wpływa to nie tylko na rozwój gospodarczy regionu, ale przede wszystkim zmniejszenie zużycia energii i obniżenie śladu węglowego.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas