Aereco – swoboda projektowania i niestandardowa produkcja dzięki technologii HP MJF 3D

Technologia HP Multi Jet Fusion to stosunkowo nowa technologia druku 3D, oferująca przełomową szybkość i jakość, przy znacznym obniżeniu kosztów wytwarzania, w porównaniu z innymi technologiami addytywnymi.

Może uzupełniać i ulepszać procesy produkcji w oparciu o obróbkę CNC, umożliwiając większą swobodę projektowania i redukcję masy. Pozwala na zastosowanie skomplikowanych geometrii, co nie jest możliwe w obróbce CNC, drukując w 3D lżejsze części niż wytworzone z aluminium czy stali, przy zachowaniu optymalnych właściwości mechanicznych.

Prototypowanie 3D

Dzięki zastosowaniu HP MJF francuska firma Aereco, która opracowuje innowacyjne rozwiązania wentylacyjne w budynkach mieszkalnych i biurowych, może projektować prototypy, unikając kosztownych inwestycji w formy metalowe, wymagane do formowania wtryskowego, z którego wcześniej korzystali w wytwarzaniu np. uchwytów ściennych wentylatorów. Rozwiązania Aereco opierają się na modulowaniu natężenia przepływu powietrza dla uzyskania jak największej efektywności energetycznej i jakości powietrza w pomieszczeniach.

Previous slide
Next slide

Firma Aereco i jej linie produkcyjne (włącznie z MJF)

Addytywna produkcja w Aereco

Firma chciała dopasować uchwyt ścienny do wyciągu powietrza dla konkretnego klienta, dlatego zmodyfikowała zarówno jego projekt, jak i branding, dodając logo firmy.

Pierwsze testy z nową technologią produkcyjną – HP MJF 3D rozpoczęły się w Aereco dwa lata temu i dotyczyły tylko wybranych zakładów, a następnie stopniowo rozprzestrzeniały się we wszystkich oddziałach firmy, odpowiadających za prototypowanie i produkcję. Obecnie Aereco w technologii HP MJF wytwarza około 150 różnych elementów: przyrządów, zespołów narzędzi i części końcowych skracając czas ich wprowadzania na rynek.

Previous slide
Next slide

Elementy drukowane w MJF przez Aereco

Wybór HP MJF wynikał z faktu, że inne dostępne technologie, takie jak FDM, SLA i SLS, nie oferowały tak dużej precyzji i wytrzymałości wytwarzanych komponentów. „Nasi pracownicy byli zaskoczeni skalą możliwości tej technologii, a także jakością i solidnością materiału HP 3D HR PA 12, który przekroczył wszelkie ich oczekiwania w porównaniu z innymi testowanymi technologiami” – powiedział Pierre Kraus, kierownik laboratorium Aereco.

Optymalizacja i obniżenie kosztów produkcji

Zespół Special Machines, który jest jednym z głównych użytkowników technologii HP MJF w Aereco, radykalnie zmienił sposób pracy, projektowania, a nawet wymyślania nowych rozwiązań. Zaczęto tworzyć coraz więcej niestandardowych rozwiązań, stosując druk 3D jako główną metodą produkcji. „Dzięki technologii HP MJF i wysokiej jakości dostarczanych części z tworzyw sztucznych, jesteśmy w stanie produkować lekkie i uniwersalne elementy, które w innym przypadku zostałyby wyprodukowane z metalu przy użyciu technologii ubytkowych (subtraktywnych), co spowodowałoby wyższe koszty, dłuższy czas produkcji i mniej ergonomiczne rozwiązania ”- dodaje Nicolas Muris, kierownik projektu w Aereco.

Wprowadzenie technologii HP Multi Jet Fusion, według Nicolasa Murisa, pomogło zespołowi Aereco nie tylko łatwiej i szybciej tworzyć prototypy, ale również samą koncepcję produktu – bez ograniczeń wynikających ze sposobu produkcji.

Jednocześnie firma poczyniła znaczne oszczędności w wytwarzaniu narzędzi i oprzyrządowania, które w przypadku tradycyjnych procesów obejmujących aluminium i stal nierdzewną kosztowały 3000 EUR, a w HP MJF 300 EUR, co oznacza redukcję kosztów o 90%.

HP3D.pl, oferując przedsiębiorcom w Polsce możliwość implementacji technologii HP MJF 3D, zwraca uwagę na fakt, ze zastosowanie tej metody druku 3D w procesach produkcji opartych dotychczas na obróbce CNC, pozwala obniżyć koszty wytwarzania, wyeliminować przestoje i przyspieszyć montaż skomplikowanych elementów. Inwestycje początkowe, które w przypadku tradycyjnych metod produkcji są wysokie, z wykorzystaniem technologii HP MJF 3D mogą zostać znacznie ograniczone, co umożliwi firmom z MŚP dostarczenie dostosowanych do wymagań klienta produktów bądź usług „szytych na miarę”, zgodnie z duchem Przemysłu 4.0.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas