Zrównoważone ortezy drukowane w 3D z biopoliamidu PA 11

Dzięki zastosowaniu technologii addytywnych polski startup Ortheo3D wprowadza na rynek pierwszą w pełni dopasowaną do pacjenta ortezę, wykonaną z biopoliamidu PA 11, pozyskiwanego z oleju rycynowego.

Lekka, oddychająca i elastyczna orteza jest w pełni dostosowana się do anatomii każdego pacjenta i może ewoluować zgodnie z jego potrzebami, co rewolucjonizuje życie milionów ludzi z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Wykorzystując skanowanie 3D, wytwarzanie przyrostowe w technologii HP Multi Jet Fusion oraz sztuczną inteligencję Ortheo3D umacnia swoją pozycję lidera w branży ortotycznej, oferując pacjentom szybką produkcję zaopatrzenia ortopedycznego szytego na miarę w wymaganych ilościach, co ma szczególne znaczenie w przypadku rehabilitacji dzieci, które rosną.

Previous slide
Next slide

Unikalne ortezy 3D opracowane przez zespół Ortheo3D, prezentowane na OT World 2022 w Lipsku

PA 11, czyli ultraodporny materiał pochodzenia biologicznego

W konwencjonalnej produkcji ortez na zamówienie wykonuje się je poprzez frezowanie bloków materiałów i ewentualnie łączenie kilku warstw z różnych tworzyw (twardych i miękkich), aby sprostać potrzebom pacjenta. Trwałość i wydajność każdej warstwy może się różnić od siebie, co bardzo utrudnia ocenę ogólnej wytrzymałości i wydajności ortezy.

Kolejnym ograniczeniem jest kompromis między wytrzymałością ortezy a jej wagą — te lekkie zwykle są mniej odporne na uszkodzenia i szybciej się psują lub ulegają zużyciu.

W Ortheo3D opracowano przełomowe rozwiązanie z cyfrowym przepływem pracy, które płynnie integrując diagnostykę i wytwarzanie, pozwala na dostarczanie ortez dosłownie w mgnieniu oka, bez zmagań z odlewami gipsowymi i ręcznym dopasowywaniem, dodatkowo korzystając ze zrównoważonego materiału, jakim jest PA 11. 

Ten w 100% odnawialny surowiec jest wytwarzany z rącznika pospolitego. Zapewnia to bardziej zrównoważoną i zgodną z założeniami gospodarki w obiegu zamkniętym produkcję, w porównaniu do konwencjonalnego wytwarzania ortez i protez, które generuje sporo odpadów i wiąże się ze znaczącym marnotrawstwem surowców.

W projekcie Ortheo3D po raz pierwszy produkty ortopedyczne są wykonywane z odnawialnego polimeru – w przeciwieństwie do bardziej popularnego i częściej stosowanego w AM (Additive Manufacturing, czyli druk 3D) poliamidu PA 12, wytwarzanego z ropy naftowej.

Materiał PA 11 jest elastyczny, bardziej przewiewny i oddychający dla ciała pacjenta, a ponadto oferuje idealne właściwości mechaniczne, wymagane w produkcji zaopatrzenia ortopedycznego oraz kompatybilność.

Ponowne wykorzystanie materiału

Materiały o lepszej zdolności do recyklingu i ponownego wykorzystania w obiegu zamkniętym, to wyzwania współczesności, z uwagi na wyczerpywanie się surowców.

Według firmy analitycznej GreyViews rynek oleju rycynowego rozwija się dynamicznie ze względu na jego wartość dla przemysłu i oczekuje się, że będzie stale rosnąć z uwagi na wzrost popytu i konsumpcji materiałów pochodzących z odnawialnych źródeł w wielu branżach, m.in.  tworzyw sztucznych, smarów, kosmetyce i automotive. 

Addytywna produkcja w technologii HP MJF 3D ma ponadto najwyższy na rynku współczynnik odzyskiwania niespieczonego proszku — ponad 90 %, co oznacza, że materiał niewykorzystany w danym cyklu produkcyjnym nadaje się do ponownego użycia w kolejnym, ograniczając tym samym  marnotrawstwo i odpady. 

Cyfrowa produkcja z wykorzystaniem materiałów o wysokiej wydajności może zatem zaspokoić potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy — w zakresie zrównoważonego wytwarzania spersonalizowanych, szytych na miarę ortez, oferując specjalistom możliwość opracowywania produktów w 100% dostosowanych do indywidualnych potrzeb w rekordowym czasie i niskich kosztach, przy jednoczesnym zachowaniu ekologicznego podejścia.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas