Wprowadzenie do przemysłowego druku 3D

Oferując przede wszystkim mniej strat materiału, większą elastyczność produkcji oraz łatwość wykonania przedmiotów o skomplikowanych kształtach, druk 3D stanowi dla producentów różnorodnej gamy produktów – od części do samolotów po ortezy – realną alternatywę w dotychczasowym wytwarzaniu. Drukarki 3D umożliwiają bowiem szybką produkcję części, które wcześniej mogły być wykonane wyłącznie z metalu lub poprzez formowanie wtryskowe, obniżając ich masę oraz optymalizując geometrię przy zachowaniu wymaganych właściwości mechanicznych. Oszacowano, że komponent wykonany za pomocą druku trójwymiarowego może ważyć od 10 do 20 procent mniej niż formowany wtryskowo, co przekłada się na obniżenie jego kosztów produkcji o około 50%.

Oprócz obniżenia masy druk 3D oferuje możliwość produkcji kompletnych podzespołów, które nie wymagają montażu i optymalizację  – te obszary części, które są poddawane wyższym poziomom naprężeń można wzmocnić, na przykład włóknami szklanymi lub węglowymi, podczas gdy inne są wytwarzane z mniejszych ilości tworzywa sztucznego. To otwiera zupełnie nowe możliwości nie tylko dla branży lotniczej czy motoryzacyjnej, gdzie produkcja addytywna jest już stosowana, ale również w wytwarzaniu spersonalizowanych produktów takich jak akcesoria ochronne, rehabilitacyjne, buty, oprawki okularów, aparaty ortodontyczne i wiele innych.

Pierwsze przemysłowe zastosowania AM polegały na prototypowaniu i wizualizacji modeli w fazie przedprodukcyjnej, ale wraz z rozwojem technologii druk 3D służy obecnie do wytwarzania nawet na masowa skalę. Z uwzględnieniem systemów HP Multi Jet Fusion 3D i Metal Jet Volkswagen od 2018 roku wydrukował w 3D około 10 000 części, planując do 2021 roku przejść na addytywną produkcję elementów konstrukcyjnych w swoich samochodach. Technologia addytywna HP Multi Jet Fusion 3D oferuje szybkość na poziomie 5058 cm³/godz. oraz stałą, powtarzalną jakość, co gwarantuje opłacalną produkcję z uwzględnieniem szybkich iteracji projektowych, pozwalających na większą różnorodność i innowacyjność w ofercie produktowej. 

Rozwój przemysłowych technologii addytywnych generuje zmiany nie tylko w procesach wytwarzania, ale i w dystrybucji, eliminując magazynowanie oraz transport dzięki tzw. produkcji na żądanie. Druk 3D oparty na cyfrowych procesach pozwala na lokalną produkcję rozproszoną i przyczynia się w ten sposób do bardziej zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas