Skanowanie ludzkiego ciała z wykorzystaniem mobilnego skanera Artec Leo 3D

Skanowanie 3D rewolucjonizuje sposób, w jaki rejestrujemy, mierzymy i śledzimy ewolucję ludzkiego ciała w różnych dziedzinach — od medycyny po fitness i rozrywkę.

Skanery 3D mogą rejestrować ludzkie ciało lub określone części, aby w bardzo szybkim tempie wygenerować szczegółowy model 3D, który można oglądać na komputerze, albo zreplikować wytwarzając konwencjonalnie lub za pomocą druku 3D.

W zależności od ostatecznego zastosowania model 3D może być zeskanowany, wyłapując kolory i tekstury oryginału, lub po prostu być siatką, rodzajem chmury kropek tworzących geometryczny kształt ciała.

Skanowanie całego ciała

Technologia 3D daje nieograniczone możliwości personalizacji. Estetyczna analiza sylwetki, tworzenie awatarów i szyte na miarę ubrania to tylko kilka z aplikacji do skanowania 3D całego ciała.

Obecnie skanery 3D posiadają bardzo dużą zdolność dokładnego pomiaru wielkości, kształtu i powierzchni skóry osoby. Chociaż zostały opracowane głównie dla przemysłu odzieżowego, niski koszt, nieinwazyjny charakter pomiaru i łatwość obsługi sprawiają, że są atrakcyjne w powszechnych zastosowaniach klinicznych i badaniach epidemiologicznych na dużą skalę. Nadszedł czas, aby wykorzystać potencjał skanerów w rutynowej praktyce klinicznej w taki sam sposób, w jaki inne techniki, takie jak rezonans magnetyczny, prześwietlenie rentgenowskie czy tomografia komputerowa zrewolucjonizowały obrazowanie wnętrza ludzkiego ciała.

Wirtualna Rzeczywistość/Animacja

Branża gier przeżywa obecnie szybki rozwój, a skanowanie 3D wydaje się odgrywać kluczową rolę w tym wzroście. Przeprowadzane jest skanowanie zarówno ludzi, jak i środowisk, aby zapewnić realistyczną symulację.

Pojawienie się niedrogich zestawów słuchawkowych do rzeczywistości wirtualnej również okazuje się być siłą napędową niedawnych postępów i zwiększonego wykorzystania skanowania 3D.

Główni twórcy gier od jakiegoś czasu tworzą postacie za pomocą skanowania 3D, zapewniając graczom lepsze wrażenia użytkownika.

Przechwytywanie danych z użyciem mobilnego skanera Artec Leo 3D

Digitalizacja postaci

Aby wykonać wysokiej jakości skan ciała w 3D, warto użyć skanerów światła strukturalnego, które są całkowicie bezpieczne dla człowieka. Mobilny skaner Artec Leo 3D doskonale się do tego nadaje — pracując w technologii światła strukturalnego, rejestruje 80 klatek na sekundę, co pozwala na wykonanie szybkich i dokładnych skanów, nawet poruszającej się osoby.

Aby zminimalizować potencjalne problemy związane ze skanowaniem, Artec 3D opracował technologię VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser) zastosowaną w skanerze Leo, która ułatwia skanowanie tradycyjnie trudnych do skanowania tekstur i umożliwia pracę w bezpośrednim świetle słonecznym.

Łączenie i dopasowywanie skanów

Po zakończeniu skanowania dane należy przesłać do uznanego w branży Artec Studio w celu edycji, kompleksowego przetwarzania i analizy. Oprogramowanie skanera Artec Leo 3D usuwa niedoskonałości zeskanowanej tekstury ułatwiając zarządzanie danymi w CAD.

Łączenie skanów i usuwanie artefaktów z otrzymanego skanu

Stworzenie cyfrowego modelu

Wykorzystanie skanera 3D Artec Leo wraz z odpowiednim oprogramowaniem (Artec Studio) pozwala uzyskać dokładny skan ludzkiego ciała wraz z teksturą i pomaga stworzyć w pełni funkcjonalny model 3D. 

Po przekonwertowaniu skanu na bryłę można na jej podstawie stworzyć rzeźbę wiernie oddającą wszystkie cechy oryginalnej postaci, konwencjonalnie lub za pomocą druku 3D.

W zależności od potrzeb uzyskany model może posiadać jedynie odwzorowany kształt lub dodatkowo fakturę, kolory i strukturę powierzchni. Artec Leo 3D dociera w każde najbardziej niedostępne miejsca i wykonuje dokładne skany 3D, który będą podstawą do przygotowania projektu.

Wczytaj model 3D

Zeskanuj się w 3D

Skanery 3D bardzo często dają możliwość dokładnego i szczegółowego skanowania, co pozwala uniknąć błędów w dalszej obróbce. W naszym przypadku skan został stworzony tak, aby model 3D postaci mógł zostać wykorzystany do jej digitalizacji, aby w kolejnym kroku stworzyć hiperrealistyczną rzeźbę. 

Dzięki skanerowi Artec Leo 3D udało się osiągnąć ten efekt nie tylko w sposób szybki i mało męczący dla skanowanego człowieka, ale też bardzo dokładny.

Dysponując szeroką gamą profesjonalnych skanerów firmy Artec 3D, AM3D wykonuje skanowanie zróżnicowanych obiektów. Oferujemy szczegółowe odwzorowanie w wirtualnej rzeczywistości, wykonując skanowanie zarówno w Krakowie, jak i w dowolnej lokalizacji wskazanej przez zleceniodawcę.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas