SEVENFRIDAY wprowadza na rynek serię zegarków FREE-D produkowanych addytywnie

Szwajcarska marka lifestylowa SEVENFRIDAY tworzy zegarki, okulary i nie tylko, inspirowane przemysłem. Z okazji 10-lecia firmy zaprezentowano model na rękę FREE-D wydrukowany w technologii HP Multi Jet Fusion 3D.

Po raz pierwszy marka, która dotychczas wykorzystywała mechanizmy Miyota, w modelu Free-D zastosowała szwajcarski mechanizm Sellita, co wraz z elementami drukowanymi w 3D jest rozwinięciem tradycyjnego stylu marki i nadaje zegarkowi futurystyczną estetykę – Free-D wygląda wręcz jak rekwizyt z filmu science fiction.

Zegarek Free-D z elementami drukowanymi w technologii HP MJF 3D

Odważny, bardzo duży i zdecydowanie osobliwy, zegarek Free-D ma charakterystyczny dla marki kształt „wiewiórki”, ale ubranej w wydrukowaną w 3D zewnętrzną powłokę.

Koperta jest częściowo wykonana z tytanu, ale również z tworzywa sztucznego, które jest coraz częściej stosowane w zegarmistrzostwie z najwyższej półki – jego zwolennikami są na przykład Richard Mille i Hublot.

Tradycyjne wskazówki zostały zastąpione potrójnymi koncentrycznymi dyskami, przypominając droższe zegarki, takie jak te firmy Urwerk. Zostały wydrukowane z biopolimeru PA 11, pozyskiwanego z rycyny.

Dyski zastępujące wskazówki na tarczy

Addytywna produkcja kluczowych komponentów zegarka

W przeciwieństwie do tytanowej obudowy wewnętrznej, która jest zwykle obrabiana mechanicznie, części z poliamidu są drukowane w proszkowej technologii HP Multi Jet Fusion 3D, oferującej jakość klasy inżynieryjnej. Połączenie szkieletowej konstrukcji z ziarnistym wykończeniem, tworzy industrialny klimat sci-fi, przypominający obce statki kosmiczne czy podróże międzygwiezdne. Ale zegarek jest z pewnością współczesny – towarzyszy mu jego cyfrowy obraz i certyfikat w formacie NFT, do którego można uzyskać dostęp za pomocą chipa NFC wbudowanego w dekiel zegarka.

Czytnik NFC zamontowany na spodniej stronie zegarka FREE-D

Jubileuszowy model wprowadzony na rynek z okazji 10-lecia firmy jest przez SEVENFRIDAY opisywany jako „harmonijne połączenie wieloletnich tradycji zegarmistrzowskich z obecnymi osiągnięciami związanymi z drukiem 3D”, które według marki „maksymalizuje komfort noszenia — lekki, elastyczny, ale mimo to wytrzymały”.

Wytworzony ze zrównoważonego materiału, jakim jest biopolimer PA 11, oprócz niskiego śladu węglowego, zegarek FREE-D jest również wykonany z architektoniczną precyzją, jaką oferuje technologia HP 3D, drukując z dokładnością wymiarową na poziomie 0,05 mm. Poddanie postprocessingowi z wykorzystaniem rozwiązań DyeMansion, czyli wiodącego na rynku AM dostawcy urządzeń do wykańczania powierzchni wydruków powstałych w proszkowych technologiach 3D, dodatkowo podnosi jakość zegarka, który jest sprzedawany w równie atrakcyjnym etui co on sam. 

Etui z PA 11 wydrukowane w jednym elemencie - druk 3D w technologii HP MJF 3D
Dla producentów dóbr konsumpcyjnych takich jak biżuteria czy zegarki, druk 3D otwiera zupełnie nowe możliwości, umożliwiając personalizację, zmniejszenie zapasów i odpadów w odróżnieniu od masowej produkcji, a także  niwelowanie granic wyznaczonych przez ograniczenia związane z metodami wytwórczymi i tradycją.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas