Postprocessing w procesie wytwarzania addytywnego

Druk 3D dojrzewa jako technologia przemysłowa i produkcyjna, co generuje potrzebę zautomatyzowanego przetwarzania końcowego części drukowanych w 3D, zwłaszcza tych do użytku końcowego. Podobnie jak w przypadku większości procesów produkcyjnych, części AM (additive manufacturing) nie są gotowe, dopóki nie przejdą niezbędnych kroków wykończeniowych. W druku 3D może to znaczyć wszystko, od utwardzania ultrafioletem elementów fotopolimerowych po usunięcie nadmiaru metalu pozostawionego przez konstrukcje podpierające. Bez względu na technikę,
postprodukcja stanowi integralną część procesu produkcji AM i wpływa na to, aby wydrukowane przestrzennie części były gładsze, mocniejsze lub dopasowane do określonych tolerancji.

W przypadku wielu technologii druku 3D pierwszy etap przetwarzania końcowego obejmuje usunięcie konstrukcji podpierających potrzebnych do podtrzymania elementów modelu, aby zapobiec zwisaniu lub wypaczaniu podczas drukowania. Komponenty wykonane w technologii SLA i DLP wymagają w celu ich wzmocnienia utwardzania promieniowaniem ultrafioletowym, a te drukowane z metali – obróbki cieplnej.

Po niezbędnych opisanych powyżej etapach obróbki, części drukowane w 3D mogą wymagać dalszego wykończenia powierzchni w celu ich lepszego dostosowania do wymagań technicznych, na przykład wygładzania dla zmniejszania chropowatości powierzchni, farbowania lub galwanizacji.

Dzięki zautomatyzowanym systemom do przetwarzania końcowego, produkcja addytywna może konkurować jakością wydruków z formowaniem wtryskowym czy obróbką CNC, a dostawcy urządzeń do post-processingu coraz częściej integrują je z określonymi technologiami, jak na przykład niemiecka firma DyeMansion, która oferuje rozwiązania dedykowane technologiom proszkowym jak HP MJF i SLS. Od momentu powstania startup opracował kilka metod usuwania osadu, farbowania i obróbki powierzchniowej większych partii części drukowanych w 3D, zyskując pozycję światowego lidera w post produkcji elementów polimerowych i zaufanie ponad sześciuset klientów, w tym wiodących światowych producentów z wielu branż.

Najbardziej uznaną technologią do postprocessingu DyeMansion jest VaporFuse Surfacing (VFS) opierająca się na chemicznym wygładzeniu i nadaniu połysku wykańczanym częściom za pomocą urządzenia Powerfuce S, prezentowanego po raz pierwszy na Formnext 2019 jako najbardziej innowacyjne rozwiązanie do postprodukcji, odpowiednie zarówno do twardych, jak i elastycznych części polimerowych.

Zintegrowane rozwiązania do druku 3D i post-processingu gwarantują zwinną produkcję części, komponentów oraz całych obiektów, które powstają addytywnie znacznie szybciej i taniej, a dzięki obróbce końcowej powierzchni jakością nie ustępują, a nawet przewyższają, części formowane wtryskowo.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas