Ortodontyczny start-up uruchamia największą cyfrową klinikę stomatologiczną w Europie

Impress  ogłosił otwarcie nowego zakładu produkcyjnego, co umocniło pozycję firmy jako najszybciej rozwijającego się technologicznie start-upu ortodontycznego w Europie. Nowy zakład jest największym w Europie ośrodkiem do planowania leczenia i produkcji przezroczystych nakładek korygujących wadę zgryzu, zwanych alignerami.

Od momentu uruchomienia działalności w 2019 roku, misją Impress było zrewolucjonizowanie sektora ortodontycznego poprzez cyfrowe podejście do leczenia. Dzięki inwestycji o wartości 5 milionów euro firma może skrócić czas produkcji i dostaw, kontrolować proces wytwarzania od początku do końca, a co najważniejsze, oferować najlepszą możliwą jakość leczenia swoim pacjentom z indywidualnym podejściem do każdego z nich.

Impress nawiązało współpracę z dostawcami rozwiązań addytywnych — Carbon i HP, aby wykorzystać zaawansowane możliwości technologii Multi Jet Fusion 3D oraz platformy internetowej Carbon w szybkim wytwarzaniu przezroczystych nakładek.

Proces produkcji rozpoczyna się w klinice, gdzie wykonywany jest cyfrowy skan jamy ustnej pacjenta.

Previous slide
Next slide

Skanowanie 3D jako precyzyjny pobór miary do produkcji nakładek ortopedycznych — alignerów

Na podstawie tego skanu tworzona jest forma, którą można wydrukować w 3D, aby następnie w procesie termoformowania z wykorzystaniem drukowanej uprzednio formy, mógł powstać gotowy aligner. Aparat jest jeszcze przycinany, znakowany laserowo i może być pakowany do wysyłki pacjentowi.

Wszystkie te procesy są wykonywane przy użyciu w pełni zintegrowanego sprzętu i oprogramowania oraz przebiegają z pełną automatyzacją.

Gotowy do samodzielnego założenia aligner wytworzony z formy drukowanej w 3D

Firma Impress korzysta z technologii HP Multi Jet Fusion 3D i rozwiązań z przemysłowej serii 5200, aby dokładnie odtworzyć formy alignerów na podstawie skanu zębów poszczególnych pacjentów i przyspieszyć maksymalnie ich proces leczenia.

Korzystanie z rozwiązań HP umożliwia masową produkcję na żądanie niestandardowych form dentystycznych, z obniżoną ilością odpadów i krótszym czasem ich realizacji.

W ramach ekspansji Impress planuje w ciągu najbliższych kilku lat zatrudnić ponad 1000 osób z całego świata, oferujac im możliwość pracy hybrydowej, a Vladimir Lupenko, CEO i współzałożyciel Impress wyjaśnia —  „Od samego początku postrzegaliśmy Impress jako przełomowego gracza na profesjonalnym rynku ortodontycznym. Z dumą możemy powiedzieć, że po tych kilku latach jesteśmy pierwszą firmą, która stworzyła w pełni cyfrowy łańcuch ortodontyczny nowej generacji z naszą technologią IT, profesjonalnym zespołem medycznym i własnymi klinikami. Teraz wykonaliśmy kolejny bardzo ważny strategiczny krok, jakim jest integracja pionowa. Własne planowanie leczenia wraz z zakładem produkcyjnym na miejscu, pozwoli nam skrócić czas oczekiwania na aparat, a nasi pacjenci będą mogli rozpocząć leczenie już w ciągu 5-7 dni od pierwszej wizyty”.

Seria urządzeń HP Jet Fusion 5200 3D, na których powstają alignery w Impress

Andreas Tulaj, wiceprezes ds. sprzedaży europejskiej w Carbon, dodaje —„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Impress, aby umożliwić im dostarczanie wysokiej jakości nakładek na dużą skalę. Zdalnie monitorowane drukarki, zautomatyzowane przepływy pracy w oprogramowaniu, duże prędkości drukowania i rozwiązania do przetwarzania końcowego bez rozpuszczalników były ważnymi innowacjami dla producentów alignerów. Dzięki naszemu cyfrowemu ekosystemowi wytwarzania Impress może nadal koncentrować się na budowaniu wyjątkowych doświadczeń i efektów leczniczych u swoich pacjentów”.

Produkcja addytywna alignerów w Smile Direct Plus

Hiszpański startup nie jest jedyną firmą, która stawia na druk HP 3D w produkcji wkładek ortodontycznych. Liderem runku pozostaje amerykański Smile Direct Club, który posiada już swoje oddziały zarówno w Ameryce, jak i Europie, Azji i na Pacyfiku, gdzie korzysta z addytywnych rozwiązań HP.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas