Odette Lunettes wprowadza nową kolekcję okularów drukowanych w 3D ze zrównoważonych materiałów

Belgijska marka okularów Odette Lunettes wykorzystała druk 3D do opracowania nowej kolekcji we współpracy z Materialise i byłym mistrzem świata w kolarstwie — Tomem Boonenem.

Materialise, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do druku 3D, toruje drogę do zrównoważonego przemysłu okularów, rozszerzając swoją ofertę materiałów o poliamid PA 11, który jest wytwarzany z ziaren rącznika, pochodzącego ze zrównoważonych upraw.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, obie firmy poszukiwały zarówno technologii, jak i materiału, który pozwoli na stworzenie nie tylko modnego, ale przede wszystkim funkcjonalnego produktu, a poliamid PA 11 to materiał, który doskonale nadaje się do produkcji okularów. Charakteryzuje się elastycznością, odpornością na uderzenia i jest w stanie zapewnić lekkie części — wszystko, co jest istotne dla podniesienia jakości oprawek okularów.

Oprawki wydrukowane z poliamidu PA 11 w technologii HP Multi Jet Fusion 3D

Zrównoważony rozwój w modzie

Nadprodukcja jest jednym z największych wyzwań ekologicznych branży modowej, a sektor ten wytwarza corocznie jedną piątą z 300 milionów ton plastiku produkowanego na całym świecie. Poprzez ostatnie partnerstwo z Odette Lunettes, Materialise stara się rozwiązać ten problem w branży okularów za pośrednictwem interaktywnej platformy do druku 3D i nowo dodanego materiału powstającego na bazie w pełni odnawialnego surowca, jakim są ziarna rącznika.

Obie firmy połączyły siły, aby stworzyć nową kolekcję okularów drukowanych w 3D, wykorzystując doświadczenie Materialise w zakresie produkcji addytywnej, kreatywne projekty Odette Lunettes oraz sportowe doświadczenie byłego mistrza świata w kolarstwie Toma Boonena. 

„Druk 3D jest idealny do stworzenia oprawek okularów bez kompromisów w zakresie projektu, który mamy na myśli” — wyjaśnia Eline De Munck, współzałożycielka Odette Lunettes. „Ponadto możesz spersonalizować projekt. Dzięki naszej kolekcji Odette Lunettes X Tom Boonen konsumenci mogą sami ustalać kolor i rozmiar swoich oprawek”. Masowa personalizacja możliwa bez kosztownych inwestycji wstępnych lub ryzyka związanego z zapasami to kluczowa zaleta druku 3D. Dzięki produkcji addytywnej można zminimalizować ilość odpadów, co zapewnia wymierne korzyści środowiskowe i ekonomiczne, a wybór materiału takiego, jak PA 11, może potencjalnie zwiększyć te zalety.

Zdolność AM do ograniczenia ilości odpadów napędza jego rosnącą popularność w sektorze optycznym. Druk 3D oferuje praktycznie nieograniczoną swobodę projektowania, umożliwiając kształty, struktury, dopasowanie i formy, które są fizycznie lub finansowo nieopłacalne przy tradycyjnych technologiach wytwórczych. Jego elastyczność projektowa i produkcyjna pozwala idealnie dopasować się do twarzy i potrzeb każdego klienta, rozwijając w tej branży trend masowej personalizacji.

Przyspieszenie iteracji projektowych oprawek dzięki AM

Kolekcja będzie oferować oprawki okularów unisex dostępne w dwóch rozmiarach i trzech kolorach, wytwarzane w technologii HP Multi Jet Fusion 3D, z możliwością dostosowania ich rozmiaru i kolorystyki.

Addytywna produkcja oprawek pozwala również na obniżenie zapasów, które w sektorze optycznym generują nadprodukcję — około 20-30 % oprawek nigdy nie zostaje sprzedana. AM umożliwia ich wytwarzanie w małych seriach produktów, na żądanie i w opłacalny sposób.

Szybkość, elastyczność i przewaga konkurencyjna

Cyfrowe dostrajanie projektów szybko i dokładnie, bez kosztów związanych z nowymi iteracjami, pozwala producentom skrócić czas między koncepcją a projektem gotowym do produkcji z około sześciu miesięcy do zaledwie jednego. Druk 3D oferuje również znaczne korzyści finansowe, pomagając markom testować wiele projektów przy minimalnym ryzyku finansowym i umożliwiając im walidację nowych projektów bez podejmowania pełnych serii produkcyjnych. Generując mniej odpadów i zużywając minimalną ilość energii w całym łańcuchu dostaw, wytwarzanie addytywne oferuje również bardziej ekologiczne procesy, co w coraz większym stopniu wpływa na dzisiejsze wybory konsumentów.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas