Jak skanować w 3D ludzkie ciało – wskazówki i porady

Pozyskiwanie modeli 3D ludzkiego ciała lub jego części w wysokiej rozdzielczości stało się nieodłącznym elementem zaawansowanych praktyk medycznych.

Lekarze wykorzystują skany 3D swoich pacjentów do projektowania indywidualnie dopasowanych urządzeń protetycznych i ortotycznych, wykonują dokładne pomiary ciała w celu śledzenia zmian jego kształtu na przestrzeni czasu oraz tworzą wizualizacje 3D, aby zademonstrować możliwe efekty chirurgii plastycznej.

Aby wykonać wysokiej jakości skan ciała w 3D, warto użyć skanerów Artec 3D, na przykład Artec Eva, którego dokładność, pole widzenia i odległość robocza są idealne do szybkiego uchwycenia obiektów wielkości ludzkiego ciała.

Precyzyjne i szybkie skanowanie 3D pacjenta pozwala uniknąć dyskomfortu i stresu, a następnie wykorzystać powstały model cyfrowy do wykonania niestandardowych ortez łatwiej i dokładniej niż w przypadku użycia form gipsowych.  Ma to ogromne znaczenie w leczeniu i rehabilitacji najmłodszych pacjentów.

Użycie światła strukturalnego sprawia, że skanery Artec 3D są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Dodatkowo rejestracja 16 klatek na sekundę pozwala na wykonanie szybkich i dokładnych skanów, nawet poruszającej się osoby.

Previous slide
Next slide

Skanowanie człowieka z wykorzystaniem mobilnych skanerów Artec 3D

Specyfikacje techniczne skanera Artec Eva 3D

Zdolność do wychwytywania tekstury

TAK

Technologia skanowania

Światło strukturalne białe

Rozdzielczość 3D, do

0,2 mm

Dokładność punktu 3D, do

0,1 mm

Dokładność 3D na odległość, do

0.03% na 100 cm

Liniowe pole widzenia WYS. X SZER

214 mm x 148 mm do 536 mm x 371 mm

Kątowe pole widzenia WYS. x SZER

30×21°

Odległość pracy

0,4 – 1 m

Klatek video, do

16 fps

Czas ekspozycji

0,0002 s

Waga

0.85 kg

Zużycie energii

12V, 48W

Interfejs

1x USB 2.0 lub USB 3.0

Wspierane systemy

Windows 7, 8, 10 – x 64

Min. wymagania komputera

I5 (zalecane I7), 8-12 GB RAM, NVIDIA GeForce 400 series

Formaty wyjściowe

OBJ, PLY, WRL, STL, AOP, ASC, PTX, E57, XYZRGB

Uzyskanie dokładnych pomiarów ma kluczowe znaczenie dla powodzenia każdego zastosowania medycznego, które wymaga manipulacji ludzkim ciałem, zwłaszcza gdy obszarem zainteresowania jest twarz. Z uwagi na fakt, że skanowanie 3D twarzy zajmuje tylko chwilę, możliwość wystąpienia błędów jest minimalna.

Aby zminimalizować potencjalne problemy związane ze skanowaniem, Artec 3D opracował technologię VCSEL (Vertical-Cavity Surface-Emitting Laser) zastosowaną w skanerze Leo, która ułatwia skanowanie tradycyjnie trudnych do skanowania tekstur i umożliwia pracę w bezpośrednim świetle słonecznym podczas sesji na świeżym powietrzu.

Mobilne skanowanie 3D

Artec Leo na nowo definiuje, co oznacza zapewnienie prawdziwie mobilnego skanowania 3D. Jest to szczególnie przydatne w terenie lub podczas pracy z dużymi obiektami. Dzięki temu, że nie ma potrzeby podłączania skanera do komputera ani źródła zasilania, sam proces został maksymalnie usprawniony.

Dodatkowo tryb HD pozwala na uzyskanie skanów, ostrych krawędzi z drobnymi szczegółami, uchwyconymi w wysokiej rozdzielczości i mniejszymi, drobniejszymi elementami uchwyconymi z minimalnym szumem. Skany są również rekonstruowane z uwzględnieniem każdego szczegółu, dzięki czemu ostateczny model 3D jest możliwie najbliższy pierwotnemu kształtowi.

Akcesoria dodatkowe do skanera Artec Leo 3D

Specyfikacje techniczne skanera Artec Leo 3D

Wyświetlacz

Wbudowany dotykowy wyświetlacz HD

 Przetwarzanie danych

Wbudowane przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym

 Objętość skanowania powierzchni

Prawie 3 razy większa niż w przypadku Artec Eva

Prędkość skanowania

22 FPS

Odl. od skanowanego obiektu

0.35 – 1.2 m

Rozdzielczość

0.2 mm

Dokładność

0.1 mm

Rozdzielczość koloru

2.3 mp

Źródło Światła Strukturalnego

VCSEL

Czujnik pozycjonowania

Wbudowany

Łączność

Bezprzewodowa

Zasilanie

Wbudowana bateria

Przetwarzanie wielowątkowe

NVIDIA® Jetson™ TX1

Dobre praktyki w skanowaniu 3D ciała

Podsumowując, w skanowaniu ludzkiego ciała, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Unikaj słabego oświetlenia i nierównomiernie oświetlonych środowisk.
  2. Użyj Artec Battery Pack, aby swobodnie poruszać się wokół osoby, którą zamierzasz zeskanować. Jeśli przestrzeń jest wąska, poręczną opcją może być obrotowa podstawka.
  3. Jeśli osoba jest ubrana na czarno, zwiększ jasność tekstury w ustawieniach Artec Studio. Zmniejsz jasność, jeśli natomiast zamierzasz skanować białe ubrania. Błyszczące powierzchnie najlepiej uchwycić, gdy czułość jest wyższa. Jeśli używasz Evy wraz z Artec Studio 12, nie musisz się martwić o dostosowanie czułości – odbywa się to automatycznie.
  4. Osoba, której skan ciała 3D zamierzasz wykonać, powinna przyjąć wygodną pozę, którą będzie w stanie utrzymać do końca sesji skanowania.
  5. Upewnij się, że skaner może dotrzeć do wszystkich obszarów, które mają zostać przechwycone.
  6. Zacznij od głowy, a zakończ na nogach.
  7. Aby uchwycić kręcone włosy, możesz je wygładzić lub zwilżyć, jeśli to możliwe.  Zwiększenie wrażliwości może być tutaj bardzo pomocne. 
  8. Po zakończeniu poproś osobę, aby utrzymała pozę przez kilka sekund i sprawdź, czy wszystkie obszary zostały uchwycone prawidłowo.
Zeskanowana noga pacjenta

Nowoczesne metody pomiarowe nie tylko są niezbędne w efektywnej terapii pacjenta, ale również wpływają na pracę lekarzy oraz rehabilitantów i ortotyków. 

Skanowanie 3D człowieka jest czymś, z czego korzysta wiele branż. Rewolucjonizuje sposób, w jaki rejestrujemy, mierzymy i śledzimy ewolucje ludzkiego ciała w różnych dziedzinach – od medycyny po fitness i rozrywkęOstatnie ulepszenia w technologiach skanowania 3D całego ciała prowadzą do rosnącej liczby zastosowań. Początkowo opracowane dla przemysłu odzieżowego, skanery ciała 3D znacznie poprawiają naszą zdolność do dokładnego pomiaru i wizualizacji wielkości ciała, kształtu i powierzchni skóry osoby. Ostatnie postępy w skanowaniu całego ciała otwierają nowy potencjał, zwłaszcza w zastosowaniach medycznych.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas