Hyundai Motor drukuje w 3D komponenty łuków dla złotych medalistów tegorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio

Hyundai Motor wspiera globalną dominację koreańskich łuczników od ponad trzech dekad. Na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio drużyna łucznicza Korei Południowej zdobyła trzy złote medale. To zarówno sukces sportowców, jak i technologii, które wspierały zespoły łuczników.

Hyundai Motor Group sponsoruje Koreański Związek Łuczniczy od 1985 roku, zapewniając sportowcom wsparcie techniczne wpływające na poprawę rekordów krajowych graczy. Opracowano między innymi maszynę kwalifikującą łuki i strzały, ale także w pełni zoptymalizowany i dostosowany do każdego zawodnika sprzęt treningowy.

Wykorzystując na co dzień innowacje (sztuczną inteligencję, informacje biometryczne, Big Data czy druk 3D), stosowane w swoim dziale rozwoju i badań, Hyundai Motor oferuje koreańskim sportowcom jako pierwszym na świecie najnowocześniejsze technologie w treningu sportowym. 

Drukowane w 3D chwyty, przymocowane do łuku, różnią się znacznie w zależności od gracza, jeśli chodzi o pożądany kształt i materiał

Optymalizacja wydajności dzięki drukowaniu i skanowaniu 3D

W ramach przygotowań do Igrzysk Tokio 2020 wykorzystano zaawansowany sprzęt do skanowania 3D, stosowany przez firmę Hyundai w motoryzacji, w celu opracowania nowego modelu testów nieniszczących analizujących łuki zespołu. Technologia mierzy, czy nie powstają żadne uszkodzenia wewnątrz łuku podczas wielokrotnego naciągania, tworząc obraz modelu 3D. Gdy łuk jest obracany o 360°, skaner 3D wykonuje dziesiątki tysięcy zdjęć, aby zapewnić kompleksowy wgląd w działanie łuku.  

Hyundai ulepszył również drukowane w 3D chwyty (rączki) łuku, które dostarcza koreańskiemu zespołowi łuczniczemu od olimpiady w Rio de Janeiro z 2016 roku. Drukowane w 3D uchwyty są dostosowane do kształtu dłoni każdego sportowca i dostępne w większej różnorodności materiałów, zgodnie z preferencjami sportowców. 

Wcześniej dostępne tylko z żywic syntetycznych, chwyty mogą być obecnie wykonane również z nylonów dostępnych w autorskiej technologii HP MJF 3D. PA 12 jest trwałe i odporne na wilgoć, przez co jest coraz popularniejsze wśród koreańskich łuczników. Chwyty są również drukowane z nowo opracowanego aluminium, kombinacji aluminium i poliamidu oraz litego drewna i uretanu, aby zapewnić zawodnikom jak najlepszą przyczepność. 

Według firmy Hyundai, łucznicy Jin-Hyuk Oh i Woo-Jin Kim byli pod wrażeniem wydrukowanych w 3D chwytów. Po przetestowaniu przez kilku sportowców, chwyty uznano za bardzo użyteczne i wytypowano jako główne chwyty dla koreańskiej drużyny łuczniczej podczas Igrzysk w Tokio. 

Hyundai Motor Group dostarcza spersonalizowane chwyty 3D wykonane z różnych materiałów zoptymalizowanych dla każdego zawodnika

Druk 3D na Olimpiadzie w Tokio 2020

Oprócz łucznictwa sprzęt drukowany w 3D pojawił się w wielu różnych dziedzinach sportu podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich. Coraz większa liczba zawodników wykorzystuje technologie 3D, aby uzyskać przewagę konkurencyjną w zakresie aerodynamiki, obniżenia masy i oszczędności czasu. Skanowanie 3D i produkcja addytywna (AM) sprawdza się zatem w wytwarzaniu sprzętu sportowego na medal!

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas