EMO Hannover 2023 prezentuje innowacyjne technologie produkcyjne

EMO Hannover wróciło po czteroletniej przerwie. Od 18 do 23 września 2023 r. około 1850 wystawców z 42 krajów prezentuje swoje najnowsze maszyny, rozwiązania i usługi dla przemysłu na wiodących na świecie targach technologii produkcyjnych. Na to wydarzenie do Hanoweru przybyli goście branżowi ze 150 krajów.

Targi obejmują całe spektrum technologii produkcji — od obrabiarek po wytwarzanie przyrostowe, zapewniając platformę do nawiązywania kontaktów i poznawania innowacji oraz nowych trendów w branży obróbki metali, ucieleśniając to, co obiecuje postęp. 

Fokus na przyszłość technologii produkcji

Pod szyldem Innovate Manufacturing targi stanowią kluczową platformę dla wszystkich aspektów technologii produkcyjnej. Prezentowane są tu najnowsze maszyny, omawiane są rozwiązania techniczne, trendy i innowacje. EMO Hannover obejmuje zatem cały łańcuch wartości technologii produkcji, funkcjonując jako swego rodzaju „inteligentna fabryka”. Targi, skupiając się mocno na technologii, dialogu i networkingu, przyjrzą się bliżej następującym trzem mega tematom: Przyszłości biznesu, Przyszłości łączności i Przyszłości zrównoważonego rozwoju w produkcji. Magazyn The Future Insights pokazuje, że technologia produkcji interesuje nie tylko ekspertów w tej dziedzinie, ale także odpowiada na palące problemy naszych czasów poprzez opracowywanie nowych rozwiązań technicznych.

Szeroka oferta na EMO Hannover

Na targach prezentowane jest całe spektrum technologii produkcji – od systemów i narzędzi produkcyjnych po aparaturę pomiarową, oprogramowanie i sterowanie. Sama różnorodność odzwierciedla aktualne wyzwania stojące przed produkcją przemysłową, w tym zwiększenie wydajności, elastyczność, poprawę jakości, automatyzację, elektromobilność, efektywność energetyczną i gospodarkę o obiegu zamkniętym.

EMO Hannover oferuje również zróżnicowany program towarzyszący, obejmujący około 360 indywidualnych wydarzeń. Do najważniejszych należy dyskusja panelowa na temat Łańcucha wartości zrównoważonej produkcji – w jaki sposób przemysł opanowuje przyszłość? z dyrektorami generalnymi firm DMG Mori, Samson, Siemens i komisarzem generalnym EMO Welckerem.

Dodatkowo, w EMO coraz większą rolę odgrywa współpraca z innowacyjnymi startupami. W Strefie Startupów w pawilonie 9 swoje produkty zaprezentuje ponad 60 młodych firm. EMO Startup Night pozwala wystawcom i odwiedzającym poznać młode firmy i nawiązać nowe kontakty. Na specjalnym stoisku szkoleniowym Fundacji Edukacji i Rozwoju Młodzieży Inżynierii Mechanicznej w pawilonie 8 będzie można zobaczyć, jak przeciwdziała niedoborom wykwalifikowanych pracowników w zawodach związanych z obróbką metali, wspierać trenerów i nauczycieli w stosowaniu nowoczesnych metod szkoleniowych oraz ukazywać atrakcyjność zawodów związanych z obróbką metali wśród młodych ludzi.

Elektromobilność zwiększa inwestycje w technologię produkcji

Ogólna sytuacja ekonomiczna przemysłu na całym świecie ma decydujące znaczenie dla powodzenia EMO Hannover. Pomimo obecnego spadku globalnego popytu, branża obrabiarek spodziewa się dużego zainteresowania swoimi produktami ze strony różnych sektorów w perspektywie średnio- i długoterminowej. Postępująca automatyzacja, rosnąca cyfryzacja, elektromobilność, rozwój infrastruktury krytycznej i inwestycje w energie odnawialne to tylko niektóre z osiągnięć,  oferujące ogromny potencjał technologii wytwarzania. Analitycy ekonomiczni oczekują, że w 2024 r. rynek obrabiarek odrodzi się i odnotuje 7-procentowy wzrost. „Korzystamy z wchodzenia na nowe obszary przez naszych klientów, ponieważ dostarczamy im technologię, której potrzebują, aby się tam rozwijać” – podkreśla Welcker.

Przemysł obrabiarek jest szczególnie dotknięty przesunięciem się przemysłu motoryzacyjnego w stronę napędów elektrycznych. Dr Michael Wittler, dyrektor zarządzający FEV Consulting w Aachen, który już na wczesnym etapie przeanalizował możliwości i potencjał e-mobility, prognozuje znaczny potencjał sprzedażowy w tym obszarze w nadchodzących latach. „Spodziewamy się, że do 2040 r. sprzedaż pojazdów zasilanych akumulatorami i ogniwami paliwowymi wzrośnie do 85 milionów, co będzie stanowić 75% udziału w rynku” – oznajmił na otwierającej konferencji prasowej. „W szczególności silniki elektryczne, elektronika mocy, akumulatory i ogniwa paliwowe stają się kluczowymi komponentami w tej szybko rozwijającej się branży. Są to komponenty, których produkcja wymaga inwestycji” – podkreśla Wittler.

Wg niego elektromobilność jest wysoce obiecującym środkiem wzmagającym rozwój technologii produkcyjnych, ale takim, który zmniejsza również wpływ na środowisko. Odnosząc się do wyników badania, Wittler wyraźnie zachęca przedsiębiorstwa, aby jako pierwsze wdrożyły rozwiązania w tej dziedzinie i odpowiednio rozwijały własne portfolio produktów, aby móc korzystać z różnorodnych możliwości, jakie stwarza ten wschodzący sektor.

Znaczna część producentów zajmuje się już elektromobilnością, dlatego EMO włącza ją również do swojego programu wsparcia w dyskusji panelowej pt. Perspektywy elektromobilności.

Jeśli chodzi o elektromobilność oraz zrównoważoną produkcję, to najbardziej obiecującą technologią staje się przemysłowy druk 3D, który pozwala na eliminowanie marnotrawstwa, odpadów oraz produkcję zoptymalizowanych komponentów w sektorze pojazdów elektrycznych — od obudów po ogniwa baterii, o czym na naszym blogu pisaliśmy już wielokrotnie. 

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas