Druk 3D – przełom w branży sportowej

Druk 3D to jedna z technologii, która będzie miała duży wpływ na świat sportu w nadchodzącej dekadzie. Przyniesie wymierne korzyści zarówno zawodowym, jak i amatorskim sportowcom, a także producentom sprzętu sportowego. 

W świecie sportu o wygranej lub przegranej decydują ułamki sekundy. Każdy czas uzyskany w szybkości reakcji sportowca lub w gojeniu się kontuzji może zapewnić wyjątkową przewagę konkurencyjną. Waga sprzętu i odzieży sportowej jest bardzo ważna dla sportowców chcących osiągać najlepsze wyniki. Waga ma ogromny wpływ na szybkość, wytrzymałość i siłę sportowca oraz sprzęt, pojazd lub nawet zwierzę, na którym polegają. Zmniejszenie wagi może pomóc zawodnikom osiągać lepsze wyniki, szybciej się regenerować i rywalizować na wyższym poziomie.

Druk 3D w sporcie to klucz, który odblokowuje nieosiągalne wcześniej oszczędności czasu wytwarzania sprzętu i obniżenia jego wagi. Czyni to poprzez umożliwienie projektowania i produkcji lżejszych produktów, które są tak samo mocne, jeśli nie mocniejsze, niż te wykonane przy użyciu bardziej konwencjonalnych metod produkcji.

Dodatkowo druk 3D w sporcie daje znacznie większą swobodę projektową. Addytywnie można wytwarzać bardzo złożone geometrie, które byłyby trudne, jeśli nie niemożliwe, do wykonania w inny sposób. Połączenie druku 3D z technologią skanowania zapewnia również nowy poziom dostosowywania produktu do unikalnej anatomii, motoryki i potrzeb użytkownika. 

Wydrukowane w technologii HP MJF 3D komponenty łuku wykorzystywane przez koreańskich mistrzów świata podczas Olimpiady w Tokio

Większa przystępność cenowa i dostępność druku 3D w sporcie zapewni wzrost wydajności na każdym poziomie zarówno amatorom, jak i olimpijczykom. Wielu światowych producentów sprzętu sportowego, wraz z rosnącą liczbą start-upów, już wykorzystuje możliwości tej technologii.

Ta aktywność doprowadziła do szybko rosnącej gamy zastosowań druku 3D w sporcie, od prostych przedmiotów, takich jak ochraniacze na zęby i nagolenniki, po bardziej złożone kreacje, takie jak kije golfowe i deski surfingowe. Wraz ze wzrostem świadomości potencjału druku 3D z pewnością pojawią się kolejne innowacje.

Previous slide
Next slide

Produkty sportowe wytworzone addytywnie — siodełko rowerowe, piłka bezpowietrzna, wiązanie snowboardowe  

Jak wykorzystuje się druk 3D w sporcie?

Jedną z najbardziej znanych zalet druku 3D w sporcie jest to, jak łatwo można dzięki niemu wytwarzać produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb, zapewniające optymalne dopasowanie, ochronę, wsparcie i wygodę. Personalizacja jest obecnie najpowszechniejszym zastosowaniem tej technologii.

Artykuły sportowe wydrukowane w 3D można indywidualizować na wiele różnych sposobów, od wprowadzenia drobnych zmian np. koloru lub logo (sponsora), po złożone modyfikacje już na etapie projektowania w celu lepszego dopasowania do potencjalnego użytkownika.

Źle dopasowany i niewygodny sprzęt w dużym stopniu wpływa na wyniki sportowe. Może powodować ból, rany i pęcherze, a nawet zwiększać ryzyko kontuzji. Dotyczy to zwłaszcza obuwia do biegania czy wspinaczki. Jednak tradycyjny proces tworzenia niestandardowych, jednorazowych przedmiotów jest powolny i kosztowny.

Połączenie skanowania przestrzennego o wysokiej rozdzielczości, zaawansowanego oprogramowania do modelowania i druku 3D radykalnie uprościło i usprawniło ten proces.

Technologie te pozwalają na szybką produkcję wyrobów dopasowanych do indywidualnych potrzeb,  anatomii, wymagań i stylu użytkownika. Brak konieczności ręcznego wykonywania pomiarów lub produkcji form zwiększa dokładność i szybkość procesu. Umożliwia też znacznie szybsze projektowanie, dostarczanie i iteracyjne ulepszanie.

Ponadto produkty drukowane w 3D często wykorzystują struktury kratownicowe lub siatkowe, które zapewniają większą elastyczność i amortyzację, a jednocześnie są lżejsze, trwalsze i bardziej oddychające. Wszystkie te atrybuty pomagają zapewnić sportowcom wygodę, chłód i konkurencyjność.

Struktura kratownicowa wykorzystywana w konstrukcji podeszew oraz stabilizatorów

Rehabilitacja i zapobieganie kontuzjom

Kolana, kostki i łokcie są częściami ciała, które najczęściej ulegają kontuzjom. Urazy kości, od małych pęknięć po przemieszczające się odłamki, mogą być bolesne i często zatrzymują karierę sportowców. Kiedy dochodzi do kontuzji, zawodnicy są pod silną presją, aby jak najszybciej wrócić do sprawności. Druk 3D zapewnia nowe i innowacyjne sposoby przyspieszania regeneracji i odbudowy złamanych kości.   

Elementy drukowane w 3D są nie tylko zoptymalizowane pod kątem przyspieszenia regeneracji poza boiskiem, ale także umożliwiają sportowcom kontynuowanie rywalizacji podczas leczenia kontuzji. Na przykład maski na twarz drukowane w 3D pozwalają piłkarzom grać podczas rekonwalescencji po złamanym nosie, policzku lub innych urazach twarzy. 

Zawodniczka z ortezą nadgarstka podczas Euro Hockey 2021

Druk 3D akcesoriów sportowych na żadanie

Możliwość produkcji na żądanie to kluczowa zaleta przyspieszająca przyjęcie druku 3D w sporcie. Wdrożenie procesu produkcyjnego we własnym zakresie zapewnia większą kontrolę nad samym procesem, a ponadto skraca czas rozwoju nowych produktów, przyspieszając iteracje.

Ponadto wiele drużyn sportowych często rywalizuje z dala od swoich siedzib i związanych z nimi obiektów inżynierskich. To sprawia, że ​​posiadanie łatwo dostępnego zaopatrzenia w części zamienne jest wyzwaniem.

Zespoły z reguły nie mają możliwości ani budżetu, aby mieć część zamienną na każdą ewentualność (mowa o sportach motorowych), ani nie mają czasu na wyprodukowanie jej tradycyjnymi metodami. W rezultacie często zdarza się, że uszkodzony komponent jest dostarczany na miejsce zawodów w bardzo wysokich kosztach.

Szybkość, elastyczność i wydajność druku 3D w sporcie pozwalają na ekonomiczne wytwarzanie części w dowolnym miejscu i czasie. Cyfrowe pliki CAD pomagają również optymalizować stany magazynowe i eliminują potrzebę utrzymywania dużych obiektów magazynowych.

Od biegania po piłkę nożną i szermierkę, druk 3D wprowadza innowacje w produkcji artykułów sportowych. Wygoda, personalizacja i jakość przyciągają coraz więcej firm. W miarę, jak technologia zyskuje na popularności, spodziewamy się, że coraz więcej sportowców będzie nosić akcesoria wytwarzane metodą addytywną.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas