Druk 3D ożywia roboty nadając im niepowtarzalną osobowość

Szwajcarscy studenci z 4 uczelni: ETH Zurich, ZHAW, ZHdK i FHNW w ramach interdyscyplinarnego projektu fokusowego zaprojektowali i zbudowali unikalnego robota przypominającego kota, który jest w stanie naśladować ruchy prawdziwego zwierzęcia. 

Projekt o nazwie Dyana rozpoczął się jesienią 2020 roku i uczestniczyło w nim 14 studentów różnych dyscyplin, których celem było stworzenie kociego robota z jego naturalnymi ruchami. To, co wyróżnia Dyanę spośród innych robotów to fakt, że potrafi nie tylko okazywać różne emocje, ale przede wszystkim porusza się jak prawdziwy kot.

Renderowanie 3D Dyany - robot został zaprojektowany od podstaw w zaledwie 9 miesięcy.

Animatroniczne roboty

Studenci pod kierownictwem Andriny Grimm zbudowali dynamicznego robota, zdolnego do odtwarzania ruchów animowanych komputerowo w fizycznym świecie.

„Naszą wizją jest połączenie animacji wykorzystywanej w kinematografii z robotami, które są zwinne i potrafią poruszać się w realnej rzeczywistości” – wyjaśnia Andrina.

Obudowa Dyany jest inspirowana biologią i przypomina hybrydę robota i zwierzęcia, w całości została stworzona poprzez druk 3D w proszkowych technologiach — MJF i SLS. 

Wytwarzanie kociego towarzysza

Aby zbudować Dyanę tak szybko i z jak największą swobodą projektowania, zespół Andriny zaczął od modelowania swojego bota w 3D, następnie przystąpił do wydrukowania jego polimerowej powłoki. Addytywna produkcja „ciała” robota według Grimm, umożliwia studentom nadanie indywidualnego charakteru Dyanie.

Poprzedni
Następny

Do budowy prototypu zespół wykorzystał różne technologie druku 3D: Multi Jet Fusion (MJF), Fused Deposition Modeling (FDM) oraz Selective Laser Sintering (SLS).

„Nasze trzy kryteria dotyczące materiału do druku 3D to waga, swoboda projektowania i krótki czas produkcji, dzięki czemu mogliśmy szybciej iterować” — wyjaśnia Andrina. „W naszej powłoce użyliśmy bardzo lekkich części, ponieważ nie chcieliśmy zwiększać masy całego systemu” — dodaje.

Druk 3D w technologii SLS oraz MJF okazał się idealnym wyborem dla tych specyficznych wymagań materiałowych. Uzyskano bowiem części, które są wystarczająco trwałe, aby robot wytrzymał uderzenia, a jednocześnie elastyczne, co pozwala zastosować w konstrukcji zakrzywione powierzchnie.

Poprzedni
Następny

Robokot Dyana ma trzy silniki zamontowane w każdej z nóg oraz kilka w głowie i ogonie, aby symulować jak najbardziej realistyczne ruchy kota. Dyana może obracać głowę, poruszać uszami oraz mrugać, a także chodzić, chociaż obecnie pomaga jej w tym dedykowany stelaż. Kolejny etap projektu skupi się na zapewnieniu, by Dyana mogła się poruszać bez jakiejkolwiek pomocy.

Zwykle obudowa robota jest wykonana z formowanych termoplastów, ale poprzez swój autorski projekt szwajcarscy studenci udowadniają, że istnieją lepsze sposoby, jakich dotychczas  nie wykorzystywano w tworzeniu zewnętrznych powłok robota, jeśli jego motoryka ma przypominać naturalne ruchy zwierzęce bądź ludzkie.

Miękka robotyka (Soft Robotics) to kolejna dziedzina bazująca na innowacyjnym druku 3D w celu nadania maszynom bardziej realistycznych właściwości oraz zminimalizowania ich masy, co pozwala na obniżenie zużywania przez nie energii, a zatem ich bardziej ekonomiczną eksploatację.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas