Wszechstronne roboty Boston Dynamics drukowane w technologii HP MJF 3D

Wśród najbardziej rozpoznawalnych twórców zaawansowanych robotów dynamicznych znajduje się amerykańska firma Boston Dynamics, która na YouTube prezentuje dwunożne roboty skaczące, biegające, a nawet wykonujące przewroty.

Spot, Handle, Pick i najbardziej znany Atlas, to innowacyjne maszyny, które łączą w sobie zaawansowane systemy sterowania, wyrafinowane konstrukcje mechaniczne, zdalną nawigację oraz niezwykłą motorykę, przez co koncentrują uwagę milionów ludzi, oglądających ich postępy.

Za każdym razem, gdy firma udostępnia nowe nagrania swoich maszyn, wywołuje sensację. Niezależnie od tego, czy jest to stado psów-robotów, holujących ciężarówkę czy humanoidalny bot skaczący zwinnie po zestawie pudeł – ich roboty są wyjątkowo ekscytujące.

Boston Dynamics w centrum technologicznym

Boston Dynamics to obok iRobot, kolejne przedsiębiorstwo z Bostonu, które urzeczywistnia scenariusze science fiction. Dzięki bliskości MIT Boston oraz Uniwersytetu Harvarda dynamicznie rozwija się tam robotyka, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do zrewolucjonizowania wielu gałęzi przemysłu.

Obecnie w stanie Massachusetts jest zlokalizowanych 16 firm z branży automatyki i robotyki, które pomagają wprowadzać innowacje od rolnictwa po chirurgię. To przywództwo zwiększa się dzięki edukacji – wprowadzeniu większej liczby kursów, które dotyczą w szczególności produkcji addytywnej (AM) na lokalnych uczelniach technologicznych. Mediate Matter Lab firmy MIT, kierowany przez Neri Oxmana, stoi za kilkoma innowacyjnymi pomysłami, które przesunęły granice najbardziej zaawansowanych technologii druku 3D, takich jak druk wielokolorowy / wielomateriałowy i wytłaczanie szkła.

Roboty Boston Dynamics

Atlas

Według Aarona Saundersa z Boston Dynamics proszkowe technologie druku 3D odegrały kluczową rolę w odrodzeniu Atlasa, który jest obecnie najbardziej dynamicznym humanoidalnym robotem na świecie. Dzięki zastosowaniu między innymi HP Multi Jet Fusion, konstruktorom udało się zaprojektować maszynę z myślą o przekraczaniu granic mobilności ludzkiego ciała.

Kolektor

Nowszy model ma około 1,5 metra wysokości i waży 80 kg. Ma zwiększoną siłę do ​​poziomu zbliżonego do ludzkiego, jest całkowicie autonomiczny pod względem mocy (działa od 30 do 60 minut, w zależności od aktywności).

Technologia druku 3D odegrała kluczową rolę w wytworzeniu lżejszych komponentów, w szczególności nóg robota, co ma kolosalne znaczenie dla jego motoryki. Pierwszy Atlas ważył bowiem 200 kg i miał 2 metry.

Zastosowanie technologii przemysłowej – HP Multi Jet Fusion pozwoliło zmniejszyć jego masę, ale przede wszystkim rozwiązać problem związany z ruchem. Każda noga Atlasa jest uruchamiana siłą hydrauliczną, co wymaga wewnętrznej integracji wielu kanałów i siłowników w jednym komponencie – druk 3D poradził sobie z tym zadaniem znakomicie szczególnie w przypadku 18-zaworowego kolektora, a ponadto pozwolił zachować udarność i wytrzymałość wytworzonych addytywnie części na tym samym poziomie co w pierwotnym modelu, wykonanym z metali.

Boston Dynamics przyznaje, że sprawności Atlasa nie można jeszcze porównać z niezawodnością ich równie znanego robota –  Spota. Wkrótce jednak Atlas nauczy się pracować rękami. Nie tylko przestawi pudełka, ale wykona w pełni złożone zadania, aby jego ramiona stały się tak zwinne, jak ich nogi.

Spot

Spot to zwinny robot mobilny, który porusza się po terenie z bezprecedensową mobilnością, umożliwiając automatyzację rutynowych zadań kontrolnych i przechwytywanie danych w sposób bezpieczny, dokładny i częsty.

Ford wydzierżawił parę tych robo-terierów, aby pomogły mu w mapowaniu 3D fabryki Van Dyke Transmission Plant. „Dzięki temu, że roboty skanują nasz zakład, możemy zobaczyć, jak obecnie wygląda i zbudować nowy model inżynieryjny. Ten model (cyfrowy) jest następnie używany, gdy musimy przezbroić fabrykę pod kątem nowych produktów” – powiedział Mark Goderis – Menedżer ds. Inżynierii cyfrowej w firmie Ford.

Jak widzą robo-psy Boston Dynamics

Psy są wykorzystywane do przechwytywania obrazów w 360 ° z całego obszaru zakładu, a szczególnie z miejsc, do których trudno jest się dostać za pomocą tradycyjnej kamery 3D na statywie.

Robo-psy Boston Dynamics są wyposażone w pięć kamer, mogą poruszać się po schodach i klękać, aby dostać się w trudno dostępne miejsca. Biegają do 3 mil na godzinę – więc nie są zbyt szybkie, a bateria wystarcza na dwie godziny. Jednak wg Goerisa, stary sposób skanowania aparatem na statywie był żmudny i zajmował dwa tygodnie, natomiast korzystanie z robotów skraca ten czas o połowę.

Rzeczywistość robotów

Miękka robotyka (Soft Robotics) to kolejna dziedzina bazująca na innowacyjnym druku 3D w celu nadania maszynom bardziej realistycznych właściwości. Wojsko USA prowadzi obecnie badania nad robotami miękkimi zainspirowanymi głowonogami, a ostatnie badania Harvard University wykazały, że potrafią wytwarzać boty zdolne do wykrywania ruchu, ciśnienia, dotyku i temperatury.

Sukces tych projektów i firm w rodzaju Boston Dynamics buduje obiecującą przyszłość realistycznych robotów. W końcu takie maszyny mogą mieć kluczowe znaczenie dla pomocy na przykład w miejscach katastrofy.

Pozwalając na większą elastyczność i zdolność dostosowywania się do wykonywania zadań, zwiększają bezpieczeństwo podczas pracy z ludźmi. Mają przez to duży potencjał zmiany oblicza obrony oraz reagowania w obliczu kataklizmów.

AM3D.pl współpracując na co dzień zarówno z przemysłem, jak i środowiskami naukowymi, dostrzega zmiany w podejściu przedsiębiorców do innowacji takich jak druk 3D i robotyka. Podkreśla zalety tej technologii w konstruowaniu nie tylko precyzyjnych botów na potrzeby wojska, ale również robotów współpracujących, które zapewniają producentom możliwość automatyzacji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas