Druk 3D i nowe życie starych maszyn przemysłowych

Technologie addytywne otwierają przed producentami maszyn przemysłowych i automatyki nowe możliwości w optymalizacji systemów linii montażowych. Dzięki zastosowaniu druku 3D fabryki stają się bardziej konkurencyjne i jednocześnie ekologiczne. 

Najbardziej popularną technologią na włoskich halach produkcyjnych staje się HP Multi Jet Fusion 3D, bazująca na sproszkowanych nylonach i elastomerach oraz polipropylenie.

Jeśli ramię robotyczne nie jest już produkowane seryjnie, można je odtworzyć, wykorzystując skanowanie i druk 3D.

Firma z siedzibą w Cesena, będąca częścią systemu Amadori, korzysta z wytwarzania przyrostowego poprzez outsourcing, aby stworzyć chwytak ramienia robotycznego, które wyszło z produkcji, dodatkowo poprawiając ogólną szybkość i wydajność robota.

Projekt obejmował w pierwszej fazie odtworzenie oryginalnego komponentu przy użyciu technologii HP Multi Jet Fusion, co już przyniosło pierwsze oszczędności i obniżenie kosztów produkcji.

Previous slide
Next slide

Dzięki pakietowi oprogramowania Altair możliwe było przeprowadzenie analizy MES elementu, aby określić mocne strony obiektu i zoptymalizować jego kształt. Wreszcie zmiana materiału i technologii produkcji pozwoliła na uzyskanie nowego komponentu o korzystnych cechach, takich jak:

  • 50% redukcja wagi
  • redukcja kosztów produkcji o 97%
  • większa odporność komponentu na zmęczenie

W konsekwencji uzyskano zatem ogólny wzrost wydajności ramienia robotycznego.

Jak wyjaśnił Christian Franceschini, jeden z kierowników zakładu w Cesenie, który wspólnie z inżynierami Elmec 3D (oferującej druk 3D na zlecenie) przeanalizował cały system i „udało nam się dojść do optymalnego rozwiązania, które dziś gwarantuje nam kontynuację życia maszyny. Element jest zgodny z oryginalnym, a nawet lepszy. Zamierzamy kontynuować współpracę z Elmec 3D w celu opracowania innych pomysłów i wyselekcjonowania elementów, które można zoptymalizować i obniżyć ich wagę oraz koszty produkcji ”.

Dzięki zastosowaniu druku 3D przedsiębiorstwa produkcyjne mogą zrealizować pełny cykl wytwarzania części w ciągu paru godzin zamiast wielu dni, bez żadnych kompromisów po stronie jakości lub wytrzymałości.  Produkcja addytywna otwiera nowe możliwości, pozwalając na błyskawiczne testy i wdrażanie nowych rozwiązań, drukowanie części zamiennych na miejscu, wyeliminowanie konieczności wielu punktów montażu etc., co powoduje, że staje się coraz bardziej docenianą metodą wytwórczą, dającą możliwości nieosiągalne np. w CNC czy formowaniu wtryskowym.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas