AM3D, czyli nie tylko druk 3D – poznaj usługi skanowania 3D

Skanowanie 3D jest teraz bardziej popularne niż kiedykolwiek, a skanery 3D są używane w wielu branżach – od produkcji po opiekę zdrowotną i VR.

Modernizacja ciężkich maszyn, przeprowadzanie kontroli jakości części mechanicznych, projektowanie niestandardowych aparatów protetycznych, tworzenie efektów wizualnych do filmów, opracowywanie postaci do gier wideo – wszystkie te projekty mają u podstaw bardzo precyzyjne modele 3D obiektów fizycznych.

Niezależnie od tego czy jesteś inżynierem przemysłowym poszukującym wydajnego rozwiązania do inżynierii odwrotnej, czy lekarzem dążącym do bardziej efektywnego tworzenia protez, skanowanie 3D może być kluczem do Twojego sukcesu.

Skanowanie 3D na zlecenie

Jak zacząć wykorzystywać tę innowacyjną technologię w swoim przepływie pracy? Poprzez dostępną na rynku platformę AM3D, która oferuje usługi skanowania 3D na zlecenie dla praktycznie każdej branży.

Bez wysokich nakładów finansowych w infrastrukturę i szkolenia obsługowe można digitalizować i odtwarzać komponenty przemysłowe, zlecając skanowanie specjalistom AM3D, którzy dysponują szerokim portfolio wysokiej klasy urządzeń oraz wiedzą, dzięki której potrafią dobrać odpowiednią technologię skanowania 3D oraz sprzęt wraz z konkretnym oprogramowaniem niezbędne w realizacji określonych zadań.

AM3D.pl dysponuje skanerami 3D od firmy Artec, które są przeznaczone do skanowania przedmiotów różnej wielkości — od miniaturowych (np. biżuterii, monet etc.), po naprawdę duże (turbiny wiatrowe, samoloty, budynki). Najczęściej jednak skanowane są obiekty średniej wielkości — od 10 do 200 cm.
Previous slide
Next slide
W przypadku złożonych obiektów, o dużych rozmiarach i zawierających drobne szczegóły, które muszą być precyzyjnie uchwycone, wykonuje się skanowanie za pomocą większej liczby urządzeń w celu uzyskania najlepszych wyników. Korzystanie z dedykowanej platformy również tutaj zapewnia przewagę, oferując dostęp do optymalnych narzędzi bez wysokich kosztów związanych z zakupem i obsługą wielu skanerów 3D.

Kalkulator skanowania 3D online

Proces, jakim jest skanowanie 3D, pozwala na analizę rzeczywistych obiektów oraz przekształcenie ich w cyfrową chmurę punktów odzwierciedlając ich kształt, powierzchnię oraz teksturę. Przygotowane w ten sposób wirtualne modele trójwymiarowe można następnie wykorzystać w inżynierii odwrotnej nieprodukcyjnej części czy przeprowadzeniu kontroli jakości pojedynczego komponentu lub całego urządzenia.

Na platformie AM3D można online wycenić usługę skanowania 3D jeszcze przed jej rozpoczęciem. Natychmiastowa wycena zlecenia pozwala w kilka sekund sprawdzić koszt zeskanowania konkretnego elementu.

Zacznij od określenia wielkości obiektu, który zamierzasz skanować.

Następnie wybierz, jakie formaty plików będą konieczne do osiągnięcia obranego celu wykonywania skanu i zaznacz je podczas wyceny online. W razie trudności z określeniem odpowiedniego formatu warto skontaktować się z konsultantami AM3D, którzy wyjaśnią wszelkie wątpliwości.

W zależności od potrzeb, z jakimi związany jest proces skanowania danego obiektu, na AM3D są dostępne różne typy plików, jakie możesz otrzymać.

Podstawowym formatem jest chmura punktów / siatka wielokątów, dodatkowo z możliwością zapisu modelu w kolorze.

W grafice komputerowej często wykorzystywany jest matematyczny model powierzchniowy, edytowalny w programach CAD do modelowania powierzchniowego (formaty: STP, IGS, SAT, x_t) – powierzchnie NURBS.

Inżynieria odwrotna to proces, który stał się nieodzowny w wielu firmach produkcyjnych. Pozwala na odtworzenie modelu cyfrowego na podstawie fizycznie istniejącego detalu, który został uprzednio zeskanowany. Posiadając parametryczny model bryłowy obiektu, czyli model CAD, można duplikować niestandardowe lub wycofane z seryjnej produkcji komponenty maszyn, dokonać ich optymalizacji czy sprawdzić zgodność zeskanowanego obiektu z projektem.

Wczytaj model 3D
Zapis graficzny powierzchni skanowanego elementu w formie rastrowej, obrazujący wizualny aspekt przechwytywanej bryły, czyli teksturę, jest bardzo ważny w digitalizacji obiektów takich jak artefakty archeologiczne, biżuteria czy obiekty medyczne/dentystyczne.

Wypożyczenie skanera

Jeśli wolisz samodzielnie wykonać skany oraz ich obróbkę, lecz nie dysponujesz odpowiednimi do tego narzędziami, na platformie AM3D możesz wypożyczyć najwyższej klasy skaner światła strukturalnego Artec Eva 3D wraz z oprogramowaniem do skanowania, zyskując dzięki temu ogromne możliwości pomiarowe za ułamek ceny urządzenia.
Charakterystyka urządzenia wraz ze specyfikacją techniczną

Wypożyczając skaner, można nie tylko uniknąć wysokich kosztów inwestycyjnych, ale również przetestować sprzęt przed jego ewentualnym zakupem. W przypadku replikacji pojedynczych komponentów wycofanych z produkcji np. w przypadku części zamiennych maszyn skanowanie wypożyczonym skanerem jest bardziej uzasadnione niż zakup takiego urządzenia, wymagającego sporych nakładów finansowych. Dodatkowo korzystając z platformy AM3D, oferującej również druk 3D na zlecenie, można zlecić odtworzenie skanowanych komponentów addytywnie.

Skanowanie 3D rewolucjonizuje wiele branż — od wytwarzania butów po produkcję samochodów, zwiększając kreatywność projektową oraz umożliwiając przeprowadzenie inżynierii odwrotnej w możliwie najkrótszym czasie i znacznie szybciej niż w konwencjonalnych metodach pomiarowych. Tym samym staje się niezbędnym narzędziem do transformacji procesów produkcyjnych i technologicznych zgodnie z ideą Przemysłu 4.0, o czym możesz się przekonać osobiście, korzystając z platformy AM3D.

Wybierz rozwiązanie z gwarancją profesjonalnej obróbki modeli w pełni dostosowanych do późniejszego przeznaczenia i przekonaj się, że warto zaufać fachowcom z bogatym doświadczeniem w tej branży!

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas