Technologia VaporFuse DyeMansion zatwierdzona przez FDA do kontaktu z żywnością

Koncern DyeMansion oferujący systemy do przemysłowego postprocessingu wydruków 3D ogłosił, że ich autorska technologia wykańczania powierzchni VaporFuse jest zgodna z przepisami FDA dotyczącymi kontaktu z żywnością. 

System wygładzania parowego, na którym opiera się działanie Powerfuse S, zapewnia uszczelnione, a przy tym przyjazne dla środowiska powierzchnie wydruków 3D, przez co jest odpowiedni do szerokiego zakresu zastosowań.

Wprowadzenie przez DyeMansion przyjaznego dla środowiska rozpuszczalnika Vaporfuse Eco Fluid, umożliwia zrównoważony, bezkontaktowy proces bez odpadów chemicznych. Klienci wytwarzający addytywnie swoje produkty mogą teraz korzystać z tej technologii w przemyśle spożywczym.

Powerfuse S — przemysłowy system DyeMansion wygładzania parą do uszczelniania powierzchni wydruków 3D

Zwykle obiekty drukowane w 3D nie mogą być certyfikowane jako bezpieczne dla żywności, nawet jeśli materiały i drukarki 3D użyte do ich wykonania posiadają taką certyfikację. Dzieje się tak ze względu na sposób powstawania wydruków 3D warstwa po warstwie, co powoduje występowanie niewielkich przerw między nimi. Te luki mogą z czasem zostać wypełnione materiałem organicznym, który jest dość niepożądany. Zasadniczo surowe wydruki 3D nie mogą być skutecznie czyszczone po kontakcie z żywnością, chyba że ich powierzchnie zewnętrzne byłyby uszczelnione, co właśnie zapewnia Powerfuse S.

Grafika przedstawia zmniejszenie chropowatości powierzchni zgodnie z poziomami wygładzania w porównaniu z surową częścią wydrukowaną w 3D w technologii proszkowej (SLS/MJF)

DyeMansion rozszerzył ponadto parametry swojego rozwiązania. Obecnie użytkownicy Powerfuse S mogą wygładzać wydruki na 3 poziomach: lekkim, zrównoważonym i mocnym. Domyślnie ustawione parametry procesu można dostosować indywidualnie w zależności od wymagań.

Obecnie różne poziomy wygładzania są zarezerwowane dla następujących materiałów: EOS PA 2200, EOS TPU 1301, HP 3D HR PA 11/12 i HP BASF Ultrasint TPU 01, a DyeMansion weryfikuje tę metodę postprocessingu dla komponentów drukowanych z polipropylenu (PP), opracowując dedykowany dla tego materiału i przyjazny dla środowiska, rozpuszczalnik pochodzenia biologicznego, który ulega biodegradacji.

Nowe parametry „poziomów wygładzania” w Powerfuse S

Posiadanie biologicznego i biodegradowalnego rozpuszczalnika, który jest dopuszczony do kontaktu z żywnością, może naprawdę wpłynąć na wzrost adaptacji wytwarzania przyrostowego w produkcji opakowań żywności, przyrządów stosowanych na liniach do produkcji i pakowania w branży FMCG. 

Obecnie DyeMansion dostarczył już ponad 600 systemów wykończeniowych na całym świecie, ale liczba ta prawdopodobnie wzrośnie po uzyskaniu certyfikacji FDA.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas