Start-up vet-tech wprowadza drukowane w 3D ortezy i protezy dla zwierząt

Krakowski start-up Wimba stawia na technologię HP Multi Jet Fusion (MJF), aby tworzyć innowacyjne ortezy i protezy dla zwierząt.

Firma powstała w październiku 2022 roku i ma na celu tworzenie produktów przywracających mobilność zwierzętom. Wimba oferuje nie tylko ortezy, ale także protezy oraz WimbaTherapy – kompleksowy system leczenia zaburzeń ruchu u zwierząt.

Kluczowe znaczenie dla asortymentu drukowanych w 3D produktów ortopedycznych firmy Wimba ma przemysłowa technologia druku 3D firmy HP, która umożliwia wytwarzanie niezwykle lekkich i trwałych ortez, zresztą nie tylko dla zwierząt.

„Głównym celem naszych produktów jest korygowanie wad powstałych w wyniku zwyrodnień, wypadków lub wrodzonych problemów zwierząt w sposób indywidualnie dostosowany do każdego zwierzęcia. Dzięki technologii HP Multi Jet Fusion nasze produkty tworzone są indywidualnie, z myślą o pacjencie. Wyróżnia nas czas realizacji, lekkość rozwiązania oraz możliwość pełnego dostosowania. Do tej pory nic z tego nie było możliwe. Wimba wraz z HP zmienia świat weterynarii” – oznajmia Grzegorz Kosch, współzałożyciel i dyrektor generalny Wimby.

.
Previous slide
Next slide

Wimba ORTHO

W pełni dopasowane do każdego zwierzęcia ortezy firmy Wimba powstają w ramach produkcji  addytywnej na zlecenie. Dzięki temu mogą być produkowane znacznie szybciej. Dodatkowo startup nie musi ponosić kosztów związanych z inwestowaniem w przemysłowe urządzenia do AM. Materiały takie jak TPU czy PA 11, z których w przemysłowej technologii HP są drukowane ortezy, pozwalają na ich wytwarzanie z wielką dokładnością, a przy tym obniżoną wagą (co ma kluczowe znaczenie terapeutyczne dla zwierząt). Ortezy Wimba są 4 razy lżejsze od klasycznych ortez.

WimbaScan

Celem startupu jest również zapewnienie lekarzom weterynarii i fizjoterapeutom dokładnych narzędzi pomiarowych umożliwiających badanie zwierząt.

Aby to osiągnąć, w Wimba opracowano technologię, która pozwala na łatwe zebranie pomiarów za pomocą samego smartfona w ciągu zaledwie kilku minut. Aplikacja WimbaSCAN stanowi krok w kierunku zastąpienia tradycyjnych, analogowych metod pomiarowych, takich jak opaski gipsowe, technologią cyfrową. Skraca czas wykonywania pomiarów z ponad godziny do 15 minut.

Skanowanie 3D łapy pacjenta z wykorzystaniem autorskiej aplikacji Wimba

Nowoczesna opieka weterynaryjna

Chociaż wytwarzanie przyrostowe (AM) jest wykorzystywane do produkcji ortez dla ludzi i zwierząt, nie ma jeszcze wielu firm zajmujących się stosowaniem tej technologii wyłącznie dla futrzastych przyjaciół. Ortezy Wimba mają za zadanie wspierać, wyrównywać, pozycjonować, zapobiegać lub korygować deformacje, a także pomagać słabym mięśniom u zwierzęcych pacjentów poprzez poprawę ich ogólnej funkcji. Dzięki indywidualnie dostosowanemu zaopatrzeniu każdy pies może liczyć na terapię zgodną z jego indywidualnymi potrzebami.

Wytwarzanie produktów w technologii HP Multi Jet Fusion umożliwiło również startupowi wyeliminowanie odpadów powstających w tradycyjnych procesach i pomogło firmie wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju w całej swojej działalności.

Więcej informacji na temat zastosowania przemysłowego druku HP 3D można znaleźć na naszym blogu.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas