Sojusz HP i SOLIZE Corp w produkcji 3D części zamiennych do modeli Nissana z serii Skyline GT-R

Nissan ogłosił w marcu 2021 r., że wykorzystuje nowe technologie, aby wprowadzić na rynek japoński części zamienne drukowane w 3D, w ramach programu NISMO Heritage Parts, powołanego w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie konserwacji jednego z najbardziej kultowych japońskich aut sportowych, który podbił światową motoryzację i utarł nosa europejskim hegemonom.

Wiodący producent cyfrowy SOLIZE współpracuje z HP Inc. przy opracowywaniu części zamiennych do NISMO Heritage Parts, które będą wytwarzane addytywnie i oferowane na żądanie entuzjastom NISMO. Pierwszą częścią zidentyfikowaną jako idealną do produkcji addytywnej w autorskiej technologii HP –  Multi Jet Jusion 3D, opartej na tworzywach sztucznych, jest osłona wiązki przewodów w modelu R32 Nissan Skyline GT-R. Element ten jest wytwarzany z polimeru HP High Reusability PA 11, który zapewnia wysokie właściwości mechaniczne i elastyczność konstrukcyjną.

Osłona wiązki przewodów do modelu R32 Nissan Skyline GT-R.

Części zamienne wydrukowane w 3D

Aby ułatwić naprawy i wymianę części, producenci samochodów są zobowiązani do dostarczania ich dla konserwacji/ napraw przez określony czas. Produkcja lub przechowywanie części do pojazdów, które zostały wycofane z seryjnej produkcji, zmodernizowane lub odnowione, może być trudna i kosztowna z uwagi na konieczność zachowania form oraz koszty związane z magazynowaniem i logistyką zapasów.

Produkcja cyfrowa, czyli druk 3D, umożliwia elastyczne projektowanie i wytwarzanie złożonych komponentów bez konieczności ich przechowywania na stockach. Posiadanie plików cyfrowych, z których w dowolnym momencie można wydrukować potrzebny element, pozwala zrezygnować z fizycznych magazynów, na rzecz wirtualnych bibliotek, co bezpośrednio wpływa na obniżenie kosztów produkcji oraz zmniejszenie ilości odpadów przemysłowych i śladu węglowego w całym cyklu życia produktu.

Previous slide
Next slide

Cyfrowa  produkcja z zastosowaniem systemów HP Jet Fusion 3D

Zdalne zarządzanie produkcją cyfrową

W branży AM brak łączności między drukarkami 3D jest często stratą czasu dla inżynierów, którzy muszą monitorować każdy etap procesu produkcyjnego ręcznie lub po kolei. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest ujednolicenie procesu zarządzania oraz harmonogramowania produkcji wraz z postprocessingiem.

HP, współpracując z 3D Control System w celu usprawnienia produkcji addytywnej poprzez łączność systemów, chce umożliwić użytkownikom technologii produkcyjnej HP Multi Jet Fusion bezpośrednie i zdalne sterowanie urządzeniami, a także aktualizację wydajności  procesów w czasie rzeczywistym. Operatorzy mogą dzięki temu ustanowić przejrzysty transfer danych na każdym etapie produkcji AM, w tym wykorzystania systemu, wskaźnika awaryjności i parametrów przetwarzania, co pozwala im lepiej zrozumieć wydajność operacyjną AM i w konsekwencji zoptymalizować procesy podnosząc wskaźniki OEE.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas