Skanowanie i druk 3D w replikacji komponentów przemysłowych

Skanowanie 3D jest coraz bardziej popularne, a firmy na całym świecie wykorzystują tę wszechstronną technologię w celu zwiększenia produktywności, wyeliminowania niepotrzebnych kosztów oraz tworzenia nowych, ekscytujących produktów i usług.

Obiekty są często skanowane w 3D w celu inżynierii odwrotnej lub inspekcji, co wymaga różnych przepływów pracy. 

Inżynieria odwrotna za pomocą skanera 3D polega na skanowaniu fizycznego przedmiotu (części) w celu uchwycenia jego kształtu i tekstury, aby następnie móc dokonać zmian projektowych lub produkcyjnych bez potrzeby posiadania oryginalnego modelu.

W procesie inżynierii odwrotnej z wykorzystaniem skanera 3D można przejść od fizycznej części do modelu CAD (Computer-Aided Design) zdecydowanie szybciej niż za pomocą konwencjonalnych metod.

Skanowanie 3D obiektu

Artec Eva jest wszechstronnym ręcznym skanerem 3D, zdolnym do zeskanowania szerokiej gamy obiektów. Z naszego doświadczenia wynika, że ten przenośny skaner 3D daje najlepsze wyniki w przypadku obiektów średnich i dużych, dlatego wykorzystamy go w procesie replikacji obudowy baterii.

Nie ma potrzeby stosowania dedykowanych markerów ani kalibracji podczas skanowania 3D za pomocą Artec Eva. Wystarczy skierować skaner na docelowy obiekt, aby rozpocząć skanowanie 3D — rejestrowanie szczegółowych skanów o wysokiej rozdzielczości nigdy nie było łatwiejsze. Eva rejestruje do 16 klatek na sekundę i automatycznie dopasowuje każdą z nich, renderując obiekt docelowy.

Wczytaj model 3D

Czyszczenie skanu

Niepotrzebne części skanów zostały usunięte, a następnie wyrównane za pomocą szybkiego i prostego algorytmu wyrównania punkt do punktu. Zastosowaliśmy globalną rejestrację z teksturą i geometrią, co zaowocowało gęstą i dokładną chmurą punktów, którą trzeba było powiązać. W kolejnym kroku utworzyliśmy model siatkowy .stl, gotowy do inżynierii odwrotnej.

Usuwanie artefaktów z otrzymanego skanu

Inżynieria odwrotna

Po uzyskaniu modelu siatkowego (mesh) zaimportowaliśmy go do oprogramowania CAD wyposażonego w narzędzia do inżynierii odwrotnej. Korzystaliśmy z oprogramowania Autodesk Fusion 360, ale Geomagic Solidworks również będzie odpowiednim oprogramowaniem, szczególnie do odtworzenia złożonych kształtów. Oba umożliwiają tworzenie płaszczyzn szkicu wyrównanych z płaskimi powierzchniami na skanie oraz wyodrębnianie przekrojów z siatki skanowania, co pomaga dopasować kształt oryginalnego obiektu.

Zapis pliku CAD

W procesie modelowania 3D wykorzystaliśmy automatycznie generowaną siatkę jako odniesienie dla większości funkcji, opierając się na prostych elementach podstawowych, aby uzyskać więcej szczegółów i precyzyjnie ustawić określone części geometrii.

Po ponad 4 godzinach projektowania komputerowego otrzymaliśmy plik CAD naszej obudowy, który pozwoli nam na odtworzenie jej w dowolnym momencie czy to konwencjonalnie czy poprzez druk 3D.

Wczytaj model 3D

Wypożycz skaner 3D

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia inżynierii odwrotnej części jest znalezienie skanera 3D, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Wynajem krótkoterminowy skanera 3D pozwala przetestować urządzenie przed podjęciem decyzji o zakupie.

W przypadku jednorazowej duplikacji niestandardowego lub wycofanego z seryjnej produkcji komponentu wynajem skanera 3D pozwoli na zrealizowanie trudnego zadania pomiarowego w szybkim czasie, bez konieczności wysokich inwestycji sprzętowych.

Do wypożyczenia oferujemy skaner Artec Eva 3D, z którego korzystaliśmy, tworząc model obudowy baterii, wraz z koniecznym osprzętem i oprogramowaniem. Jego obsługa nie wymaga umieszczania znaczników referencyjnych, dlatego można od razu przystąpić do skanowania, zapewniając sobie szereg korzyści takich jak: lepszy wgląd w poprawę jakości, skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek czy usprawnienie procesów produkcyjnych.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas