Skanowanie 3D w inżynierii odwrotnej

Inżynieria odwrotna to proces, który stał się nieodzownym etapem w wielu firmach produkcyjnych. Pozwala na odtworzenie modelu cyfrowego na podstawie fizycznie istniejącego detalu, który został uprzednio zeskanowany.

W przeciwieństwie do konwencjonalnego procesu projektowania, w którym tworzy się produkt od podstaw, w inżynierii odwrotnej demontuje się go fizycznie lub cyfrowo, rozkładając na „czynniki pierwsze”.

Chociaż stosuje się także inne metody przechwytywania danych, zarówno ręczne, jak i cyfrowe, zdecydowanie najpopularniejsze w inżynierii odwrotnej jest obecnie skanowanie 3D.  

Główną zaletą korzystania ze skanerów 3D jest ich szybkość w przechwytywaniu danych. W przeciwieństwie do maszyn CMM lub fotogrametrii najnowsze profesjonalne skanery 3D, którymi dysponuje AM3D, pozwalają na pomiar obiektów z dokładnością do 0,01 mm przy prędkości skanowania do 80 klatek na sekundę. Nasze skanery 3D mogą rejestrować obiekty o gabarytach od centymetrów do dziesiątek metrów.

Skanowanie 3D - przepływ pracy w inżynierii odwrotnej

Aby zademonstrować podstawowe kroki w procesie inżynierii odwrotnej, przyjrzyjmy się procesowi tworzenia modelu bryłowego (CAD) zasuwki na podstawie siatki, co umożliwi szybkie odtworzenie tego elementu w razie potrzeby.

  1. Przygotowanie obiektu do skanowania

Zaczynamy od pokrycia obiektu substancją matującą, aby poprawić dokładność skanowania. Nawet lekko błyszczące powierzchnie mają tendencję do obniżania jakości skanowania, a odblaskowe i przezroczyste nie mogą być w ogóle skanowane bez powłoki.

Pokrywanie obiektu substancją matującą

 

  1. Skanowanie obiektu w 3D

Korzystając ze skanera Artec Eva 3D, który jest idealnym wyborem do tworzenia szybkich, dokładnych i wyposażonych w teksturę modeli 3D, wykonujemy skan w wysokiej rozdzielczości (HD Mode) w zaledwie 10 minut

Skanowanie obiektu za pomocą skanera 3D Artec Eva
  1. Udoskonalenie siatki

Oprogramowanie skanera Artec Eva 3D usuwa niedoskonałości zeskanowanej tekstury i upraszcza skanowanie, ułatwiając zarządzanie danymi w CAD.

  1. Importowanie siatki do CAD

Importujemy siatkę do oprogramowania CAD wyposażonego w narzędzia do inżynierii odwrotnej. Ułatwiamy sobie ten proces, obracając i dopasowując skan tak, aby był zwrócony w kierunku ortogonalnym.

Wizualizacja skanowanego elementu w czasie rzeczywistym

 

  1. Tworzenie modelu bryłowego

Korzystając z Autodesk Fusion 360 tworzymy model bryłowy. Istnieją trzy ścieżki wyodrębniania kształtu skanu w celu utworzenia modelu bryłowego, który można edytować za pomocą narzędzi CAD: półautomatyczne i automatyczne nakładanie powierzchni oraz ręczne odrysowywanie. W przypadku prostych kształtów, wypukłości, otworów czy zagłębień, zwykle najszybsze i najdokładniejsze jest przerysowanie elementów przy użyciu modelu skanowania jako odniesienia.

Wczytaj model 3D

Jednym z największych wyzwań, jakie napotykamy podczas konwersji obiektów fizycznych na cyfrowe, jest poważna niekompatybilność między dwoma różnymi typami modeli 3D – siatkowym i bryłowym. Wykorzystanie mobilnego skanera 3D Artec Eva wraz z odpowiednim oprogramowaniem (Artec Studio) pozwala uzyskać dokładny skan obiektów wielkości od 20 cm do 200 cm i pomaga stworzyć w pełni funkcjonalny model CAD skanowanego obiektu. Po przekonwertowaniu skanu na bryłę można go wytworzyć w razie potrzeby, konwencjonalnie lub za pomocą druku 3D.

Testuj skaner Artec Eva 3D

W replikacji komponentów przemysłowych sukces skanowania 3D zależy od trafnego wyboru urządzenia. Wynajem krótkoterminowy skanera 3D pozwala przetestować sprzęt przed podjęciem decyzji o zakupie.

W przypadku jednorazowej duplikacji niestandardowego lub wycofanego z seryjnej produkcji komponentu wynajem skanera 3D pozwoli na zrealizowanie trudnego zadania pomiarowego w szybkim czasie, bez konieczności wysokich inwestycji sprzętowych.

Do wypożyczenia oferujemy skaner Artec Eva 3D, z którego korzystaliśmy, tworząc model zasuwki, wraz z koniecznym osprzętem i oprogramowaniem. Jego obsługa nie wymaga umieszczania znaczników referencyjnych, dlatego można od razu przystąpić do skanowania, zapewniając sobie szereg korzyści takich jak: lepszy wgląd w poprawę jakości, skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek czy usprawnienie procesów produkcyjnych.

Dysponując szeroką gamą profesjonalnych skanerów światła strukturalnego firmy Artec 3D  jesteśmy w stanie podjąć się niemal każdego wyzwania związanego ze skanowaniem 3D i oferujemy profesjonalne usługi w tym zakresie, zarówno w Krakowie, jak i w dowolnej lokalizacji wskazanej przez Klienta. 

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas