Optymalizacja siodełek rowerowych dzięki zastosowaniu technologii addytywnych

Druk 3D w sporcie nie jest nowością. Firmy wytwarzające sprzęt i akcesoria wykorzystują technologie addytywne nie tylko w rozwoju nowych produktów, ale przede wszystkim w personalizacji, która pomaga sportowcom osiągać lepsze wyniki.  

Najnowszym przykładem jest czeski startup Posedla, wspierany przez PrusaLab, który opracował w pełni konfigurowalne siodełko rowerowe Joyseat, aby było idealnie dopasowane do użytkownika.

Pomysł na siodełka rowerowe wytwarzane na zamówienie, w którym druk 3D odgrywa kluczową rolę w rozwoju i późniejszej produkcji, ale także zaawansowane materiały kompozytowe, zrodził się w głowach „obsesyjnych” rowerzystów Martina Řípy i Jiříego Dužára — założycieli Posedli.

Addytywne tworzenie siodełek rowerowych

Jednym z głównych wyzwań, jakie innowacyjne technologie pozwoliły rozwiązać startupowi Posedli, jest zaprojektowanie siodełek rowerowych, które są naprawdę wygodne i zapewniają zdrowie oraz dobre osiągi sportowcom. Druk 3D oferuje możliwość tworzenia niestandardowych części dostosowanych nie tylko do indywidualnej anatomii potencjalnego użytkownika, ale również sposobu jazdy, nawierzchni etc. W tym celu do użytkownika przesłano zestaw testowy, z pomocą którego pobrano niezbędne informacje, takie jak szerokość kości kulszowych i siłę nacisku. Następnie za pomocą oprogramowania do modelowania algorytmicznego tworzony jest trójwymiarowy cyfrowy model siodełka, co stanowi wyraźny przykład postępu, jaki można zaobserwować w dostosowywaniu produktów, pokazując, że branża dóbr konsumpcyjnych przechodzi istotne zmiany.

Do procesu drukowania założyciele Posedli chcieli znaleźć odpowiednią metodę, która byłaby skalowalna, dlatego wybrano technologię HP Multi Jet Fusion. Jeśli chodzi o materiały, poszukiwano elastycznego polimeru, który jest również wytrzymały, odporny na wilgoć i UV trwały. Biorąc pod uwagę te wymagania, zdecydowano się na elastyczny polimer Ultrasint® TPU01, który pozwala na wytwarzanie konstrukcji o różnej sztywności. Zapewnia to między innymi mocne podparcie w okolicy kości kulszowej oraz gradienty o różnych parametrach związanych z ruchem przód-tył w siodle.

Addytywna produkcja siodełka rowerowego w technologii HP MJF 3D

Postprodukcja

Kolejnym fundamentalnym aspektem był postprocessing w celu uzyskania gotowego produktu. Firma AMT znana z zaawansowanych rozwiązań do postprocessingu proszkowych technologii addytywnych, do jakich należy HP MJF 3D, umożliwia certyfikację części do użytku w najbardziej wymagających branżach. W przypadku siodełek drukowanych w 3D dla Posedli najlepszym wyborem była technologia AMT PostPro Vapor Smoothing — metoda wygładzania parą (jak sama nazwa wskazuje) uszczelniająca porowatą powierzchnię siodła, co wzmacnia jego właściwości mechaniczne i strukturalne, jednocześnie nadając mu końcowe wykończenie podobne do formowania wtryskowego. W rezultacie materiał Ultrasint® TPU01 przeszedł pomyślnie testy na kontakt ze skórą (nie wywołuje żadnych podrażnień). Ponadto części końcowe zostały przetestowane pod kątem uszkodzeń mechanicznych i zmęczenia, aby spełnić, a nawet przewyższyć normy ISO dla siodełek rowerowych.

Postprocessing AMT po prawej; po lewej gotowe siodełko roweroze

Korzystanie z druku 3D jako narzędzia produkcyjnego ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że umożliwia masową produkcję części, pomagając zaspokoić potrzeby klientów, a tym samym osiągnąć założone cele. Zespół Posedli zauważył, że bez tego „poziom personalizacji, jaki oferujemy w naszym produkcie, byłby niemożliwy do osiągnięcia w inny sposób”. Jeśli chodzi o proces produkcyjny, mówią, że udało im się skrócić czas produkcji z 10 tygodni do 3, przy pełnej mocy produkcyjnej zakładu. Ponadto nastąpiła znaczna redukcja wagi produktu, która obecnie wynosi niespełna 140 gramów. Posedla jest obecnie znacznie bardziej konkurencyjną firmą na rynku sprzętu rowerowego dzięki udoskonalaniu i optymalizacji swoich siodełek z wykorzystaniem technologii addytywnych.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas