Obudowy układów elektronicznych drukowane w 3D, czyli skalowalna produkcja bez kompromisów

Przyspieszenie innowacji jest zawsze łatwiejsze dzięki odpowiednim narzędziom. Produkcja przyrostowa już teraz rewolucjonizuje różne branże, od sektora motoryzacyjnego po medycynę. Czy ta technologia może również wpłynąć na branżę elektroniczną?

Producenci podzespołów mogą naprawdę skorzystać, wdrażając na produkcji druk 3D. Brak zapasów czy minimum logistycznego, a także krótki czas realizacji to kluczowe zalety korzystania z usług platform do druku 3D na zlecenie w przypadku wytwarzania różnego rodzaju obudów np. komponentów przemysłowych, instalacji, sterowników maszyn czy innych elementów.

Prototypy i serie próbne

Druk 3D pomaga przejść od pomysłu do produktu w ciągu kilku dni. Swoboda, jaką daje produkcja addytywna, nie ma prawie żadnych ograniczeń. Pozwala na tworzenie pasowań zatrzaskowych, połączeń blokujących, łączników gwintowanych i zawiasów ruchomych w pełni dostosowanych do konkretnych wymagań.  Dzięki elastyczności projektowej, której nie może zaoferować formowanie wtryskowe, (w druku 3D) można zmieniać projekt, dokonywać modyfikacji końcowych części bez przerw w procesie produkcyjnym. Większa reaktywność pozwala lepiej dostosować się do bieżących potrzeb, nie tracąc czasu i pieniędzy.

Masowa personalizacja oferowana w produkcji addytywnej pozwala dostosować plik projektowy do potrzeb różnych klientów w dowolnej liczbie iteracji, co nie spowoduje wzrostu kosztów. Można także łatwo produkować małe serie, limitowane edycje i pojedyncze części zamienne. 

Przykłady spersonalizowanych obudów elektronicznych wydrukowanych w technologii HP MJF 3D

Previous slide
Next slide

Opracowywanie niestandardowych obudów do elektroniki

Jaki materiał jest najlepszy do druku 3D obudów elektronicznych? Wybór odpowiedniego surowca wytwórczego w przypadku paneli czy etui zależy w dużej mierze od przyszłego zastosowania oraz wytycznych projektowych.

Obudowy elektroniczne z tworzyw sztucznych mogą być opracowywane przy użyciu wytwarzania przyrostowego w przemysłowym druku 3D z wykorzystaniem dostosowanych materiałów, takich jak poliamidy (PA 12 lub PA 11) oraz elastomery (TPU, TPA), które można wykorzystać do produkcji prototypów, małych lub dużych serii również w nietypowych kształtach.

Nadają się do produkcji obudów elektronicznych z zabezpieczonymi obwodami niskonapięciowymi (SELV) i ograniczeniem prądowym (LPS), np. w urządzeniach zasilanych przez USB.

Aparat HP Z 3D

HP wykorzystuje własną technologię druku 3D w optymalizacji produkcji aparatu HP Z 3D, niewymagającego manualnej obsługi,  który minimalizuje miejsce na biurku i upraszcza przechwytywanie oraz wizualizację obiektów i dokumentów w czasie rzeczywistym.

Podstawa aparatu, która składała się z 3 oddzielnych części formowanych wtryskowo, została zastąpiona jedną, wydrukowaną w 3D, co przyniosło następujące korzyści:

  • oszczędność kosztów — części formowane wtryskowo kosztują 2,42 USD za część, podczas gdy wydrukowane w technologii HP MJF jedynie 0,36 USD za część.
  • redukcja czasu. Wykonanie prototypów obrabianych maszynowo zajmuje tygodnie, a prototypy wydrukowane w 3D są dostępne w ciągu kilku dni.
  • swoboda projektowania. Produkcja z HP MJF umożliwia zoptymalizowaną orientację, co skutkuje wyższą jakością; unikalną geometrią, dopasowującą się do złożonych zakrzywionych powierzchni oraz z otworem dostosowanym do usuwania proszku.

Elementy aparatu HP Z ze zoptymalizowaną postawą, zintegrowaną w jednym elemencie, druk HP MJF 3D

Previous slide
Next slide

Łazik marsjański Kalman

Odkąd technologia HP Mutli Jet Fusion jest dostępna w Polsce, koło naukowe AGH Space Systems  za pośrednictwem AM 3D wykorzystuje jej potencjał. Stosując druk 3D w optymalizacji łazika marsjańskiego, studenci odnoszą liczne sukcesy w najbardziej prestiżowych zawodach w branży kosmicznej. W ostatnim czasie koło przebudowało system zasilania, co pozwoliło na wydajniejszą wymianę ciepła i zagospodarowanie przestrzeni, ale również szybki dostęp do akumulatorów, które są umiejscowione na zewnątrz. Wydrukowane z materiału Pa 12 CB obudowy umożliwiają ponadto monitorowanie stanu baterii i z racji tego, że są lżejsze, pozwalają ograniczyć zużycie energii.

Druk 3D zmienia sposób, w jaki wytwarzamy  obudowy, płytki drukowane i komponenty elektroniczne. Od procesu prototypowania po produkcję i zarządzanie łańcuchem dostaw, produkcja addytywna pozwala na uzyskanie znacznej przewagi konkurencyjnej producentom z branży elektronicznej, a także bardziej zrównoważony rozwój i wytwarzanie bez dotychczasowych ograniczeń.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas