Nowa seria drukarek HP JF 5420W 3D może wytwarzać białe części

HP rozszerza swoją ofertę drukarek 3D przeznaczonych do przemysłowej produkcji addytywnej.  Nowa seria — Jet Fusion 5400 3D, którą koncern zaprezentował podczas tegorocznej edycji Formnext, umożliwia wytwarzanie białych części, które następnie można barwić na dowolny kolor.

Nowy materiał łączy w sobie wyjątkowe właściwości mechaniczne nylonu PA 12 z wszechstronnością białego koloru. Ma bardzo dobre właściwości mechaniczne i chemiczne, porównywalne z większością tworzyw sztucznych stosowanych w tradycyjnej produkcji. Ponadto jego wszechstronność w zastosowaniach przemysłowych sprawiła, że ​​jest to zalecany wybór dla wielu projektów — od prototypów po gotowe produkty.

.
Previous slide
Next slide

Wydruki przemysłowe z różnych branż powstałe z PA 12W

PA 12 vs. PA 12W

Nowy materiał PA 12W został stworzony, aby wyeliminować ograniczenia związane z barwieniem klasycznego, czyli szarego PA 12, który nadawał się najlepiej do barwienia na czarno bądź lakierowania. Obniżało to jego potencjał w zastosowaniach mechanicznych — lakier dodaje kilka mikronów do całkowitej grubości elementu lub pokrywa najdrobniejsze szczegóły tekstury.

Jednym z pierwszych użytkowników PA 12W była firma Werg, oferująca addytywną produkcję na zlecenie w technologii HP Multi Jet Fusion 3D.

Pierwsze testy, które przeprowadzono na tym materiale, wykazały, że jego właściwości mechaniczne są równe zwykłemu PA 12 (izotropia we wszystkich osiach). Ponadto materiał zachowuje tolerancję na wysokie temperatury. Dzięki temu można go bezpiecznie stosować we wszystkich projektach, w których dotychczas wykorzystywano szary PA 12. Beta testy barwienia materiału również zakończyły się bardzo zadowalającymi wynikami.

.
Previous slide
Next slide

Wydruk z szarego i białego PA 12 wraz z paletą dostępnych kolorów opracowanych przez DyeMansion

Oferując kompleksowe rozwiązania do postprodukcji w proszkowych technologiach 3D (SLS, MJF), także w przypadku nowego materiału HP (PA12W) DyeMansion opracowało zautomatyzowany postprocessing, obejmujący wykańczanie powierzchni i barwienie.

Dzięki lepszej rozdzielczości detali oraz szerokiej opcji kolorystycznej nowy materiał HP znajduje zainteresowanie szczególnie w sektorze medycznym (gdzie biel jest standardem branżowym) i dóbr konsumpcyjnych (kolor). Z przeprowadzonych testów wynika również, że PA 12W ma znacznie lepszą odporność na promieniowanie UV, a odcień bieli nie zmienia się wraz z kątem padania światła.

Nowe rozwiązanie HP — Jet Fusion 5420W wraz z materiałem PA 12W, zaprezentowane na tegorocznej edycji Formnext, jest już gotowe do wprowadzenia na rynek, a instalacje systemów rozpoczną się w już w lutym 2023 r.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas