Modele anatomiczne drukowane w 3D pomogły rozdzielić bliźnięta syjamskie

Drukowane w 3D modele anatomiczne opracowane przez dostawcę usług szybkiego prototypowania Laser Modeling Israel (LMI) pomogły chirurgom w złożonej operacji segmentacji bliźniąt syjamskich. 

Wyprodukowane w  technologii HP Multi Jet Fusion (MJF), misterne i szczegółowe modele były wykorzystywane przez chirurgów do ćwiczeń przed wykonaniem niezwykle skomplikowanej operacji, potencjalnie skutkującej wieloma powikłaniami. 

„Technologia druku HP 3D jest niezwykle przydatna nie tylko dla wykonywanej przez nas pracy medycznej, ale także dla innych branż, dla których pracujemy” — powiedział Arie Kalo, założyciel LMI. „Uważam, że to niezwykle satysfakcjonujące obserwować, jak nasze produkty i rozwiązania ożywają” — dodaje.

Wydrukowane w 3D modele bliźniąt syjamskich

Wdrożenie technologii HP 3D

Od momentu powstania w 1998 roku LMI świadczy usługi szybkiego prototypowania i produkcji dla wielu firm high-tech w Izraelu. LMI dostarcza produkty drukowane w 3D dla wielu branż, w tym medycznej i wojskowej.

Na początku firma zainwestowała w drukarkę 3D pracującą w technologii SLA, jednak zainteresowała się technologią druku 3D HP MJF jako lepszą alternatywą. Zainstalowano pierwszą drukarkę HP z serii Jet Fusion 4200 3D, a następnie kolejne dwie, aby zaspokoić zwiększony popyt na produkcję AM.

Według LMI dokładność technologii HP MJF jest „nieoceniona” w usługach drukowania 3D, ze względu na kontrolę jakości w drukarce, która pomaga zminimalizować błędy i umożliwia łatwe, dokładne śledzenie postępów w pracy. Korzyści te są szczególnie istotne w przypadku produkcji modeli medycznych. LMI wykorzystuje te możliwości w ramach współpracy ze szpitalami, oferując chirurgom przygotowującym się do przeprowadzenia skomplikowanych zabiegów, precyzyjne pomoce do ćwiczeń i symulacji przebiegu operacji.

Wspomaganie operacji drukiem 3D

Modelowanie anatomiczne jest jednym z najbardziej obiecujących zastosowań druku 3D w sektorze medycznym, ponieważ coraz więcej ośrodków medycznych i szpitali posiada własne urządzenia do druku 3D.

Addytywnie wytwarzane modele 3D, w połączeniu z technologiami skanowania 3D i pozostałymi metodami obrazowania (prześwietlenie rentgenowskie, rezonans magnetyczny, tomografia) mogą stanowić znacznie bardziej dostępną, jak również przystępną cenowo alternatywę dla standardowych modeli oraz organów do ćwiczeń pozyskiwanych ze zwłok. Dzięki temu, że w pełni odzwierciedlają unikalną anatomię pacjenta, z nieosiągalnym wcześniej stopniem wierności kolorów, w niektórych przypadkach pozwalają skrócić czas operacji o kilka godzin.

W związku z tym, że modele anatomiczne drukowane w 3D stają się coraz bardziej popularne w przygotowaniu przedoperacyjnym, coraz więcej dostawców usług produkcyjnego druku 3D na zlecenie specjalizuje się w ich addytywnej produkcji. W Polsce można skorzystać z platformy AM3D, gdzie wykonuje się zarówno skanowanie 3D, jak i wytwarza spersonalizowane modele anatomiczne w kolorze.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas