Lubrizol wprowadza na rynek nowy elastomer TPU przeznaczony wyłącznie do produkcyjnej serii drukarek 3D HP JF 5200

Lubrizol, firma chemiczna i materiałowa z Ohio, ogłosiła podczas tegorocznych targów Formnext wprowadzenie na rynek termoplastycznego poliuretanu ESTANE 3D TPU M88A w ramach programu selektywnej dostępności.

Materiał ten został specjalnie opracowany i certyfikowany dla serii HP Jet Fusion 5200, rozwiązania do druku 3D odpowiedniego dla zastosowań produkcyjnych. ESTANE 3D M88A to wszechstronny i trwały elastomer, idealny do produkcji części o skomplikowanych kształtach i  zawierających struktury kratownicowe — tzw. lattice structures.

„Nasz zespół intensywnie współpracował z partnerami w celu opracowania nowego materiału, który jest elastyczny i trwały, oferuje ponadto łatwe projektowanie, a jednocześnie maksymalną wydajność operacyjną poprzez zminimalizowanie  pracy ręcznej” — wyjaśnia Gert-Jan Nijhuis, dyrektor generalny firmy Lubrizol .

Specyfikacja i zastosowanie ESTANE 3D M88A

Wprowadzenie na rynek materiału Estane 3D TPU M88A zwiększa komercyjne zastosowania TPU dzięki zaawansowanej technologii wytwarzania addytywnego. Aplikacje nowego materiału obejmują wytwarzanie obuwia i protez oraz ortez (struktury kratownicowe), zoptymalizowanych pod kątem amortyzacji, akcesoriów do noszenia (certyfikacja na biokompatybilność w toku), uszczelek (odporność na oleje i smary) oraz szeroką gamę zastosowań przemysłowych.

Przykładowe zastosowanie nowego materiału opracowanego przez Lubrizol

ESTANE 3D M88A ma dobre właściwości przetwarzania i rozpakowywania na zimno, podobne do PA 12,  jednocześnie zapewniając wysoką wytrzymałość na wydłużenie i rozciąganie. Ponadto charakteryzuje się dobrym odbiciem energii, wysoką absorpcją uderzeń, niskim współczynnikiem ścierania oraz dobrą kompresją. Te właściwości sprawiają, że jest to idealne rozwiązanie zarówno do prototypowania, jak i  wytwarzania gotowych wyrobów na masową skalę, zapewniając stałą jakość części i wydajność.

Wprowadzenie na rynek nowego materiału przez Lubrizol w pierwszym kwartale 2023 r. umożliwi firmom zajmującym się produkcją addytywną dostarczenie wielu gotowych komponentów, korzystając z udoskonalonej technologii druku HP 3D.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas