Jak zeskanować obiekt w 3D

Podczas korzystania ze skanera 3D z oświetleniem strukturalnym istnieją pewne zasady i czynniki, które każdy profesjonalista powinien znać. W tym artykule pokażemy, jak przygotować obiekt i środowisko przed rozpoczęciem skanowania, a także różne techniki i kilka sztuczek, aby uzyskać jak najlepszy skan 3D obiektu.

Przed rozpoczęciem skanowania 3D obiektu należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • rozmiar obiektu i typ skanera, który będzie w stanie go uchwycić
  • kształt przedmiotu i jego powierzchnię (na przykład czarny, błyszczący lub matowy)
  • warunki skanowania, takie jak oświetlenie, dostęp do gniazdka elektrycznego i możliwość swobodnego poruszania się po obiekcie podczas skanowania.

Przy wyborze odpowiedniego skanera 3D do swoich zastosowań, niezależnie od tego, czy jest to inżynieria odwrotna, projekt artystyczny czy naukowy, ważne jest, aby wiedzieć, jak uzyskać najlepsze rezultaty. Różne typy skanerów 3D wymagają nieco innego podejścia do przechwytywania danych 3D, np. umieszczania celów na obiekcie, utrzymywania go idealnie nieruchomo lub obracania go na podstawce.

W tym artykule skupimy się głównie na sposobie skanowania obiektu za pomocą przenośnego,  strukturalnego, lekkiego skanera 3D.

Przygotowanie do sesji skanowania 3D

Nikt nie lubi przerywać, więc zanim zaczniesz skanować, sprawdź, czy masz wszystko przygotowane.

Jeśli zdecydujesz się zeskanować obiekt w pomieszczeniu, a jego uchwycenie może zająć trochę czasu, upewnij się, że w pobliżu znajduje się stabilne i niezawodne źródło zasilania. Jeśli skanowany obiekt jest dość duży, sprawdź, czy masz swobodny dostęp do wszystkich jego powierzchni. Warto mieć w pobliżu, na wypadek gdyby potrzebna była dodatkowa wysokość, na przykład krzesło lub drabinę.

Kolejną ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest posiadanie odpowiedniego oświetlenia. Powstrzymaj się od skanowania obiektów w nierównomiernym oświetleniu, ponieważ może to mieć wpływ na uchwycenie kolorystyki ostatecznego modelu. Należy również unikać skanowania obiektów w bezpośrednim świetle słonecznym, ponieważ niektóre skanery 3D, wykorzystujące światło strukturalne, mogą mieć trudności z przechwytywaniem danych, gdy obiekt jest wystawiony na działanie jasnego światła.

Jeśli chcesz skanować na świeżym powietrzu i nie masz gdzie podłączyć skanera 3D, zabierz ze sobą przenośny akumulator. Zapewnisz sobie w ten sposób możliwość skanowania w ruchu przez wiele godzin.

Skanowanie obiektu w 3D

Przestrzeganie kilku prostych zasad może mieć duży wpływ na wyniki uzyskiwane podczas sesji skanowania 3D.

  • Jeśli używasz skanera 3D z hybrydową geometrią i śledzeniem kolorów, spróbuj wybrać obiekty o bogatej teksturze i geometrii. Ułatwi to skanerowi 3D utrzymanie śledzenia i kompensację wszelkich nagłych ruchów, które mogą łatwo wykonać osoby bez dużego doświadczenia w skanowaniu 3D.
  • Należy pamiętać, że niektóre obiekty mogą być dość trudne do zeskanowania, np. czarne, błyszczące, przezroczyste lub cienkie powierzchnie itp. Mogą wymagać dodatkowego przygotowania, które obejmuje potraktowanie przedmiotu talkiem, umieszczanie na nim celów lub wybieranie tła z dużą ilością koloru i tekstury.
  • Staraj się zachować optymalną odległość między skanerem a przechwytywanym obiektem. Jeśli umieścisz skaner zbyt daleko lub zbyt blisko obiektu, możesz stracić śledzenie i uzyskać niezadowalające wyniki.
  • Staraj się nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów podczas skanowania, ponieważ może to spowodować utratę śledzenia przez skaner. Ładnie i gładko daje najlepsze efekty. Pamiętaj też, aby poruszać nadgarstkiem i utrzymywać go w odpowiednim rozluźnieniu. Zapewni to przechwytywanie obiektu pod różnymi kątami.
  • Zamiast patrzeć na obiekt, podczas skanowania skup swoje oczy na ekranie komputera / tabletu, ponieważ w ten sposób będziesz w stanie monitorować proces przechwytywania i zauważyć wszelkie pominięte obszary lub problemy, gdy się pojawią.
  • Podczas skanowania ciała zwierzęcia lub osoby staraj się, aby były jak najbardziej nieruchome. Jeśli się poruszą, możesz uzyskać zniekształcone dane.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas