Jak dynamiczne ortezy drukowane w 3D pomagają zawodnikom wygrywać w Euro Hockey Tour 2021

Druk 3D jest obecny w niemal wszystkich branżach, głównie dlatego, że umożliwia indywidualne dopasowanie. Zalety te są dostrzegane przez branżę sportową, co wpływa na wzrost wykorzystania technologii przyrostowych w produkcji artykułów sportowych zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów.

Eva de Goede – trzykrotna medalistka olimpijska w hokeju na trawie, holenderskiej reprezentacji narodowej, złamała nadgarstek zaledwie dwa miesiące przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w 2021 roku. Dzięki precyzyjnie dopasowanej i wydrukowanej w 3D ortezie zawodniczka była w stanie zaraz po operacji wrócić do treningów, a na mistrzostwach zostać najlepszym zawodnikiem turnieju.

Od skanu 3D do ortezy

Nowoczesne technologie druku 3D, do jakich niewątpliwie należy Multi Jet Fusion od HP, w której wydrukowano ortezę dla Evie de Goede, są w stanie zabezpieczyć odpowiednio ciała zawodników uprawiających sporty wyczynowe. Technologia ta oferuje produkty zapewniające wysoką jakość i trwałość z zachowaniem idealnego dopasowania do ciała zawodnika, a ponadto znacznie lżejsze od tych wytwarzanych metodami tradycyjnymi.

W Centrum Orthopedie (CO) wykonano skan 3D dłoni i nadgarstka Evy, który został następnie przetworzony do modelu CAD, na podstawie którego we współpracy z fizjoterapeutką Saskią Sizoo w 2020 roku opracowano specjalną ortezę o nazwie Sizoo dynamic wrist brace 2.0. Rozwiązanie to ma pomóc osobom z problemami z nadgarstkiem przyspieszyć procesy rehabilitacji i w konsekwencji powrót do pełnej sprawności.

Previous slide
Next slide

Zawodniczka z ortezą nadgarstka podczas Euro Hockey 2021 

Orteza Evy de Goede została wydrukowana w ciągu jednego dnia za pośrednictwem platformy do druku 3D na żądanie. Zastosowano innowacyjny materiał o właściwościach elastycznych oraz pochłaniających wstrząsy i uderzenia, jakim jest TPU od BASF, który współpracuje z HP, oferując kolejne materiały do druku 3D w autorskiej technologii kalifornijskiego dostawcy infrastruktury AM.

Dzięki temu innowacyjnemu aparatowi ortopedycznemu kapitan holenderskiej reprezentacji wraz ze swoją drużyną zdobyła historyczny 11 i trzeci z rzędu tytuł mistrza Europy w hokeju na trawie, pokonując w finale Niemcy 2:0.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas