Jak druk 3D pomaga architektom?

Od modeli pokazowych po makiety testowe oto, w jaki sposób architekci na całym świecie wykorzystują druk 3D.

Projektanci od lat zmagają się z budowaniem precyzyjnych modeli koncepcyjnych dla urzeczywistnienia swoich wizji. Mogą być bardzo proste, tylko dla przedstawienia pomysłu, lub tak szczegółowe, jak to tylko możliwe, aby pokazać ostateczny projekt. Większość z nas zgodzi się, że namacalny, fizyczny obiekt może być bardziej reprezentatywną wizualizacją niż cyfrowy model 3D. Jednak tworzenie modeli fizycznych wymaga czasu i pieniędzy, co może być kluczowym czynnikiem dla obecności biura architektonicznego na rynku. 

Jak druk 3D jest wykorzystywany w architekturze?

Koncepcja modeli fizycznych jest istotną częścią pracy architekta. To najprostszy sposób na przedstawienie pomysłu klientowi. Modele cyfrowe lub szkice na papierze nie oddają wszystkiego, a dzięki fizycznej makiecie projektant może pokazać złożone geometrie, skalę, a nawet sposób, w jaki budynek będzie korespondował z najbliższym krajobrazem.

Drukowane w 3D makiety pozwalają na zaprezentowanie skomplikowanych elementów, takich jak fasada czy misternie teksturowany dach, których ręczne wykonanie byłoby dużym wyzwaniem lub nawet niemożliwe. Poprawia to wrażenia wizualne i pozwala klientom lepiej zrozumieć, jak dane projekty będą wyglądać w prawdziwym życiu.

Modele 3D są pomocne w eliminowaniu wad konstrukcyjnych. Mogą być także wykorzystywane w projektach marketingowych i komunikacyjnych.

Przyspieszenie iteracji

Druk 3D umożliwia architektom szybkie testowanie wielu koncepcji projektowych i wykonywanie iteracji we wczesnych fazach projektów. To znacznie zwiększa produktywność i pozwala projektantom rozpoznać potencjalne wady, które byłyby trudniejsze do zidentyfikowania w modelu cyfrowym. Architekci mogą drukować w 3D tanie modele budynków, które można wykorzystać do oceny przepływu powietrza, ogólnej struktury, objętości i sposobu przemieszczania się naturalnego światła w budynku etc. Dokonywanie zmian w skali na funkcjonalnym modelu 3D pomaga lepiej określić relację budynku z jego bliskim otoczeniem (które może być również wydrukowane w 3D).

Wczytaj model 3D

Testowanie różnych materiałów i kolorów

Szeroka gama materiałów do druku 3D daje architektom możliwość lepszego komunikowania stylu ich projektu. Zmniejsza wysiłek związany z malowaniem makiet lub znalezieniem odpowiedniego koloru materiału do zastosowania na różnych częściach modelu. To szczególnie istotne w tworzeniu modeli np. map topograficznych.

Wczytaj model 3D

Tworzenie wielu kopii

Z cyfrowego modelu 3D można utworzyć dowolną liczbę kopii w razie np. uszkodzenia, zużycia podczas licznych prezentacji makiety prezentacyjnej. Nie jest to kosztowne, szczególnie w proszkowych technologiach druku 3D takich jak HP MJF, gdzie w jednym cyklu drukowania można wytwarzać więcej niż jeden model, w pełnej gamie kolorów z dokładnością do 0,08 mm, jak w przypadku map edukacyjnych dla uczniów, zaprezentowanych poniżej.

Opracowania dwuwymiarowe przedstawiające ukształtowanie terenu nie oddają w całości charakteru obrazowanego obszaru. Przedsięwzięcia związane z planowaniem czy projektowaniem zdecydowanie korzystniej jest przedstawiać w przestrzeni trójwymiarowej.

Wykorzystywane niegdyś stoły plastyczne, popularne zwłaszcza w zastosowaniach militarnych, są drogie i niewygodne do stosowania ze względu na duże rozmiary. Ponadto są one modyfikowalne tylko w niewielkim stopniu i nie zapewniają takiej szczegółowości jak klasyczne mapy.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technik wytwarzania map plastycznych zwiększyło się spektrum możliwości opracowywania personalizowanych modeli przestrzennych otaczającej nas rzeczywistości, odwzorowanych w odpowiedniej skali w przestrzeni trójwymiarowej.

Wczytaj model 3D

Czas jako kluczowy czynnik

To, co kiedyś zajmowało tygodnie, a nawet miesiące pracy, teraz można wydrukować w 3D w jeden dzień, minimalizując pracę człowieka związaną ze sklejaniem poszczególnych części, malowaniem etc.

Ręczne budowanie modelu to długi i monotonny proces, który wymaga cierpliwości, aby osiągnąć wysokiej jakości rezultaty. W zależności od skali i liczby detali ręczne stworzenie koncepcyjnego modelu z tektury, pianki lub drewna może zająć co najmniej kilka dni. Jest to nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Addytywne budowanie modeli koncepcyjnych omija wszelkie pomiary, cięcia, klejenie i inne prace ręczne wymagane do stworzenia całego modelu, co daje architektom więcej czasu na skupienie się na projekcie. 

Aby sprawdzić możliwości zastosowanie druku 3D w tworzeniu modeli demonstracyjnych czy makiet, architekci mogą korzystać z produkcji 3D na zlecenie, gdzie za pośrednictwem interaktywnej platformy mogą zamówić wydruk swojego projektu z natychmiastową wyceną kosztu takiego modelu. Zachecamy zatem wszystkich designerów do korzystania z takiej możliwości na  naszej platformie do druku 3D w technologii HP Multi Jet Fusion, oferującej zarówno kolorowy, jak i monochromatyczny druk 3D ze zrównoważonych materiałów klasy inżynieryjnej.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas