Inwentaryzacja 3D z wykorzystaniem laserowego skanera Artec Ray

Według danych ONZ w 2050 r. będzie na świecie już 9,7 miliarda ludzi. Światowa branża architektury, inżynierii i budownictwa musi wypracować wydajniejsze i bardziej nowoczesne metody projektowania i budowania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, a przy tym tworzyć bardziej wytrzymałe i inteligentne budynki.

O tym, że skanowanie 3D może być wykorzystywane niemal we wszystkich branżach, podnosząc ich konkurencyjność, już wiecie z naszych poprzednich case studies. Dziś chcemy pokazać Wam możliwości zastosowania tej technologii właśnie w budownictwie.

Pomiary 3D

Odwzorowanie przestrzeni w formie cyfrowej umożliwia wykonanie szczegółowej dokumentacji technicznej nieruchomości, co następnie można wykorzystać w różnych celach.

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście cokolwiek zmierzyć, zapewne wiecie, że o ile nie mamy do czynienia z małymi obiektami lub liniami i kątami prostymi (a dokładność nie jest niezbędna), to proces ten może okazać się czasochłonny i zawodny. W przypadku skomplikowanych geometrii, wszelkich nieregularności, zaokrągleń etc. szansą na wyeliminowanie „drżenia ręki” i niespójności pomiarów jest skanowanie 3D, które można wykonać łatwo, konsekwentnie i szybko.

Od czego zacząć skanowanie 3D

Gdy skaner Ray 3D jest gotowy, należy przygotować model lub pomieszczenie do zeskanowania.
W przypadku wszystkich skanerów 3D, ta faza przygotowań jest kluczem do zapewnienia optymalnych wyników. Ponieważ Ray jest skanerem optycznym, będzie miał trudności ze skanowaniem powierzchni odblaskowych, ciemnych lub przezroczystych. W niektórych przypadkach wskazane będzie zatem użycie matowego sprayu (w naszym przypadku to stalowa balustrada schodów). Obiekty powinny być nieruchome i równomiernie oświetlone.

Ogólnie rzecz biorąc, uruchomienie Raya nie wymaga żadnej szczególnej kalibracji i jest stosunkowo szybkie. Jedynymi etapami, które ostatecznie potrwają, pozostaje przygotowanie pomieszczenia i ustawienie parametrów skanera, specyficznych dla każdego skanu.

Previous slide
Next slide

Sam proces przechwytywania danych wykonaliśmy z 3 miejsc. Korzystając z aplikacji Artec Remote, mogliśmy łatwo skanować klatkę schodową pod każdym kątem, bez konieczności podłączania skanera do komputera. Procesem skanowania można sterować z dowolnego urządzenia mobilnego lub tabletu za pośrednictwem Wi-Fi. Artec Remote jest dostępny dla systemów iOS i Android.

W przypadku każdego skanera 3D puste powierzchnie i nieoznaczone ściany mogą być trudne do zeskanowania. Dzięki wykorzystaniu skanera Artec Ray, możliwość zeskanowania dużych obszarów w jednym skanie zmniejsza potrzebę dopasowywania kilku mniejszych skanów razem.

Czyszczenie skanu

W porównaniu z przenośnym skanerem 3D, Ray oferuje ogromną zaletę autonomiczności oraz uproszczenia i przyspieszenia skanowania dużych powierzchni. Podczas gdy niektóre obiekty wymagałyby precyzji w używaniu przenośnego skanera, Ray może rzeczywiście zautomatyzować skanowanie pomieszczeń, hangarów czy wielkich obiektów, oczywiście pod warunkiem, że powiela skanowanie różnych pozycji w celu przeskanowania obiektu w całości. Z drugiej strony, przetwarzanie końcowe danych może być, logicznie rzecz biorąc, bardziej czasochłonne w porównaniu z przenośnym skanerem, głównie ze względu na ilość danych przechwyconych przez Ray.

Inwentaryzacja 3D

Analizy wymiarowe konstrukcji wielkogabarytowych, do jakich można zaliczyć naszą klatkę schodową, wykonaliśmy w intuicyjnym oprogramowaniu Artec Studio. Uzyskaliśmy dokładne wymiary wszystkich ścian oraz podłogi i sufitu skanowanej klatki schodowej, co pozwoli nam na precyzyjne wyznaczenie powierzchni oraz kubatury całego skanowanego pomieszczenia. Dzięki temu można zakupić materiały budowlane do remontu klatki w odpowiedniej ilości. Dokładne dane wymiarowe pomieszczeń mogą być również wykorzystane do innych obliczeń, potrzebnych na przykład do zaprojektowania instalacji wentylacyjnej, montażu windy etc.

Wczytaj model 3D

Zleć nam skanowanie 3D

Skanowanie laserowe z wykorzystaniem urządzenia Artec 3D Ray odwzorowuje otoczenie z dokładnością do 0,7mm, dzięki temu modele, rzuty i przekroje mają dokładność nieosiągalną w tradycyjnej metrologii. Na korzyść tej nowoczesnej metody przemawia również jej szybkość. W krótkim czasie (około 30 minut) Ray rejestruje dane w promieniu 110 m.

Dysponując szeroką gamą profesjonalnych skanerów firmy Artec 3D jesteśmy w stanie podjąć się niemal każdego wyzwania związanego ze skanowaniem i inwentaryzacją 3D budynków. Oferujemy szczegółowe odwzorowanie obiektu w wirtualnej rzeczywistości, wykonując skanowanie zarówno w Krakowie, jak i w dowolnej lokalizacji wskazanej przez Klienta.

Korzystając z naszej pomocy, można otrzymać wiarygodne dane, co pozwala na uniknięcie pomyłek wynikających z niedokładności lub błędu ludzkiego podczas pomiarów i może posłużyć jako punkt wyjścia do planowania dalszych inwestycji w zakresie przebudowy lub konserwacji obiektów.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas