Inwentaryzacja 3D z wykorzystaniem laserowego skanera Artec Ray

Według danych ONZ w 2050 r. będzie na świecie już 9,7 miliarda ludzi. Światowa branża architektury, inżynierii i budownictwa musi wypracować wydajniejsze i bardziej nowoczesne metody projektowania i budowania, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, a przy tym tworzyć bardziej wytrzymałe i inteligentne budynki.

O tym, że skanowanie 3D może być wykorzystywane niemal we wszystkich branżach, podnosząc ich konkurencyjność, już wiecie z naszych poprzednich case studies. Dziś chcemy pokazać Wam możliwości zastosowania tej technologii właśnie w budownictwie.

Pomiary 3D

Odwzorowanie przestrzeni w formie cyfrowej umożliwia wykonanie szczegółowej dokumentacji technicznej nieruchomości, co następnie można wykorzystać w różnych celach.

Jeśli kiedykolwiek próbowaliście cokolwiek zmierzyć, zapewne wiecie, że o ile nie mamy do czynienia z małymi obiektami lub liniami i kątami prostymi (a dokładność nie jest niezbędna), to proces ten może okazać się czasochłonny i zawodny. W przypadku skomplikowanych geometrii, wszelkich nieregularności, zaokrągleń etc. szansą na wyeliminowanie „drżenia ręki” i niespójności pomiarów jest skanowanie 3D, które można wykonać łatwo, konsekwentnie i szybko.

Od czego zacząć skanowanie 3D

Gdy skaner Ray 3D jest gotowy, należy przygotować model lub pomieszczenie do zeskanowania.
W przypadku wszystkich skanerów 3D, ta faza przygotowań jest kluczem do zapewnienia optymalnych wyników. Ponieważ Ray jest skanerem optycznym, będzie miał trudności ze skanowaniem powierzchni odblaskowych, ciemnych lub przezroczystych. W niektórych przypadkach wskazane będzie zatem użycie matowego sprayu (w naszym przypadku to stalowa balustrada schodów). Obiekty powinny być nieruchome i równomiernie oświetlone.

Ogólnie rzecz biorąc, uruchomienie Raya nie wymaga żadnej szczególnej kalibracji i jest stosunkowo szybkie. Jedynymi etapami, które ostatecznie potrwają, pozostaje przygotowanie pomieszczenia i ustawienie parametrów skanera, specyficznych dla każdego skanu.

Poprzedni
Następny

Sam proces przechwytywania danych wykonaliśmy z 3 miejsc. Korzystając z aplikacji Artec Remote, mogliśmy łatwo skanować klatkę schodową pod każdym kątem, bez konieczności podłączania skanera do komputera. Procesem skanowania można sterować z dowolnego urządzenia mobilnego lub tabletu za pośrednictwem Wi-Fi. Artec Remote jest dostępny dla systemów iOS i Android.

W przypadku każdego skanera 3D puste powierzchnie i nieoznaczone ściany mogą być trudne do zeskanowania. Dzięki wykorzystaniu skanera Artec Ray, możliwość zeskanowania dużych obszarów w jednym skanie zmniejsza potrzebę dopasowywania kilku mniejszych skanów razem.

Czyszczenie skanu

W porównaniu z przenośnym skanerem 3D, Ray oferuje ogromną zaletę autonomiczności oraz uproszczenia i przyspieszenia skanowania dużych powierzchni. Podczas gdy niektóre obiekty wymagałyby precyzji w używaniu przenośnego skanera, Ray może rzeczywiście zautomatyzować skanowanie pomieszczeń, hangarów czy wielkich obiektów, oczywiście pod warunkiem, że powiela skanowanie różnych pozycji w celu przeskanowania obiektu w całości. Z drugiej strony, przetwarzanie końcowe danych może być, logicznie rzecz biorąc, bardziej czasochłonne w porównaniu z przenośnym skanerem, głównie ze względu na ilość danych przechwyconych przez Ray.

Inwentaryzacja 3D

Analizy wymiarowe konstrukcji wielkogabarytowych, do jakich można zaliczyć naszą klatkę schodową, wykonaliśmy w intuicyjnym oprogramowaniu Artec Studio. Uzyskaliśmy dokładne wymiary wszystkich ścian oraz podłogi i sufitu skanowanej klatki schodowej, co pozwoli nam na precyzyjne wyznaczenie powierzchni oraz kubatury całego skanowanego pomieszczenia. Dzięki temu można zakupić materiały budowlane do remontu klatki w odpowiedniej ilości. Dokładne dane wymiarowe pomieszczeń mogą być również wykorzystane do innych obliczeń, potrzebnych na przykład do zaprojektowania instalacji wentylacyjnej, montażu windy etc.

Zleć nam skanowanie 3D

Skanowanie laserowe z wykorzystaniem urządzenia Artec 3D Ray odwzorowuje otoczenie z dokładnością do 0,7mm, dzięki temu modele, rzuty i przekroje mają dokładność nieosiągalną w tradycyjnej metrologii. Na korzyść tej nowoczesnej metody przemawia również jej szybkość. W krótkim czasie (około 30 minut) Ray rejestruje dane w promieniu 110 m.

Dysponując szeroką gamą profesjonalnych skanerów firmy Artec 3D jesteśmy w stanie podjąć się niemal każdego wyzwania związanego ze skanowaniem i inwentaryzacją 3D budynków. Oferujemy szczegółowe odwzorowanie obiektu w wirtualnej rzeczywistości, wykonując skanowanie zarówno w Krakowie, jak i w dowolnej lokalizacji wskazanej przez Klienta.

Korzystając z naszej pomocy, można otrzymać wiarygodne dane, co pozwala na uniknięcie pomyłek wynikających z niedokładności lub błędu ludzkiego podczas pomiarów i może posłużyć jako punkt wyjścia do planowania dalszych inwestycji w zakresie przebudowy lub konserwacji obiektów.

Chcesz rozpocząć współpracę?

Wyceń zlecenie lub napisz do nas